İyi Chatbot Özellikleri

Iyi-Bir-Chatbot-Nasil-Ozelliklere-Sahiptir

Chatbot; müşterilerle insan müdahalesi olmadan iletişim kurmak için oluşturulmuş, yapay zekâ destekli konuşma asistanlarıdır. Makine öğrenimi yetenekleriyle desteklenen sohbet robotları; insan davranışını anlamayı, daha doğal iletişim kurmayı ve müşteri deneyimini sürekli olarak iyileştirmeyi öğrenir. Sohbet robotlarını kullanan şirketler; iş akışlarını ve hizmet süreçlerini otomatikleştirebilir, verimliliği artırabilir ve iş büyümesini sağlayabilir.

Müşteri hizmetleri için mükemmel olan chatbot’lar, hızlı ve verimlidirler. Marka sesini korurken aynı anda birden fazla görevi yönetebilirler. Aynı zamanda müşteri hizmetleri maliyetlerinde %30’a kadar tasarruf sağlarlar.

İyi Bir Chatbot Net Bir Amaca Hizmet Eder

İyi bir chatbot mükemmel müşteri hizmeti sağlar. Sohbet robotlarının her zaman gerçekleştirmesi gereken belirli bir hedefi vardır. Temsilcilerin iş yükünü azaltır, yanıt sürelerini iyileştirir ve o sevilmeyen bekleme müziğini ortadan kaldırır. Sohbet robotlarınızı bu yönergeleri göz önünde bulundurarak tasarlamanız halinde sağladığınız desteği, daimi müşteriye dönüştürme potansiyeline sahiptirler.

Başarılı bir uygulama için her zaman chatbot işlevlerinin amacınıza uygun olduğundan emin olmalısınız. Amacı ne kadar spesifik olursa chatbot o kadar kullanışlı ve verimli olur. Hem şirketler hem de müşteriler bu sistemden maksimum ölçüde faydalanmaktadır.

İyi Bir Chatbot Gerçek İnsanları Simüle Eder

Daha iyi bir müşteri deneyimi için bir chatbot ile yapılan konuşma, bir insanla yapılan konuşma kadar kesintisiz ve akıcı olmalıdır. Burada müşterinin, bir sohbet robotu ile iletişim kurup kurmadığını bilmesi önemli değildir. Dolayısıyla müşteri ve chatbot arasındaki konuşmalarda belirli bir insani ve kişisel dokunuş eksik olmamalıdır.

Ek olarak biraz mizah ve samimiyet barındırması da avantajdır. Çoğu sohbet robotu, kısa bir gecikmeyle yanıt verecek şekilde programlanmıştır. Bu özellik, bir insanın cevap vermeden önce bir an için nasıl düşündüğünü taklit eder.

Benzersiz Bir Ad ve Kişiliğe Sahiptir

Sohbet robotları; robotlar gibi değil, belli bir profile göre hareket etmelidir. Bu nedenle chatbot’unuza markanızın değerlerine uygun bir isim vermeniz ve müşterilerle nasıl iletişim kuracağını tanımlamanız gerekir.

  • Markanızın kimliğini belirli ifadeler ve stille yansıtacak şekilde sohbet robotunuza bir ad verin.
  • Chatbot’un kişiliğine karar verin. Ciddi mi yoksa esprili mi? Profesyonel mi yoksa arkadaş canlısı mı?
  • Bot’unuzun tonunu, sesini, sözlerini ve müşterilerinizin ilgisini çekecek cümleleri belirleyin.
  • Hedef kitlenizi, nasıl konuştuklarını bilin ve bot’unuzun mesajlarını buna göre ayarlayın.

Belirli Bir Uzmanlığa Odaklanmıştır

Genel bir chatbot, her konuda profesyonel tavsiye sağlayamaz. Ancak belirli bir uzmanlıkla oluşturulmuş bir sohbet robotu kesinlikle işinizi görecektir. Karmaşık sorunları hızlı bir şekilde çözmelerini sağlamak için onları belli bir uzmanlığına odaklamak en iyisidir.

  • Chatbot’unuza istediğiniz uzmanlık alanlarını (finans, emlak, e-ticaret vb.) tanımlayın, onu verilerle doldurun ve doğru becerilerle donatın.
  • Her konuşmanın işlevli olmasını sağlamak için sohbet robotunuzu 1-2 hedefe odaklayın.
  • En son veriler ve profesyonel bilgilerle sohbet robotunuzu sürekli geliştirerek güncel kalın.

Kullanımı Kolaydır

Teknik yardımlar hayatımızı mümkün olduğunca basit hale getirmelidir. Bu aynı zamanda sohbet robotları için de geçerlidir. Kullanıcıların sorularını rahatlıkla yanıtlamalı ve çok kısa sürede şirket hakkında bilgilere erişim sağlamalıdırlar. Aksi takdirde kullanıcılar sayısız sayfayı tıklamak zorunda kalacaktır. Hâlbuki kullanım rahatlığı, kullanıcılar için verimlilik ve muazzam zaman tasarrufu demektir.

Chatbot’u kullanmak ne kadar kolaysa müşteriler tarafından kullanılma olasılığı da o kadar yüksek olur. Basit tasarımı ve arayüzü ile kullanıcılar genelde aceleci veya mobilde olması sebebiyle onlar için çok daha çekicidir.

 

 

İlginizi Çekebilir: En Popüler Pazarlama Otomasyonu Senaryoları

İlgili İçerikler

Reklamcılık Nedir?

Pazarlama dünyası, gelişen teknolojiden en çok payını alan sektörlerden birisi. İlerleyen internet teknolojilerinin insanları yavaş yavaş dijital platformlara yönlendirmesi, markaların da bu alanlarda yeni stratejiler

Devamını Oku »

Seo Nasıl Geliştirilir ?

SEO nasıl geliştirilir (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralama alması ve organik trafik elde etmesi için yapılan stratejik çalışmaları içeren bir

Devamını Oku »