Google Ads Kalite Puanı Artırma

google-ads-kalite-puani

Google Ads kalite puanı, kullanıcı deneyiminizin kalitesi, anahtar kelimelerin ilgililik seviyesi ve “tıklama başına ödeme” reklam kampanyası performansı gibi hususların ölçümünü sunar. Puanınızı artırmak, reklamınızın veya web sitenizin popüler durumda olduğunun bir göstergesi olabilir. Google Ads Puanı olmadan, mevcut özelliklerinizden bazılarının, size yardımcı olmak yerine, size zarar verdiğini bilemeyebilirsiniz.

Google Ads Puanı Etkileyen En Önemli Faktörler Nelerdir? 

Puan 1-10 arasında bildirilir ve pazarlamacıların enerjilerinin, müşteri etkisine odaklamasına yardımcı olmayı amaçlar. Kalite puanını etkileyen birçok farklı faktör vardır: 

  • Anahtar kelimelerin reklamlarınızla ilgisi 
  • Tıklama Oranı (TO) 
  • Açılış sayfanızın kalitesi 
  • Reklamınızdaki metnin ilgililik düzeyi 
  • Kullanıcı deneyimi 
  • Geçmiş performansınız 

Bu etkenler puanınızı belirler ve ayrıca web sitenizin trafiğini artırmak ve daha çok tıklama almak için neleri farklı yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur. Diğer birçok faktörün yanı sıra, Google Ads performans geçmişinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir.  

Kalite puanınızı artırmak için doğru anahtar kelimelere sahip olmak oldukça önemlidir. Bu; kullandığınız anahtar kelimelerin reklam grubunuzla ne kadar alakalı olduğuyla ölçülür. En önemli bileşenlerden biri tıklama oranıdır (TO). Bu oran, gösterim sayısı başına bir reklamın ne sıklıkta tıklandığını ve reklamlarınızın Google aramalarıyla alakalı olup olmadığını gösterir. 

Puanınız ne kadar yüksek olursa maliyetiniz de o kadar düşük olur. Bunun için açılış sayfanızın kalitesi ile kullanıcı deneyimi de dikkate alınmalıdır. Anahtar kelimelerin alaka düzeyi, TO, metnin alaka düzeyi, açılış sayfası performansınız ve kullanıcı deneyiminiz kalite puanınızı oluşturur.  

Google Ads Kalite Puanınızı Yükseltmenin 4 Yolu 

Kalite puanınıza göre Google Ads de o kadar iyi performans gösterir. Bununla birlikte, puanınızı artırmanın ve güçlü reklam performansını teşvik etmenin yolları aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

Mobil Performansınızı İyileştirin 

Google, kalite puanınıza cihazlar arasında performansı dahil eder. Dolayısıyla reklamlarınızı ve açılış sayfalarınızı mobil cihazlar için optimize etmek puanınızı genel olarak artıracaktır. Reklam oluştururken akıllı telefon veya tablet kullanan kişilerin reklam deneyimini iyileştirmek adına mobil uyumlu uzantılar kullanın. Mobil yükleme hızı, kalite puanını doğrudan etkiler. Bu nedenle web sitenizin ve açılış sayfalarınızın hızını artırmak için çalışabilirsiniz.

Tek Anahtar Kelimeli Reklam Grupları Oluşturun 

Google Ads kalite puanınızı yükseltmenin en iyi yollarından biri, reklamlarınızı anahtar kelimelerinizi arayan kişiler için olabildiğince alakalı hale getirmektir. Tek anahtar kelimeli reklam grupları (SKAG) oluşturmak, reklamlarınızın arama amacı ile yakından eşleşecek şekilde odaklanmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca gereksiz reklam harcamalarının önüne geçmeye de yardımcı olur.  

Tıklama başına ödeme yaptığınızda, dönüşüm oranını en üst düzeye çıkarabilmeniz için tıklamalarınızın gerçekten ilgili taraflardan geldiğinden emin olmak istersiniz. Böylelikle, reklamlarınız ile açılış sayfalarınız, kullanıcıların yaptıkları aramalarla paralelse reklamınızı tıklayan kişiler beklediklerini alır ve dönüşüm sağlama olasılıkları daha yüksektir. 

A/B Testini Kullanın 

İlgililik düzeyini ve TO’yu artırmanın başka yolları vardır. Bu, kitlenizde en iyi tepkiyi alan reklam metnini ve öğesini test etmektir. Google Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam yayınlıyorsanız, reklamlarınız Google tarafından farklı sitelerdeki potansiyel ve mevcut müşterilere gösterilir.  

Hangi reklamların en iyi performansı gösterdiğini belirlemek için farklı reklam biçimlerini ve resimleri deneyin. Başka bir deyişle, neyin daha fazla tıklama aldığını görmek için farklı harekete geçirici mesajlar (CTA) uygulayın. Ne kadar çok test yaparsanız kampanyalarınızda o kadar ince ayar yapabilir ve TO’nuzu iyileştirebilirsiniz. 

Açılış Sayfanızı Optimize Edin 

Açılış sayfası deneyimi, Google Ads kalite puanınızı hesaplamak için kullanılan önemli metriklerden birisidir. Bu sayfaları hedef anahtar kelimeleriniz için optimize edin. Yükleme hızı, güvenilirlik ve kullanıcı deneyimini etkileyen diğer unsurlar açısından kontrol ederek kalite puanınızı yükseltebilirsiniz.  

Bunun nedeni Google’ın, reklam verenlerin ve kullanıcıların alakalı, faydalı bulacağı kaliteli web siteleri oluşturulmasını istemesidir. Açılış sayfası kalitesi sizin için bir öncelik olmalıdır. Çünkü kaliteli açılış sayfalarının, ziyaretçileri müşteriye dönüştürme olasılığı daha yüksektir. 

Google, açılış sayfası kalitesini üç temel faktöre göre sıralar: 

  • Reklamın ilgililik düzeyi: İster bütün kampanyalar için tek bir açılış sayfanız, ister her bir reklam için özel bir açılış sayfanız olsun; açılış sayfalarınız karşılık geldikleri reklamlarla muhakkak alakalı olmalıdır. Örneğin, bebek çorapları için bir reklam vereceksiniz. Bunun için anasayfanız veya genel giyim sayfanız yerine bebek çoraplarının bulunduğu bir sayfaya bağlantı verin. 
  • Hızlı yükleme: Günümüzün dijital dünyasında sayfa yükleme hızı, satış ile hemen çıkma arasındaki farkı yaratabilir. Açılış sayfanız en fazla 3 saniye içerisinde yüklenmelidir. Aksi takdirde bu durum yalnızca SEO’nuzu değil, Google Ads kalite puanınızı da olumsuz etkiler. 
  • Gezinebilirlik: Açılış sayfanız, ziyaretçilerin bilgi bulmasını ve sizinle iletişim kurmasını kolaylaştıran net ve kullanımı kolay bir gezinme özelliğine sahip olmalıdır. 

İlginizi Çekebilir: Shopify Google ADS

İlgili İçerikler

düşük-bütce-ile-facebook-reklam-testi

Facebook Reklam Testi

Düşük Bütçe ile Facebook Reklam Testi Facebook reklamlarını test etmek için bir yöntem mi arıyorsunuz? Reklam bütçenizi tüketmeden Facebook reklamları kampanyanızı nasıl test edeceğinizi merak

Devamını Oku »