Google ADS ve Dönüşüm Arttırma

google-reklamlarinda-donusum-arttirma

Google ads ve dönüşüm arttırma zor bir iştir. Ama imkansız değildir.

Düşük bir dönüşüm oranıyla mücadele etmek, özellikle Google Ads kullanılmaya başlanıldığında birçok pazarlamacının ortak sorunudur. Reklamlarınızın çok sayıda tıklama aldığını, ancak bunların dönüşüm sağlamadığını görmek daha da endişe verici olabilir.

Tıklama Olduğu Halde Dönüşüm Oranı Neden Düşük?

Bu sorun genelde iki duruma indirgenir; reklam kampanyanız ya da web siteniz. Web siteniz ilk bakışta iyi görünebilir, fakat dönüşüm oranı optimizasyonunda eksiklikler olabilir. Bu da ziyaretçilerin güvenini sağlama konusunda kötü bir iş çıkardığı ve en iyi kullanıcı deneyimini sunmadığı anlamına gelir.

Arama Yapan Kişinin Niyetini Anlamıyorsunuz

PPC kampanyaları söz konusu olduğunda arama yapan kişinin amacı kritik öneme sahiptir. Mesele Google, Twitter ve Facebook gibi diğer sosyal medya kanallarından çok farklıdır. Bu platformlarda insanlar genellikle takılır ve bir şeyler paylaşırlar. Ancak, Google’a geldiklerinde belirli bir cevap arıyorlar demektir. Bu bir bilgi, ürün veya hizmet olabilir. 

Diyelim ki bir kullanıcı “en rahat ayakkabı” yazıyor. Bu, değerlendirme aşamasında oldukları ve farklı ayakkabı markalarının karşılaştırmasını aradıkları anlamına gelir. İlgi çekici bir başlığınız ve alakalı reklam uzantılarınız olabilir. Ancak bu anahtar kelimeye değerli paralar harcayacaksanız soruyu yanıtlayan bir içeriğiniz veya videonuz olduğundan emin olun ve bunu ücretli bir reklam olarak yayınlayın. Bu, potansiyel müşteriler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Kullanıcının amacını anlamlandırmayı ve her bir anahtar kelimenin getirisini analiz etmeyi unutmayın.

Reklam Uzantılarını Verimli Kullanmıyorsunuz

Reklam uzantılarını dahil etmek, dönüşüm ve tıklama oranlarını iyileştirmenin harika bir yoludur. Google; site bağlantısı uzantılarının TO’yu %10, telefon uzantılarının da dönüşüm oranını %10 artırabileceğini belirtmiştir. 

Reklam uzantıları işe yarar evet ancak bu, rastgele reklam uzantıları ekleyebilirsiniz anlamına gelmez. Alakalı olmalı, değer katmalı ve kullanıcı deneyimini geliştirmelidirler. Örneğin, yerel kitleyi hedefliyorsanız işletmenizin açık adresini bilgi olarak eklemeniz oldukça önemlidir. 

Bazı durumlarda ise şirket adresi ve telefon numarası yerine kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz linklere yer vermek iyi bir stratejidir. Bu sayede istediğinizi, daha az tıklama ile daha kısa sürede elde edebilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. Unutmayın, sırf sahip olmak için reklam uzantıları eklemeyin; bir amaca hizmet ettiğinden emin olun.

Doğru Şekilde Yeniden Pazarlama Yapmıyorsunuz

Yeniden pazarlama, reklamlarınızı web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere göstermenize olanak tanıyan önemli bir PPC özelliğidir. Reklamlarınızı sadece ürününüze veya hizmetinize biraz ilgi göstermiş kişilere gösterdiğinden, dönüşüm şansı önemli ölçüde artar. Yeniden pazarlama yoluyla bu kitleler için hedefli reklamlar oluşturabilirsiniz. 

Örneğin, ilgilendiklerini bildiğiniz için bu reklamlar aracılığıyla onlara özel bir indirim sunabilirsiniz. Bu sayede kullanıcıya ilk etapta elbiseyi ne kadar beğendiklerini hatırlatabilir ve onları indirimli fiyattan satın almaya teşvik edebilirsiniz. Ayrıca, hedef kitlenizi segmentlere ayırabilir ve ziyaret ettikleri sayfalara göre reklam sunabilirsiniz.

Reklam Gruplarını Doğru Seçmiyorsunuz

Kalite puanı, kullanıcıların tam olarak aradıkları sonuçları almalarını sağlamak için vardır. Kalite puanınız ne kadar yüksek olursa ücretli sonuçların zirvesine çıkma şansınız o kadar artar. Pazarlamacıların ücretli kampanyalar geliştirirken yaptıkları hatalardan biri, tek bir reklam grubuna çok fazla anahtar kelime eklemeleridir. Bunu yaptığınızda, kullanıcılar istenilen sonuçları alamazlar.

Bir kullanıcı “kadın siyah elbise” arıyorsa kadın elbiseleri için açılış sayfanızı görmek ve ardından siyah olanları aramak istemez. Bu müşteriler için oldukça uğraştırıcıdır. Dönüşümleri iyileştirmek için tek bir anahtar kelime reklam grubuna odaklanmanız gerekir. Kadın siyah elbise, sık kullanılan bir anahtar kelime ise tek bir anahtar kelime reklam grubu ile kullanıcıları gerçekten bu kategoriye götüren bir açılış sayfası oluşturun. İşlemi diğer popüler anahtar kelimeler için de tekrarlayabilirsiniz. 

 

Sonuç olarak google reklamlarında dönüşüm arttırma yapılabilecek ancak zaman ayırmamız gereken bir iştir.

İlginizi Çekebilir: Google Ads Kalite Puanı Nasıl Artılır?

 

İlgili İçerikler

dijital-donusum

Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

Şirketler Neden Dijital Dönüşüm İçin Yatırım Yapmalılar? Gelişen teknoloji; dünyamızı, hayatımız ve alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. İş hayatımızdan özel yaşamımıza kadar her alan dokunan teknoloji,

Devamını Oku »