Shopify: Nasıl Para Kazanılır?

shopify-nasil-para-kazanilir

 

Shopify, özellikle tüketiciler çevrimiçi alışverişe gittikçe daha fazla geçiş yaptıkça popülerliği giderek artan bir e-ticaret platformudur. Onunla ile ilgili en iyi ayrıcalıklarından biri, hem perakendeciler hem de müşterileri için kolay kullanım imkanı sunmasıdır. Daha da iyisi, Shopif bir satıcı olarak başlamayı da kolaylaştırır.

İster halihazırda var olan küçük bir şirketin sahibi olup onu online satışa taşımaya çalışıyor olun, ister yeni bir girişim ile beraber Shopify üzerinden para kazanmaya çalışıyor olun, her ikisi için de bunu başarmanın farklı yolları var.  Bu yazımızda Shopify’ın araçlarını ve hizmetlerini kullanarak bu platformda nasıl para kazanılacağını ve işletmenizin başarıya ulaşmasına yardımcı olacak ipuçlarını ele alacağız.

 Shopify Nedir?

Satıcıların, mevcut web sitesi sahiplerinin çoğuyla iç içe olan ve bir şirketin ana sayfasından doğrudan dijital platforma sorunsuz bir geçiş sağlayan bir arayüz aracılığıyla, çevrimiçi ürün satmasını sağlayan en popüler e-ticaret platformlarından biridir. Satıcılar için, bir Shopify mağazası kurmak ve işletmek basit ve zahmetsizdir. Ürünlerin yüklenmesi yalnızca birkaç adım alır ve ürün envanterini izleme, doğrudan platformun içinden yapılabilir. Ayrıca, ödemeleri kolaylaştırmak için gereken teknolojilerden herhangi birini yönetmek konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak, çünkü hepsi Shopify platformuyla uyumlu hale getirilmiş olarak bulunmaktadır.

 

Bununla birlikte, Shopify yalnızca çevrimiçi işlemleri mümkün kılmak için tasarlanmamış, bununla beraber şirketler için ayrıca bir satış noktası (POS) sistemi de sunar; bu sayede, tüm dijital ve yüz yüze ödemelerinizi tek bir sistem içinde yönetebilirsiniz. Ayrıca Shopify sistemiyle dijital mağazalarda ve gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalarda envanter yönetiminden haberdar olabilirsiniz, ve daha önemlisi, çevrimiçi siparişleri de kabul edebilir ve gerektiğinde mağazalardan tedarik edebilirsiniz.

Bir şirketin web sitesi veya fiziksel bir konum aracılığıyla mal satışını kolaylaştıran basit bir araçtır. Platform, tek kişilik firmalardan başlayarak, her büyüklükteki şirket için pek çok hizmet sunar.

 

Shopify Planları ve Fiyatlandırma

Çoğu e-ticaret platformunda olduğu gibi, Shopify da katmanlı bir fiyatlandırma yapısına sahiptir. Her katman, tipik bir işletmenin gereksinimlerini karşılayan bir dizi hizmet sağlamak için tasarlanmıştır ve müşterilerinin, kullanmadıkları hizmetler için ödeme yapmak zorunda kalmadan, ihtiyaçları doğrultusunda ödeme yapmalarına yardımcı olur.

 

 Shopify Lite

Yalnızca çevrimiçi satış yapmanın sularını test ediyorsanız, Shopify Lite sizin için doğru hamle olabilir. Shopifu Lite; WordPress, Squarespace, Tumblr ve diğer birçok web sayfasına “satın al” düğmeleri eklemenize olanak tanır ve böylelikle minimum telaşla bir e-ticaret varlığı oluşturmanızı sağlar. 

 Ayrıca müşterilerin bu platform aracılığıyla ürünlerinizi satın almasına olanak sağlamak için işletmenizin Facebook sayfasına Shopify Lite’ı entegre edebilirsiniz. Shopify, çevrimiçi mağazanızın yanı sıra Facebook sayfanız aracılığıyla Facebook Messenger sohbetleri için destek sunar. Daha da iyisi, müşteriler doğrudan sohbet yoluyla ürün satın alabilir ve sipariş süreci boyunca siparişlerine gerçek zamanlı olarak erişebilir.

 

Temel Shopify

Sonraki plan, Shopify Lite’ın içerdiğinden daha büyük e-ticaret ihtiyaçları olan birçok satıcı için uygun olan Temel Shopify’dır. İşletmelerin sınırsız ürün içeren bir çevrimiçi mağaza oluşturmasına olanak tanıyarak ürün ve hizmetleri farklı kombinasyonlarda bir araya getirmeyi kolaylaştırır.

Shopify Lite’ta olduğu gibi, Temel Shopify ayrıca bir kart okuyucu ve POS çözümü içerir. Shopify Payments dışında başka bir ödeme işlemcisi kullanırsanız, bu işlemciyle ilişkili ücretlere ek olarak % 2 ek ücret ödersiniz.

 

Standart Shopify

Satışları ve işlemleri izlemeye yardımcı olmak için beş personel hesabı, hediye kartı desteği ve performans raporları dahil ederek Temel Shopify planına dahil olan her şeyi temel alır. Bu plan aynı zamanda barkod tarayıcıları, makbuz yazıcıları, personel PIN girişleri ve diğer POS sistemleriyle entegrasyon sağlayan bir POS terminali ile birlikte gelir.

 

 Gelişmiş Shopify

Gelişmiş Shopify, müşterilerinin geri gelmesini sağlamak için tonlarca desteğe ve güçlü özelliklere ihtiyaç duyan yüksek hacimli işletmeler için tasarlanmıştır. Bu plan, daha önce bahsedilen aboneliklerin tüm özellikleriyle birlikte gelir ve 15 çalışan için oturum açma ve daha ayrıntılı satış ve performans raporları içerir. Müşterilere satın alma işlemi sırasında gösterilecek üçüncü taraf kargo ücretlerini hesaplamak için Gelişmiş Shopify’ı da kullanabilirsiniz.

 

Shopify ile Para Kazanmak için 4 Fikir

Shopify ile para kazanmanın birçok yolu vardır. Giyim, danışmanlık, sanat ve çok daha fazlası gibi, her türden mal ve hizmeti satabilirsiniz. Ancak çevrimiçi mağazanızı kurmadan önce bilmeniz gereken ilk şey, platformdan para kazanmanın birkaç farklı yolu olduğudur. Shopify’ın tüm ayrıntılarını burada bulabilirsiniz.

 

  1. Bir E-Ticaret Mağazası Açın

Shopify’ın en iyi özelliklerinden biri, kullanıcıların hızlı ve kolay bir şekilde çevrimiçi mağaza kurabilmesidir. Neredeyse her şeyi satabilirsiniz. Shopify, öğe eklemeniz, seçmeniz ve müşterilerinizin kolayca ödeme yapmasını sağlamanız için kolay bir platforma sahiptir.

 Shopify Lite, bir bloğa veya web sitesine satın alma seçenekleri eklemeyi çocuk oyuncağı haline getirir. İnternetteki satışlarınız ve varlığınızın temel amacı olmasa bile, mevcut web mülkünüzle ilişkilendirilmiş mütevazı bir Shopify mağazası kurmak yine de yeterince kolaydır. Facebook’u satış yapmak için kullanmayı düşünüyorsanız, başlamak için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahip olacaksınız.

 

  1. Dropshipping (Stoksuz Satış) Kurun

Dropshipping, son yıllarda bir çevrimiçi satış fenomenine dönüşmü, envanteri kendiniz satın almak ve depolamak yerine, stoksuz satış, işletme sahiplerinin kendi siteleri aracılığıyla yapılan siparişlerin yerine getirilmesi ve gönderilmesi için dış kaynak kullanmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Depo alanı bulma veya satılmamış envanterde para kaybetme konusunda endişelenmenize gerek olmadığından, mal satışının daha zahmetli yönlerinden bazıları ortadan kalkmış olur.

 

Shopify aracılığıyla stoksuz satış işi kurmak da kolaydır. Ürün kataloğunuzu oluşturabilir, fiyatları ekleyebilir ve Shopify hesabınız üzerinden stoksuz satış ortağınıza siparişleri filtreleyebilirsiniz; üstelik bunların hepsini, işlem sırasındaki bir ürünü, elinizde tutmak zorunda kalmadan yapabilirsiniz. İlk etapta bir stoksuz satış işine nasıl başlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, Shopify, başlamanıza yardımcı olmak için, size Oberlo ile ortak bir hizmet sunar.

 

  1. Satış Ortağı Olun

Spotify’da para kazanmak, bazı durumlarda hiçbir şey satmanızı bile gerektirmez. Shopify satış ortağı pazarlama programı, hesabınızdan Shopify platformuna yapılan başarılı yönlendirme başına para kazanmanıza olanak tanır. Shopify’ın platformuna ne kadar çok satıcı katarsanız, o kadar çok kazanırsınız.

 Sağlam bir dijital takipçi kitlesinin, buradaki başarınızda büyük bir faktör olabileceğini unutmayın. Siz veya işletmenizin tutkulu ve geniş bir takipçi kitlesi varsa, sıfırdan başlamanıza kıyasla dönüşümlerden para kazanma olasılığınız çok daha yüksektir.

 

  

  1. Sosyal Medyanızdan Para Kazanın

Satış ortaklığı programına benzer olarak, sadık bir sosyal medyayı bir gelir akışına dönüştürmek,  nasıl para kazanılacağını merak ederken göz önünde bulundurulması gereken başka bir seçenektir. Giriş düzeyindeki Shopify planı, özellikle sosyal satışa odaklanır ve böylece, Instagram ve Facebook gönderilerine “şimdi satın al” bağlantıları eklemenizi sağlar.

Siz veya işletmeniz sosyal medya pazarlamasından en iyi şekilde yararlandıysanız ve bu sosyal kanalları gelir akışına dönüştürmek istiyorsanız, Instagram’da Shopify ile satış yapmak ekstra gelir elde etmenin en harika yoludur.

 

 

Shopify ile Para Kazanmak İçin İzlenecek En İyi Uygulamalar

Shopify ile para kazanmanın çevrimiçi bir mağaza yayınlamaktan daha fazlasını gerektirdiğini unutmamalısınız. Potansiyel müşterileri artırmak ve onları satın alan müşterilere dönüştürmek için, Shopify mağazanız için takip etmek isteyeceğiniz birçok uygulama vardır. Dikkate almanız gerekenleri şöyle sıraladık;

 

Ürünlerinizin Görsellerini ve Açıklamaları İyi Seçin

İnsanlar alışveriş yaptıkça, ne için alışveriş yaptıklarını bilmeleri ve satın alma işlemini gerçekleştirecek kadar istemeleri gerekir.

 

Buna yardımcı olmanın bir yolu, ürünlerinizin net bir şekilde gösterildiğinden emin olmaktır. Bu da net ve stil sahibi fotoğraflar kullanarak ürünlerinizi ayrıntılı ve hedef müşterilerinizde yankı uyandıracak şekilde tanımlamak anlamına gelir. Potansiyel müşterilerin bilmek isteyeceği ölçüleri, renk ve beden çeşitlerini, belirleyici özellikleri ve diğer her şeyi ekleyin.

 

Sattığınız ürün veya hizmet türlerinin açıklanması gerekiyorsa, ürün sayfanıza bir SSS eklemeyi unutmayın. Böylece işlem boyunca müşterilere en az soruyla yardımcı olabilirsiniz.

 

Pazar Araştırması Yapın

Shopify’da ve genel olarak, çevrimiçi satış yapan kişi sayısı arttıkça, birçok mağaza sahibi için rekabet artıyor. Müşterilerinizin kim olduğunu ve nasıl alışveriş yaptıklarını öğrenmek için pazar araştırmanızı mutlaka yapın.

 

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi rekabetçi bir şekilde fiyatlandırmanız da çok önemlidir. Belirli ürün veya hizmetleri nasıl fiyatlandırdıklarını öğrenmek için rakiplerinizi araştırın, ardından daha fazla mı yoksa daha az mı ücret almanız gerektiğine dair fikir edinmek için kendiniz ile karşılaştırın. Bir yandan kâr elde ederken diğer yandan rekabetçi fiyatlandırma arasında doğru dengeyi tutturmanız önemlidir.

 

İyi Bir Müşteri Hizmetleri Sunun

İyi bir müşteri hizmetleri, alıcıları tekrar geri getirebilir. Müşterilerin satın alma sürecinde soruları varsa ulaşabilecekleri kolay bir yolunuz olduğundan ve gerekirse satış sonrasında size kolayca erişebileceklerinden emin olun. Facebook Messenger da dahil olmak üzere müşterilerle gerçek zamanlı etkileşim kurmanıza yardımcı olabilecek birkaç çevrimiçi araç mümkün. Aksi takdirde, iletişim bilgilerinizi doğrudan sitenizde açıkça listeleyin ve personelinizin mükemmel müşteri hizmeti sunma konusunda eğitildiğinden emin olun.

 

Duyarlı ve Esnek Olun

Müşterilerinizin tek bir şey istediğine inanıyor olsanız da, davranışları başka bir şeyi gösterebilir. Ne sattığınız, nasıl fiyatlandırdığınız ya da pazarlama yaptığınız kişiler gibi konularda, Shopify mağazanızda değişiklik yaparken açık ve esnek olun. Anlamlı değişiklikler yapmanıza yardımcı olacak verileri almak için analizlere ve trendlere dalın ve müşterilerinizle konuşun.

 

Alt Çizgi

Shopify’da para kazanmak istiyorsanız, hem yaratıcı olarak, hem sıfırdan bir şeyler inşa ederek, hem de mevcut ürünler ve mağazalardan para kazanmak için teknik becerilerinizi kullanarak bunu yapmanın farklı yolları olduğunu göreceksiniz. iş modelinizi yerleştirdikten sonraki adım, müşterilerinize olağanüstü bir müşteri deneyimi sağladığınızdan ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için mağazanızı her zaman iyileştirmeye açık olduğunuzdan emin olmaktır.

Shopify, özellikle tüketiciler çevrimiçi alışverişe gittikçe daha fazla geçiş yaptıkça popülerliği giderek artan bir e-ticaret platformudur. Shopify ile ilgili en iyi ayrıcalıklarından biri, hem perakendeciler hem de müşterileri için kolay kullanım imkanı sunmasıdır. Daha da iyisi, Shopify bir satıcı olarak başlamayı da kolaylaştırır.

İster halihazırda var olan küçük bir şirketin sahibi olup onu online satışa taşımaya çalışıyor olun, ister yeni bir girişim ile beraber Shopify üzerinden para kazanmaya çalışıyor olun, her ikisi için de bunu başarmanın farklı yolları var.  Bu yazımızda Shopify’ın araçlarını ve hizmetlerini kullanarak bu platformda nasıl para kazanılacağını ve işletmenizin başarıya ulaşmasına yardımcı olacak ipuçlarını ele alacağız.

 

Makalemiz ilginizi çektiyse Shopify E-Ticaret Uzmanı makalemize göz gezdirebilirsiniz.

 

İlgili İçerikler

big-data-nedir-buyuk-veri-turleri-ozellikleri-ve-ornekleri

Büyük Verinin Gücü

Büyük Verinin Gücü Büyük Veri (Big Data), hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış olabilen büyük ve karmaşık veri kümeleriyle ilgilidir. Konsepti, bu büyük miktarda bilgiyi yönetmek için oluşturulan

Devamını Oku »