E-Posta Pazarlama’nın Püf Noktaları

e-posta-pazarlama

Dijital pazarlamanın rolü, son 10 yılın başından beri önemli ölçüde gelişmiştir. Bu organizasyonlar artık müşteri kazanımı ve marka bilinirliği ile ölçülmemektedir. Bunun yerine gelire ve müşteri katılımı üzerindeki etkilerine göre değerlendirilirler. E-Posta Pazarlama2ın (e-mail marketing) en büyük avantajlarından biri, insanların hala e-postayı yaygın olarak kullanmasıdır. Yetişkinlerin %90’ı ve gençlerin %74’ü hala düzenli olarak e-posta kullanmaktadır. 

Bir e-posta pazarlama kampanyası, işletmelerin mevcut ve potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için kullandığı bir dizi e-postadır. Bu planlı içerik, müşteri adaylarını beslemek veya katılıma teşvik etmek gibi kuruluş için belirli bir hedefe ulaşmak amacıyla e-mail yoluyla dağıtılır. 

Ancak gerçek şu ki ilgili etkileşim, kişiselleştirilmiş bir mesaj veya içerik sağlandığında gerçekleşir. Çok fazla e-posta gönderildiğinde, kişilik, satın alma döngüsü veya ihtiyaç dikkate alınmadığında potansiyel müşteriyle olan ilişki zayıflar. Başarılı bir e-posta pazarlama planlaması; alıcıların harekete geçmesini, işletmenizle etkileşim kurmasını ve daha fazla satış elde etmenize yardımcı olur. 

Aşağıda, yüksek kaliteli içerikle birleştirildiğinde e-posta pazarlama çabalarınızın gelir elde etmesini sağlayacak ipuçları bulunmaktadır. 

Etkili E-Posta Pazarlama İçin Hedefli Bir E-Posta Listesi Şart

En başarılı e-posta pazarlama kampanyaları, sunduklarınızla ilgilenen nitelikli potansiyel müşterilerle dolu bir e-posta listesiyle başlar. Başka bir deyişle, hedefli bir e-posta listesi oluşturmanın en iyi yolu, web sitenizin ziyaretçilerini abonelere dönüştürmektir. 

Ancak, web sitenizi ziyaret edenlerin ortalama olarak %80’inin bülteninize kaydolmadan sitenizi temelli olarak terk edeceğini biliyor muydunuz? Bu nedenle, terk eden ziyaretçileri abonelere ve müşterilere dönüştürmek için pop-up’lar kullanmanız önerilir. 

Bu pencereler, kullanıcılar sitenizden sonsuza kadar ayrılmak üzere oldukları anda hedeflenen bir kampanya ile onları yönlendirmek için kullanıcı davranışını algılar. Bu akıllı teknoloji, dönüşümlerinizi hızla artırabilir. 

Doğru Konu Satırını Oluşturun 

Başarılı bir e-posta pazarlama uygulamasında, insanların e-postalarınızı açıp tıklamasını sağlarken konu satırı çok önemli bir rol oynar. Veriler, çoğu konu satırının 41 ila 50 karakter arasında olduğunu göstermektedir. Mobil ekranlarda konu satırınızın daha da küçük bir kısmı gösterilir, bu nedenle en önemli kısımları başa koymak akıllıca olacaktır. 

En iyi e-posta konu satırlarını hazırlamak için bazı ipuçları: 

 • Merak uyandırın ama abartmayın. Potansiyel müşterileri açıp tıklatacak kadar meraklı hale getirmek isteyebiliriniz. Ancak abonenin neden bahsettiğiniz hakkında hiçbir fikri olmayacak kadar gizemli bir şekilde de yazmayın. 
 • Mutlaka göze çarpan detaylardan biri olan rakamları dahil edin. Hatta vurgu rakamda olsun!  
 • Samimi bir dil kullanın. 
 • Abonelerinizin özellikle arkadaşlarıyla konuşurken kullandıkları tarzda konuşun. 

 

E-Posta Pazarlama’da Spam Filtrelerinden Kaçının 

E-postalarınızın spam klasörlerine düşmesini önlemek için bazı e-posta pazarlama uygulamaları şunlardır: 

 • Tüm alıcıların e-postalarınızı almayı gerçekten tercih ettiğinden emin olun. 
 • E-posta kampanyanızı “iyi bir IP adresinden” gönderin. Bu, geçmişte spam gönderen başka biri tarafından kullanılmayan bir IP adresi olmalıdır. 
 • Doğrulanmış alanlar aracılığıyla e-posta gönderin. 
 • E-posta kampanyanızın “Kime:” alanını kişiselleştirmek için birleştirme etiketlerini kullanın. 
 • Abonelere e-postalarınızı nasıl beyaz listeye ekleyeceğinizi gösterin ve onlardan sizi adres defterlerine eklemelerini isteyin. 
 • Aşırı “satış” dili kullanmaktan kaçının (Bunlar; “satın al”, “takas”, “indirim” veya “nakit” gibi spam tetikleyici kelimelerdir.) 
 • Aldatıcı konu satırları kullanarak “yemleme” yapmayın. 
 • Konumunuzu ekleyin. 
 • Abonelerin e-postalarınızı devre dışı bırakmaları için kolay bir yol ekleyin ki spam’lanmayın. 

 Zamanlamanızı Mükemmelleştirin 

Zamanlama, abonelerinizin e-postalarınızı açıp açmaması ve dönüşüm oranınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle e-postalarınızı hangi saat ve gün göndereceğinizi dikkatlice düşünün. 

Mükemmel zamanı hemen bulamayabilirsiniz. Ancak hangi zaman dilimlerinin en iyi sonucu verdiğini belirlemek ve bunları gelecekteki kampanyalarda keşfetmek için bazı A/B testleri gerçekleştirebilirsiniz. 

Yapılan bir çalışmaya göre salı günleri, en yüksek açılma ve tıklama oranlarına sahiptir.  Bir diğer yapılan araştırma ise, cumartesi günlerinin dönüşümler için en iyi günler olduğunu ortaya çıkarmıştır. 

Ayrıca Sürekli Müşteri hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Posta Pazarlama Yaparken Bir Arkadaş Gibi Hitap Edin 

E-postalarınızı yazarken kurumsal şapkanızı bir kenara koyun ve bir arkadaş gibi yazın. Böylelikle, abonelerinize gerçekten hitap etmenin ve e-postalarınızı açıp tıklamalarını sağlamanın kritik bir yolu da bu olacaktır. Örneğin, “Müşterilerimize tasarruf imkânı sağlıyoruz!” gibi kurumsal bir ifade uzak ve soğuk gelir. Daha samimi bir alternatif olarak “Bu anlaşmayı kontrol etmelisin…” gibi bir sesleniş tercih edilebilir. Bu, e-postanın çok daha kişisel görünmesini sağlar ve alıcılarınızın mesajınızı silme olasılığını azaltır. 

Unutmayın, bu bilgi çağında herkes e-postalarınızı görmezden gelmek için bir neden arıyor. Onları okumak için ise bir sebep aramıyorlar. Ancak kullanıcılara kişisel düzeyde hitap ederseniz e-postalarınızın açılma şansı daha yüksek olacaktır. 

 

İlgili İçerikler