İyi Bir E-Mail Pazarlaması İpuçları

E-Mail-Pazarlamasi-Icin-5-Ipucu

İyi bir E-mail pazarlaması ipuçları hakkında bilgi sahibi olmak, dijital pazarlama için çok önemlidir ve tam kalbinde yer alır. Dünyada yaklaşık 4 milyar kullanıcısı ile inanılmaz bir erişimi vardır.  Ayrıca, harcanan her 1 birim için 32 birime kadar kazandıran etkileyici bir YG’ye sahiptir. Ancak e-postanın tüm potansiyelini gerçekleştirmesi için dijital pazarlama uzmanlarının doğru bilgileri uygulaması gerekir.

İyi E-Mail Pazarlaması İpuçları; Listenizi Uygun Segmentlere Ayırın

Şirketler ve markalar e-mail göndermeden önce hedef kitlelerinin kim olduğunu anlamalıdır. İşletmeniz için doğru listeleri oluşturabilmeniz, potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu belirlemede önemlidir. Listeler uygun şekilde bölümlere ayrıldığında abonelerinize uygun içeriği uyarlamanız artık daha kolay olacaktır. Alakalı içerikle, etkileşimin artmasını bekleyebilirsiniz.

Listenizi bölümlere ayırmanın birkaç yolu vardır. Popüler olanlardan bazıları; cinsiyet, yaş, konum, sipariş değeri, geçmiş satın alma işlemleri, son etkinlik veya hareketsizlik şeklindedir. Mevcut veri tabanınıza bakın ve ne tür kullanıcıların yer aldığını inceleyin. Oradan, işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayacak doğru listeleri oluşturabilirsiniz.

Etkili Bir Konu Satırı Kullanın

İlk izlenimi yaratmak sadece yedi saniye sürer. Konu satırınız, her e-mail için ilk izlenimlerinizden biridir. Güçlü konu satırları, bir merak duygusu ve harekete geçme aciliyeti yaratmaya çalışır. Bir e-postanın açılma olasılığını artırmak için 50’den az karakter kullanmayı ve konu satırınızın başında en etkili kelimelere yer vermeyi deneyin.

Mobil cihazlarda metnin yarıda kesilmemesi için konu satırınızın kısa ve öz olmasına dikkat edin. Okuyucularınızın ilgisini çekecek kelimeleri seçin ve onları e-postanızı açmaya ikna edin. Onlarla bağlantı kurduğunuzdan emin olmak için konuyu alakalı hale getirin ve belirli bir temayı ele alın.

Mobil Cihazlar İçin Optimize Edin

Günümüzde, mobil optimizasyon mutlak bir zorunluluktur. Yapılan bir araştırma; e-posta kullanıcılarının %81’inin mesajlarını mobil cihazlardan okuduğunu, müşterilerin %65’inin görsel içeren içeriği ve %35’inin metin içeren içeriği tercih ettiğini belirtmektedir. İyi bir e-mail tasarımı tüm cihazlar için önemlidir, ancak akıllı telefonlar küçük arayüzleri nedeniyle ayrı bir dikkat gerektirir.

E-mail pazarlaması için otomasyon yazılımlarının çoğu, bir e-postanın nasıl görüneceğini ön izleyebileceğiniz bir özellik sunar. Tüm öğelerin (metinler ve resimler gibi) hem masaüstünde hem de mobilde doğru şekilde görüntülenmesi için gerekli boyutlara sahip olduğundan emin olun.

E-postaları daha erişilebilir ve çekici hale getirmek için okunaklı yazı tipleri kullanın, doğru çalışan link’ler ve barkodlar sağlayın, metni görsel içerikle dengeleyin. Günlük hayatta hareket halindeki müşterilerin e-postalarınıza hızlı bir şekilde bakacağını unutmayın, bu nedenle içeriğinizi net ve öz bir hale getirin.

Stratejik Zamanlamayı Kullanın

Müşterilerin sizi en çok takdir edeceği zaman dilimindeyken e-postalarınızı gönderdiğinizden emin olun. Örneğin; satın alma sonrası gönderilen e-postalar, müşteriler hala markanızı düşünürken gerçekleşeceği için satış veya çapraz satış çabalarınızı artırabilir. Ek olarak önemli satış etkinliklerinden önce periyodik olarak e-mail göndermek, onlara ilgilendikleri ürünleri çok önceden ön izlemeleri için fırsat verir.

Uygulamalarınızı sürekli iyileştirmek için farklı kampanyaları test edin ve müşterilerinizden geri bildirim isteyin. Özel bir yaklaşımı benimseyen pazarlama e-mail’leriniz, daha fazla satış ve müşteri memnuniyeti sağlayacaktır. Araştırmalara göre en iyi saatler 10.00 ve 20.00-00.00 arasıdır. Sebepleri ise insanlar arasında farklılık gösterebilir, işteyken veya dinlenirken gelen kutularını kontrol etmek için zamanları varken dikkatlerini dağıtacak şeyler arıyor olabilirler.

İyi Bir E-Mail Pazarlaması İpuçları; Spam Selinden Uzak Durun

E-mail pazarlması için çalışanlar sadece sektörlerindeki diğer şirketlerle rekabet etmez, aynı zamanda içeriklerinin diğer spam türleri ile karıştırılmadığından emin olurlar. Hangi e-postaların açılıp açılmaması gerektiğini düşünen abonelerinizin yerine kendinizi koyun. Kötü amaçlı yazılımlar konusunda paranoyak ve dolandırıcılığa karşı hassaslarsa şüpheli görünen her şeyden uzak duracaklardır.

Bu nedeler başlıkları, dilbilgisi ve yazım hataları için iki kez kontrol edin. Stilinizi tutarlı tutun ve eklediğiniz tüm bağlantıların %100 güvenli ve doğru olduğundan emin olun. Bu sadece okuyucuların gözünde güvenilirlik oluşturmaya yardımcı olmaz, ayrıca e-mail bülteninizin otomatik olarak spam klasörlerine gönderilmesine karşı da koruma sağlayacaktır.

 

 

 

İlginizi Çekebilir: E-Ticarette Yapılan En Önemli Hata

İlgili İçerikler

5-adimda-e-ticaret-devi-nasil-olunur

5 Adımda E-Ticaret Devi Olun

E-ticaret sektörü artık müşterilerin büyük bir çoğunluğu için hızla tercih edilen bir satış kanalı haline geldi. Küresel e-ticaret satışlarının ise geçtiğimiz 2020 senesinde 4 trilyon

Devamını Oku »