SMS Pazarlama Yönteminde Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

SMS-Pazarlama-Yonteminde-Basarili-Olmak-Icin-Bilmeniz-Gerekenler

SMS pazarlama diğer bir çok pazarlama çeşidine göre daha etikili bir pazarlama yöntemidir. Metin mesajlarının %90’ından fazlası, alındıktan sonra 3 dakika içerisinde okunur. E-mail pazarlamasıyla karşılaştırıldığında %22 oranlık bir farkla SMS, ticari mesajınızın müşterilerinize gerçekten ulaştığından emin olabileceğiniz en güçlü pazarlama araçlarından biridir.

SMS Pazarlama Yönteminde Başarı İçin; Kampanya Hedeflerinizi Tanımlayın

Bir SMS çok sınırlı sayıda karaktere sahip olduğundan, kampanyanızın genel çerçevesini oluşturmanız önemlidir. Ana hedefinizi net bir şekilde tanımlayarak izin verilen 160 karakteri maksimum verime dönüştürebilir ve yatırım getirinizi optimize edebilirsiniz. Kampanya başına ise yalnızca bir hedef tanımlamanız gerekir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Promosyon
 • Yeni bir özelliğin duyurusu
 • Etkinliğe davet
 • Randevu rezervasyonu
 • Özel bir teklif
 • İşlem takibi
 • Satış noktaları için trafik
 • Müşteri sadakati oluşturma

Kampanyanızın gidişatını belirleyecek olan esas başlık budur, sonraki adımlar burada oluşturacağınız hedefe dayanacaktır. Bu nedenle, etkili sonuçlar elde etmek için kampanyanızla en çok uyum sağlayan hedefi seçmeniz gerekir.

Sıkıcı Metinlerden Kaçının

Bir SMS gönderirken boşa harcayacak veya tüketicinizi uzun sıkıcı bir metinle meşgul edecek çok fazla karakteriniz yoktur. Yukarıda da bahsettiğimiz bu 160 karakter, müşterinizi ikna etmeniz veya sıkmamanız için gereken tek kaynaktır. Unutmayın ki e-postaların ve sosyal medya gönderilerinin aksine, müşterinizi ikna etmek adına upuzun mesajlar yazmanız mümkün değildir.

En azından mesajlarınızı tasarlamak için internet bağlantısına veya bir grafik tasarımcısına gerek yoktur. SMS pazarlamada ihtiyaç duyulan sadece bir cep telefonu, mesaj ve tabii ki müşterinin iletişim numarasıdır.

Sabah Erken ya da Gece Geç Saatlerde Mesaj Göndermeyin

Bazı pazarlamacıların hala bu tür hatalar yaptığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Farklı olmaya, istisnai bir hizmet deneyimi yaratmaya veya ne pahasına olursa olsun diğerlerinden sıyrılmaya çalışan şirketler ciddi sonuçları olan çok önemli hatalar yapabilmektedir. Her şeyden önce insanlar, özellikle yoğun bir mesai çıkışı eve gittikten sonra taciz edilmekten hoşlanmazlar.

Buradaki amaç, kendinizi müşterilerinizin yerine koymak ve şu basit soruyu yanıtlamaktır: Size özel indirim sunan bir kısa mesajla, sabahın erken saatlerinde ya da gece geç saatlerde ilgilenmek ister miydiniz? Cevabınız muhtemelen “hayır” olur. Öyleyse, neden müşterilerinize bunu yaşatmak isteyesiniz? Bu noktada önemli olan, insanların markanızla ilgilenmesini sağlamaktır; onları soğutmak değil.

SMS Pazarlama Yönteminde Vurguladığınız Kelimelere Dikkat Edin

Bir SMS mesajı açık ve net olmalıdır. Mesajınızı sadece birkaç satırda iletebilmeniz gerekir. Bu nedenle hedefinize ulaşmak için her bir kelime titizlikle seçilmelidir.

Mesajlarınız genellikle 5 bölüme ayrılır:

 • Gönderen ismi: Kişileriniz tarafından kolayca tanınabilir olmalıdır.
 • Slogan: Çok kısa ve vurucu olmalıdır. Sınırlı karakter sayısını göz önünde bulundurarak link’lerinize dikkat çeken birkaç kelime seçilmelidir.
 • Teklif: Mesajınızı yazarken kendinizi kullanıcıların yerine koymanız önemlidir.

İnsanlar bir reklam mesajını SMS olarak okumak için yalnızca birkaç saniye harcarlar ve aslında okumaktan ziyade içeriğinizi hızlıca tararlar. Bu nedenle teklifiniz net olmalı ve şu soruları hızlı bir şekilde yanıtlamalıdır: Kim? Ne? Ne zaman?

İstenen cevapları verebilmek için anahtar kelimelerinizi doğru belirleyin ve büyük harfler kullanıp mesajınızın başına yerleştirerek vurgulamaya çalışın. Ayrıca mesajın anlaşılması için önemli olan tüm bilgileri de belirtin. Örneğin, belli bir tarihe özel bir promosyon kampanyası sunuyorsanız bunu mesajınıza ekleyin.

Etkili Bir Harekete Geçirici Mesaj (CTA) Oluşturun

Ürününüzün ne kadar harika olduğunu açıkladıktan sonra insanların ne yapacaklarını bileceklerini varsaymayın. İnsanlar, okuma esnasında neyi nasıl yapacakları konusunda kesin talimatlar isterler. En iyi yol, net bir harekete geçirici mesaja yer vermenizdir.

Örneğin, onlara özel bir indirim kuponu veriyorsanız kullanım talimatlarını belirttiğinizden emin olmanız gerekir. Başka bir örnekle, mobil cihazlar için optimize edilmiş web sitenizi tanıtıyor ve daha fazla trafik çekmek istiyorsanız tüketicilere, promosyon mesajınızda gönderdiğiniz bağlantıya neden tıklamaları gerektiğini mutlaka anlatın.

 

 

İlginizi Çekebilir: E-Posta Pazarlama’nın Püf Noktaları

İlgili İçerikler

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal medya pazarlaması, potansiyel ve mevcut müşterilerle ilişkiler kurmak ve etkileşim kurmak için Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi çevrimiçi platformları kullanma sürecidir. İşletmeler, sosyal medyada

Devamını Oku »
Google My Business

Google My Business Nasıl Kullanılır?

Google My Business (GMB), yerel işletmeniz hakkında bilgi paylaşmanıza, “incelemeler” ve “sorular” gibi etkileşimli özellikleri yönetmenize, fotoğraflar, gönderiler ve videolar gibi çeşitli medyaları yayımlamanıza olanak

Devamını Oku »