E-Ticarete Başlarken Bilmeniz Gerekenler

e-ticarete-baslarken-bilmeniz-gerekenler

Pek çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı terimlerinden biri olan e-ticaret, sosyal medyanın etkisiyle vazgeçilmez bir hale gelmiştir. İnternette gezinirken alışveriş yapma imkânının çoğalmasıyla birlikte, artık birçok kişi e-ticaret nasıl yapılır merak etmektedir.

Artık yaygın bir kullanımı olan çevrimiçi mağazalarda başarılı olmak için bazı aşamalardan geçmek gerekir. Dilerseniz e-ticaret yaparken dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili olarak aşağıdaki başlıkları göz atabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Piyasa Araştırması Yapmak

Satışını yapmak istediğiniz ürünlerin talep oranını çok iyi bilmeniz gerekir. Bu anlamda bir e-ticaret paketi satın alarak sitenizi kurmanız, ilk ve en basit adım olacaktır. Fakat bundan önce ürünlerinizle ilgili kısa bir araştırma yapmalısınız. Eğer bu ön çalışmayı gerçekleştirmezseniz, başarısız sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple potansiyel müşterilerinizi tartmalı ve piyasadaki rakiplerinizi incelemelisiniz.

Ek olarak hangi tedarikçilerle hangi şartlar altında çalışacağınızı da bilmeli, buna göre bir plan oluşturmalısınız. Dilerseniz e-ticaret fikrinizin uygunluğunu fark etmeniz için uzman kişilerle de görüşebilirsiniz.

Altyapı Oluşturmak

İlk olarak destek alabileceğiniz bir e-ticaret altyapısı kullanmak oldukça önemlidir. Bu anlamda piyasada değişik fiyatlandırmalara sahip, pek çok özellik sunan e-ticaret yazılımı firmalarla karşılaşabilirsiniz. Bu seçenekler arasından güçlü ve teste tabi olanları tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Dolayısıyla hangi firmanın hangi paketi ile e-ticarete başlamanız gerektiği kritik bir karardır. Firmanın, web sitesi tasarımında Shopify web tasarımı hizmeti verip vermediğini dikkat etmelisiniz.

Önemli olan, uzun süredir bu alanda faaliyetlerini sürdüren hem yazılım hem hizmet alanında uzman olan ve destek anlamında hızlı olacak bir firma ile anlaşmaktır. Dilerseniz firmaların referanslarını inceleyebilirsiniz; sizinle aynı sektör içinde yer alan sitelere, aldıkları hizmete yönelik sorular sorabilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri

Ödeme seçenekleri konusunda belirleyici olmak, müşterileriniz açısından her zaman olumlu bir davranıştır. Ödemeleri gerçekleştirmek için birkaç yöntem mevcuttur. En çok tercih edilenler ise POS yolu ile kredi kartı, havale/EFT ve kapıda ödeme şeklindedir. Havale ile kapıda ödeme sistemi, herhangi bir entegrasyon işlemi gerektirmez. Bu bağlamda, herkesin doğrudan kullanabildiği yöntemlerdir.

Buradaki can alıcı nokta ise kredi kartı ödemeleri için uygun bir sanal POS entegrasyon seçimidir. Bankalarla direkt olarak çalışabilmeniz gerekir. Bu noktada İyzco, PayU ve PayTR gibi aracı firmalar, pek çok bankanın sanal POS’unu bir arada sunar. İdeal komisyon oranları ve kolay başvurulması sayesinde bu ödeme araçları sıklıkla tercih edilmektedir.

Aracı firmaların komisyon oranları ile direkt banka sanal POS entegrasyonlarının maliyetleri arasında bir kıyas yaparak sizin için uygun olan ödeme sistemine karar verebilirsiniz. Sonrasında ise e-ticaret paketinizi satın alacağınız firmanın entegrasyon seçeneklerinde, sizin belirlediğiniz ödeme sisteminin olup olmadığını kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), yapılan arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almanızı sağlar. Bu durumda, yapılması gerekenler SEO temeli altında toplu hale gelir. Yani sahip olduğunuz sitenin, bu aramalar ile uyumlu olması önemlidir. Bu da geniş bir site içeriği gerektirir. Genel olarak sitenizde kullanacağınız kategoriler, etiketler ve sayfalara dikkat edilmelidir. Teknik kısmı oldukça ayrıntılı olmakla beraber SEO, e-ticaret dünyasına adım atmak isteyenlerin titizlikle yaklaşması gereken bir konudur.

Mobil Uyum

Piyasadaki e-ticaret paketleri incelendiğinde pek çok firmanın mobil uyumlu tasarımlar sunduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise artık kullanıcıların yarısından fazlasının mobil cihazlara daha fazla eğilim göstermesidir. Mobil trafiğin git gide artması ile e-ticaret siteleri de tasarımlarını buna göre belirlemeye başlamıştır.

Zaten en büyük arama motoru olan Google nezdinde de bakıldığında, mobil uyumlu tasarıma sahip olmayan siteler artık daha düşük sıralarda gözükmektedir. Bu sebeple alacağınız e-ticaret paketinin de müşterilerin kullandığı cihazlara göre kullanıcı uyumlu web tasarımı göstermesi önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Shopify Uzmanı

İlgili İçerikler

Shopify-7-kritik-ipucu

Shopify: 7 kritik ipucu

Çevrimiçi Mağazaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Kritik Shopify İpucu Shopify şu anda bir e-ticaret mağazası oluşturma ve çalıştırma konusunda önde gelen platformlardan biridir. Shopify,

Devamını Oku »