E-Ticarette Yapılan En Önemli 5 Hata

e-ticarette-yapilan-hatalar

E-ticaret, günümüzde işletmeniz için gelir elde etmenin en temel yollarındandır. Ancak aynı zamanda en kolay hata yapılan alanlardan da biridir. Kendi e-ticaret web sitenizi tasarlamak, özellikle de ilk defa yapıyorsanız kesinlikle kolay bir iş değildir. E-Ticarette birçok iş insanının hala anlamadığı zor kavramlar vardır. Bu nedenle işletmenize dışarıdan bir tüketici gözüyle bakmanız gerekir. 

Örneğin bir alışveriş sitesi oluşturmak, sadece ilk adımdır. Asıl iş, mağazanızı açtıktan sonra başlar. E-ticareti deneme yanılma yoluyla öğrenmek, akılcı veya kazançlı bir yol değil. Çevrimiçi dünyada yapılan en yaygın 5 hata şunlardır: 

SEO Stratejisine Sahip Olmamak 

Web siteniz ne kadar profesyonel ve çekici olursa olsun geliriniz, büyük arama motorlarında ne kadar iyi sıralandığınıza bağlıdır. Özellikle Google arama sonuçlarının ilk sayfasında yer almak, başarı şansınızı otomatik olarak artırır. İyi bir SEO sıralaması ya da arama motoru optimizasyonu, web siteniz için çok önemlidir.  

Çoğu insanın düşündüğünün aksine, SEO sadece web sitesine birkaç anahtar kelime ile popüler arama ifadesi eklemekten ibaret değildir. SEO, başka pek çok öğeyi içerir; içeriğin maksimum sayıda kullanıcı tarafından görülmesi için ne yayınlayacağınız ve ne zaman yayınlayacağınız konusunda size doğru bir fikir verir. 

Bu Yazımıza Ayrıca Bakınız: SEO Anahtar Kelimleleri

E-Ticarette Sosyal Medyayı Kullanmamak 

Sadece bir web mağazası oluşturmak yeterli değildir. Facebook ile Twitter harika pazarlama araçlarıdır ve tamamen ücretsizdir. Sosyal medya kanallarınızda içerik oluşturmak için haftada birkaç saat harcamanız gerekse de paylaşım yapmanın, beğenmenin ve yorum yapmanın faydaları paha biçilemez. 

Sosyal medya özellikle giyim, takı vb. ürünler üzerinde iyi etki gösterir. Web sitenize Twitter bağlantıları ve bir Facebook ‘Beğen’ düğmesi ekleyebilirsiniz. Böylece müşterileriniz ürünlerinizi arkadaşlarıyla paylaşabilir ve trafik oluşturabilir. 

Ayrıca işletmeniz için aktif olarak reklam yapmanız gerekir. Sosyal medya ağları, işinizle ilgili bilgileri yaymak için harika bir platformdur. Burada sadece daha fazla kişiye ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda piyasaya hakim olan trend konular ve temalar hakkında fikir edinebilirsiniz. Web sitenize müşteri yorumları eklemek de daha fazla insanı mağazanızı ziyaret etmeye teşvik eder.

Bu Yazımıza Ayrıca Bakınız: E-Ticaret Yönetimi Nasıl Yapılır?   

Siteyi Mobil Cihazlar İçin Optimize Etmemek 

Online kullanıcıların %50’sinden fazlası internete standart masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan değil, akıllı telefonlarından erişiyor. Giderek daha fazla insan cep telefonuna geçiş yaptığı için mobil kullanım yıllar içinde büyüdü. Unutmayın ki yalnızca masaüstü ekrana uyacak şekilde tasarlanmış bir web sitesi, mobil kullanıcı için çok erişilebilir değildir. 

Mobil tasarım; e-ticaret mağazaları için sadece bir gereklilik değil, zorunluluktur. Birçok e-ticaret sitesi oluşturma platformu; tüm cihazlarda veya ekran çözünürlüklerinde görüntülenebilen, erişilebilen ve mobil cihazlar için optimize edilmiş web siteleri oluşturulmasına olanak tanır. 

E-Ticarette Kullanıcıların Hesap Oluşturmasında Israr Etmek 

Alakasız bilgi toplamayan herhangi bir e-ticaret sitesi için, ürünlerinizi satmak bir numaralı öncelik olmalıdır. Bir kullanıcı olarak “Devam etmek için lütfen giriş yapın” denmeden önce sepetinizi ürünlerle doldurmaktan daha can sıkıcı bir şey yoktur. 

Bununla mücadele etmek için hesap oluşturmak isteyip istemediklerini ödeme sürecini tamamladıktan sonra sorun. Ayrıca özel teklifler içeren e-postalar ve sipariş takibi kolaylığı gibi sitenize kaydolmanın avantajlarını da gözler önüne serebilir, kaydolmayı teşvik edebilirsiniz. 

Bu Yazımıza Ayrıca Bakınız: E-Ticarette Satış Artırmak

Yanlış veya Eksik İletişim Bilgileri Girmek 

Birçok web pazarlamacısı ve yöneticisi e-ticarette “hakkında” sayfasının gücünü hafife alır. Anketler ve araştırmalar ise bu sayfanın, herhangi bir web sitesinin en çok görüntülenen ikinci veya üçüncü sayfası olduğunu kanıtlamaktadır. Mağazanızda bu sayfaya sahip olmamak, başarı şansınızı önemli ölçüde azaltır. Dolayısıyla kesinlikle bu sayfayı atlamayın veya eksik bilgi vermeyin, aksi takdirde web sitenizin güvenilirliği azalacaktır. 

Hakkında sayfası, e-ticarette hikâyenizi anlatmak, gerekli iletişim bilgilerine ve mağazanızın gerçek konum ayrıntılarına yer vermek için harika bir fırsat sunar. Mağaza, online olmasına rağmen kullanıcılar ürünlerin gönderildiği coğrafi konum hakkında bilgi sahibi olmak ister. Ayrıca genel bir e-mail adresi kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Anında tanınabilmesi için alan adınızı içeren ayrı bir e-mail oluşturmak en iyisidir. 

Bu Yazımızda İlginizi Çekebilir: E-Ticarete Başlarken 

İlgili İçerikler

dijital-donusum

Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

Şirketler Neden Dijital Dönüşüm İçin Yatırım Yapmalılar? Gelişen teknoloji; dünyamızı, hayatımız ve alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. İş hayatımızdan özel yaşamımıza kadar her alan dokunan teknoloji,

Devamını Oku »