E-Ticaret Mağazasında Satışları Artırmanın 7 Yolu

e-ticaret-magazasinda-satislari-arttirmanin-yolu

E-ticaret mağazasında satış artırmak, bir işletmenin her zaman için birincil hedefidir. İster yeni açılan bir e ticaret mağazası olun, ister Amazon gibi bir dev…

Çevrimiçi kanallar ve e ticaret web tasarımı aracılığıyla satışları yükseltmek ise doğru taktiklerle oldukça kolay olacaktır. Siz de e-ticaret mağazanız için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Hedef Kitlenin Güvenini Artırmak

Web sitesi satışlarını olumlu yönde etkilemenin yollarından biri, ürünlerinizle ilgilenen müşterilerin satın alma sürecini daha güvenilir kılmaktır. Bu anlamda her adımı kontrol edebilir ve gerekli iyileştirmeleri sağlayabilirsiniz.

Ayrıca tüketiciler ürün sayfasına geldiğinde, daima ürün hakkında doğru bilgilere ulaşmak ister. Dolayısıyla online incelemeler de e-ticaret mağazası başarısı yolunda önemli bir adımdır. Ürüne dair kanıtlar sunulması, tüketicilerin gözünde güven arz eder. Bu nedenle; eğer iyi eleştirileriniz arasında kötüleri de varsa bunları yayınlamaktan çekinmemek, insanların daha çok güvenmesini sağlar.

Özel Günleri ve Kişisel İndirimleri Takip Etmek

Müşterilerle olan bağlantıyı sürdürmenin bir diğer yolu, indirim kuponlarını göndermek için özel günlere ve diğer kişisel tarihlere dikkat etmektir. İnsanların, kişiye özel tekliflerden daha çok takdir ettiği bir şey yoktur.

Örneğin, müşterilerin doğum günü için indirim içerikli hoş bir mesaj gönderebilirsiniz. İyi bir teklif sunmanız halinde sadece sizden ürün satın almayacak, aynı zamanda ilginizi de hatırlayacaktır. Bir başka fikir ise belirli aralıklara özel teklifler göndermektir. Diyelim ki bir müşteri sizden su filtresi satın aldı. Bu durumda, aynı filtrenin uzun süre kullanımının zararlı olabileceğini hatırlatan bir mail gönderebilir ve yenisi için kişiselleştirilmiş bir fırsat indiriminden bahsedebilirsiniz. Bu, E-ticarette satış artırmak için en iyi yollardan biridir.

Farklı Ödeme Kanallarına Açık Olmak

Bir e-ticaret mağazası insanlara farklı ödeme seçenekleri sunabilmesi gerekir. Alternatif ödeme sistemlerini kullanan çok sayıda kişi olduğu için bu şıklar size daha fazla müşteri gelmesini sağlar. Özellikle mobil cihazlar üzerinde daha popüler hale gelen yeni hizmetler ile potansiyel müşterilerin de ödeme yapmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Para İade Garantisi Sunmak

Bir tüketicinin bir şeyi satın almama kararındaki en güçlü faktörlerden biri de riskten ve olası bir kayıptan kaçınma arzusudur. Bu algılanan risk ise çoğu zaman finansal anlamdadır. Ya ürünü beğenmezse? Ya ürün bozuk veya hasarlıysa?

Küçük alışverişler bile alıcıya bu soruları düşünmesine sebep olur  ve pişmanlık riski vardır. Bu nedenle para iade garantisi  bu endişelerin üstesinden gelecek en iyi yoldur. Müşterilerinizin kararından ne kadar çok risk çıkarırsanız, sizden alışveriş yapma ihtimalleri o kadar artar.

En İyi Ürünleri Öne Sürmek

80/20 kuralına sahip olan Pareto prensibi, e-ticaret dünyasında da geçerlidir. Buna göre sahip olduğunuz ürünlerin sadece %20’sini satarak gelirinizin %80’ini elde etme olasılığınız çok yüksektir. Bu sebeple önceliklendirme yapmak oldukça kritiktir. Size en fazla geliri sağlayan daha az sayıdaki ürünün tanıtımına odaklanmaya başlamalısınız. Bu size gerçek bir büyüme getirir. Bu bağlamda tüm ürünlerin reklamını yapmak yerine esas ürünlere yoğunlaşabilirsiniz.

Mobil Optimizasyon

Mobil arama, hacim olarak masaüstü aramalarını çoktan gölgede bıraktı. Bu nedenle mobil ziyaretçilerinizin, sattığınız ürünü satın almasını mümkün olduğunca kolaylaştırmanız gerekmektedir. Kullanıcı deneyimi , iyi bir tasarlanmış ve yüksek düzeyde optimize edilmiş bir mobil deneyimin en önemli unsurları arasında yer alır. Çünkü ziyaretçilerin istediklerini bulmaları ve satın almaları ne kadar zor olursa, e-ticaret mağazanızı terk etme olasılıkları da o kadar artacaktır. Kullanıcı Uyumlu Web Sitesi Tasarımı burada aslında ne kadar önemli olduğunu göstermiş oluyor.

Soysal Etkileşim

Sosyal medyada katılımı artırmak, satışlar üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Unutmayın ki; ne kadar çok kişi sizin hakkınızda konuşursa, o kadar çok satın alma potansiyeli mevcuttur. Bazen küçük adımlar atmak bile satışları artırmak için yeterli olabilmektedir.

Bu anlamda sosyal medyada ön planda ki isimlerle anlaşıp işe yarar bilgiler yardımıyla potansiyel müşterileri, gerçek müşterilere dönüştürebilirsiniz. Dilerseniz kendi hesaplarınız üzerinden sosyal medya yönetimi yapıp, yaratıcı içerikler paylaşıp takipçilerinizle etkileşim halinde olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Shopify E-Ticaret Uzmanı 

İlgili İçerikler

e-ticaret-yonetimi

E-Ticaret Yönetimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, elektronik ticaret (e-ticaret) oldukça popüler hale gelmektedir. İnsanların alışveriş alışkanlıkları değişirken çevrimiçi satışlarla, pek çok kişi gelir elde etmektedir. Geleneksel ticaretten çok daha farklı olan

Devamını Oku »
e-ticarete-baslarken-bilmeniz-gerekenler

E-Ticarete Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Pek çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı terimlerinden biri olan e-ticaret, sosyal medyanın etkisiyle vazgeçilmez bir hale gelmiştir. İnternette gezinirken alışveriş yapma imkânının çoğalmasıyla birlikte, artık birçok kişi

Devamını Oku »