Yüksek Dönüşüm Sağlayan Açılış Sayfaları İçin 8 Kural

Yuksek-Donusum-Saglayan-Acilis-Sayfalari-Icin-8-Kural

Yüksek dönüşüm sağlayan açılış sayfaları, herhangi bir pazarlama stratejisinin başarı anahtarıdır. Ziyaretçiler hakkında veri toplamak veya onları bir eylem gerçekleştirmeye teşvik etmek için özel olarak tasarlanmış web sayfalarıdır. Araştırmalara göre 30’dan fazla açılış sayfası olan şirketler, 10’dan az açılış sayfası olanlara göre 7 kat daha fazla potansiyel müşteri kazanmaktadır.

Yüksek Dönüşüm Sağlayan Açılış Sayfaları İçin; Açık ve Eyleme Yönelik Başlık

Ortalama olarak 10 kişiden 8’i başlıklarınıza dikkat eder, ancak sadece 2’si geri kalanını okuyacaktır. Bu nedenle başlığınızın, teklifinizi birkaç kelimeyle özetlemesi ve okuyucuları harekete geçmeye teşvik etmesi çok önemlidir. Dolayısıyla uymanız gereken ilk kural açık olmaktır. Örneğin, insanların bir videoyu görüntülemesini istiyorsanız “görüntüle” kelimesini kullanın. Ek bilgi sağlamak ve başlığın amacını desteklemek için de gerekirse bir alt başlık kullanın.

İlgi Çekici İçerik

İnsanların boş zamanında internette gezinmesi, sayfanızı tıklamasının esas nedeni değildir. Bu bağlamda, içerikleriniz üzerinden sağladığınız faydalar öne çıkmalı ve ikna edici olmalıdır. Dönüşüm elde etmenin en kolay yolu, karşı konulmaz bir teklifle gitmektir. İçeriğinizin cevapsız soru bırakmadığından da emin olmanız gerekir.

Kullanıcıların ilgisini çekmek için en iyi kelimeleri ve görselleri düşünün. Sayfanızdaki herhangi bir resim veya video, ziyaretçinin içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olmalıdır. Sadece sayfayı doldurmak amacıyla kullanılan stok görsellerden de kaçının.

Gezinme Kolaylığı

Ziyaretçilerinizin sayfanızı daha iyi anlamaları için onları aşırı bir metin akışında boğmadan bilgilendirmelisiniz. Çok fazla metin, ziyaretçilerin hevesini kırar ve sayfanızdan ayrılmalarına neden olur. Yazılan her bir cümle, ziyaretçiyi istenilen eyleme yönlendirmek için özenle seçilmelidir. Ayrıca “sen” kalıbını kullanmak, metni daha kişisel hale getirir ve bu durum okuyucuya daha çekici gelebilir.

Tüm bunlarla beraber, içeriğinizi küçük bloklara bölün ve her biri için alt başlıklar kullanın. İçeriğin ve okuyucunun nefes alması için alan bırakın. Hızlıca taranabilmesi ve anlaşılması için maddelemeler ve tablolar kullanın.

Yüksek Dönüşüm Sağlayan Açılış Sayfaları İçin; Hedefinize Bağlı Kalın

Bir açılış sayfasının çok kesin bir hedefi olmalıdır. Sayfanızın tasarımı, ziyaretçinizi bu tek amaca yönlendiren bir mantığı takip etmelidir. Bu yüzden dikkat dağıtıcı detayları sınırlayın. Dış bağlantılardan kaçınmaya çalışın ve ziyaretçinin esas hedefe ulaşmadan sayfadan ayrılmasına neden olabilecek gezinme menülerine dikkat edin.

Mobil Cihazlar İçin Uyumlu Hale Getirin

Dijital pazarlama dünyasında yer alan herkes, açılış sayfalarının neden mobil cihazlarla uyumlu olması gerektiğinin farkındadır. Aynı e-mail ve web sitelerde olduğu gibi açılış sayfaları da optimize edilmelidir. Bir e-postadan veya mobil reklamdan, optimize edilmemiş bir sayfaya geçmek kadar kötüsü yoktur. Bu, tıklayıcılarınızın çoğunu korkutup kaçırmaya yeterli bir durumdur.

Harekete Geçirici Mesajınızı İyi Seçin

Harekete geçirici mesaj (CTA), bir açılış sayfasının kritik öğesidir. Ziyaretçiyi istenen eylemi gerçekleştirmeye ikna etmezse sayfanıza yönelik tüm çabalar boşa gidecektir. Harekete geçirici mesajınız net olmalı ve sayfanın geri kalanıyla zıt minvalde olmamalıdır. Ziyaretçinize ondan tam olarak ne beklediğinizi söylemeniz gerekir (ücretsiz rehberimizi indirin, şimdi satın alın, bir demo edinin). Bu sayede yapılan her tıklama ile dönüşüm sağlanacaktır.

Güven Unsurlarının Varlığı

Ziyaretçilerinizin harekete geçirici mesajınıza tıklaması için önce onların güvenini kazanmalısınız. Kendinizi, sektörün en iyisi olarak ilan etmek hiçbir kullanıcıyı ikna etmeyecektir. Öte yandan insanlar; kazanacak hiçbir şeyi olmayan birinin, sizin şirketinizin en iyisi olduğunu söylemesi fikrine güveneceklerdir. Kampanyalarınızdan yararlanan kişi sayısını belirtin ve vurgulayın. Müşterilerinizden gelen olumlu geri bildirimleri, referansları ve güvenlik sertifikalarınızı muhakkak gösterin.

Yüksek Dönüşüm Sağlayan Açılış Sayfaları İçin; Optimize Edilmiş Form

Bir pazarlama formundan bahsettiğimizde akla ilk gelen soru, kaç alan içermesi gerektiğidir. Temel kural, yalnızca kesin ihtiyacınız olan bilgileri istemek ve 7 alanın üstüne çıkmamaktır. Aksi durumda çok fazla ve hızlı bir şekilde insanları kaybedersiniz, dönüşüm oranınız da düşer. Seçenek düğmelerini ve açılır listeleri kullanarak formunuzu kolaylaştırın. Alanlar arasında boşluk bırakarak formları görsel anlamda çekici hale getirmek için zaman ayırın.

 

 

İlginizi Çekebilir: İyi Bir Chatbot Nasıl Özelliklere Sahipir?

İlgili İçerikler

veri-bilimi-nedir

Dijital Pazarlamada Veri Bilimi

Dijital Pazarlamada Veri Bilimi Teknolojinin sürekli gelişmesi ile alışkanlıklarımız ve günlük rutinlerimiz de kalıcı olarak değişmeye başladı. Özellikle mobil uygulama ve sosyal medya mecralarının yayılması

Devamını Oku »