Etkili Müşteri Adayı Oluşturma Taktikleri

etkili-musteri-adayi-olusturma-taktikleri

Yeni bağlantılar oluşturmak pazarlamanın çok önemli bir yönüdür. Bir işletmede etkili müşteri adayı oluşturma etabı, işlerin zorlaşmaya başladığı kısımdır. Yüksek kalitede potansiyel müşteriler oluşturana kadar işinizi bir sonraki seviyeye taşımanız mümkün değildir. Bu nedenle olası satış yaratma süreci, işinizi ölçeklendirmek ve gelirinizi artırmak için kritik bir adımdır.

Etkili Müşteri Adayı Oluşturma; Abone Ağı

Daha fazla potansiyel müşteri kazanmak için e-mail üzerinden oluşturduğunuz mevcut abone ağınızı kullanabilirsiniz. Bunu yaparken işletme sayfalarınıza veya e-mail kampanya mesajlarınıza “paylaş” butonları ekleyin. Ardından mevcut müşterilerinizi, bu paylaşım butonlarını kullanmaya teşvik edebilirsiniz.

Eğer içeriklerinizi ve duyurularınızı kendi sosyal ağlarında paylaşırlarsa daha fazla müşteri adayı elde etmiş olursunuz. E-mail pazarlama kampanyanıza, işi kolaylaştırmak adına onları sosyal paylaşım butonlarını tıklamaya yönlendiren bir harekete geçirici mesaj (CTA) eklemeniz de etkili bir taktiktir.

İndirim Kuponları

Müşteri adayı oluşturma oranınızı artırmak için mağazanızda üyelik oluşturulması halinde ürün ve/veya hizmetlerinizde kullanılabilen indirimler sunun. Potansiyel müşteriler henüz işletmeniz hakkında fikir sahibi olmadığından, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi daha düşük bir fiyata denemeleri için indirim teklif etmek oldukça iyi bir fikirdir. Bu teşvik, yeni etkileşimlerin sayısını artırmak adına tatmin edici bir seviyede olmalıdır.

Hatta daha da iyi sonuçlar almak istiyorsanız insanların kuponunuzu sosyal medyada paylaşmasına izin vermeniz gerekir. Böylelikle müşteri adaylarınız, size daha fazla yeni üye getirebilecek ve süreci kolaylaştıracaktır. Bu, oldukça zahmetsiz ve viral bir müşteri adayı yaratma taktiğidir.

Etkili Müşteri Adayı Oluşturma; Videolar

İşletmelerin %83’ü, videoları iyi yatırım getirisi sağlayan bir içerik türü olarak görmektedir. Video prodüksiyonları, işletmenizi tanıtma konusunda harika bir rol üstlenir. İster şirketinizi ister ürünlerinizi sergileyen bir video olsun, dönüşüm sağlamanın en verimli yollarından biri budur. Videoyu pazarlama stratejisi olarak kullanan dijital pazarlama uzmanları, diğerlerine göre %34 daha fazla bir dönüşüm oranı elde etmektedir.

Dolayısıyla böyle bir stratejiye yatırım yapmak, yeni müşteriler çekmenin ve değerinizi göstermenin mükemmel bir yoludur. İnsanların sizinle doğrudan veya bir form aracılığıyla iletişime geçebilmesi için iş uzmanlığınızı vurgulayan ve harekete geçirici mesaj içeren bir video oluşturmak en iyisidir.

Influencer Marketing

Influencer marketing, olası satışlar oluşturmak ve geliri artırmak için en ideal yöntemlerden biridir. Popüler sosyal medya platformları üzerinden fenomenlerle işbirliği yapabilir ve ürünlerinizi incelemelerini sağlayabilirsiniz. Markanızın desteklendiğini gören kullanıcıların, mağazanızdan alışveriş yapma ihtimali çok yüksektir. Bunun nedeni influencer’ların, takipçileri tarafından güvenilir birer lider olarak görülmeleridir.

Influencer’lardan ürünleriniz hakkında dürüst bir inceleme yapmasını ve bir CTA eklemesini isteyebilirsiniz. Bu CTA, kullanıcıların kolaylıkla üye olabileceği bir açılış sayfasına link vermelidir. Bunun gibi olası satış yaratma stratejileri, influencer yorumlarını referans olarak kullanabilir ve daha da optimize edilebilir. Böylece hem kendi hedef kitlenize hem de influencer’ın kitlesine hitap etmiş olursunuz.

Web Sitesi Üyelik Formu

Yeni bir müşteri adayı oluşturmayı amaçlayan bir web sitesi, doğrudan ana sayfada bir üyelik formu içermelidir. Öte yandan daha da verimli olmak adına, web sitenizin tüm gezinme sayfalarında bu formları görünür hale getirmeniz gerekir. Üst veya alt satır gibi erişilmesi kolay bir yer seçmek ise önemlidir. Ziyaretçiler, genel olarak bu konumlarda bir abonelik formu bulmaya alışkındır. Bu yüzden sizin formunuzu da aynı bölmede görmeleri, şaşırmayacakları bir durumdur.

Dönüşüm oranını artırmak için ise web sitenize abone olmanın avantajlarını mutlaka açıklamanız gerekir. Bu konuda müşteri adaylarınıza dürüst olun ve yalnızca tutabileceğiniz sözler verin. Aksi takdirde, zaman içinde kayıp oranınızın arttığını görme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca sayfalarınızda stratejik olarak yerleştirilmiş bazı harekete geçirici mesajlar da bulundurun. Açık ve teşvik edici bir metin seçin.

 

 

İlginizi Çekebilir: İyi Bir E-Mail Pazarlaması İpuçları

İlgili İçerikler

Dijital Dönüşüm Nedir ?

Dijital dönüşüm, işletmelerin teknolojik yenilikleri benimsemesi ve iş süreçlerini dijitalleştirmesiyle ilgili bir kavramdır. Temelde, geleneksel iş yapma yöntemlerini, dijital teknolojilerin sunduğu fırsatlarla birleştirerek verimlilik, inovasyon

Devamını Oku »