Neden CRM Bu Kadar Önemli?

neden-crm-bu-kadar-onemli

CRM, “Müşteri İlişkileri Yönetimi” anlamına gelir. Terim kendi kendini açıklayıcı olsa da uzman bir rehberlik hizmeti olmadan bu kavramın doğru uygulanması zordur. Hatta işinizde bazı büyük hatalara mal olabilir. Sağlıklı ve üretken müşteri ilişkilerini sürdürmek, işletme için parlak bir gelecek sağlamanın en iyi yoludur. 

CRM Satışlara Nasıl Uygulanır? 

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), günümüzün en başarılı şirketlerinin çoğunun arkasındaki itici güç haline gelmiştir. CRM, kuruluşlar tarafından mevcut müşterileriyle ilişkiler kurmak ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için kullanılan bir araçtır. Müşterilerinize mümkün olan en iyi hizmeti sunmanıza yardımcı olur ve birçok nedenden dolayı olağanüstü bir çözümdür. 

CRM yazılımı; telefon, sosyal medya profilleri, e-posta ve buna benzer müşteri iletişim bilgilerini muhafaza eder. Ek olarak şirketin etkinliğiyle alakalı son haberler gibi diğer bilgileri de otomatik olarak kaydedebilmektedir. Üstelik müşterilerin kişisel tercihleri ile ilgili detayları da iletişim kayıtlarında saklayabilir. 

Bir CRM sistemi şu şekilde uygulanır: 

 • Veri toplanır. 
 • Veriler bölümlere ayrılır ve saklanır. 
 • Bu veriler yetkili kişilerin erişimine açıktır. 
 • Müşteri davranışını analiz etmeye yardımcı olur. 
 • Sistem, verilerden anlaşıldığı üzere trendlere göre verimli bir dijital pazarlama için çözümler sunar.
 • Sistem, işletmenizin daha fazla yol kat etmesine izin vermek için müşteri deneyimini geliştirmek adına öneriler sunar. 

CRM, büyüklüğü veya aşaması ne olursa olsun her türlü şirket için geçerli bir kavramdır. Bir şirket ister kuruluş aşamasında olsun, ister uluslararası bir şirket olsun, bu sistem size fayda sağlayacaktır. CRM tamamen ilişki kurmakla ilgilidirOdağınızı, yönetimden çıkarıp ve satışa yönlendirmenize olanak tanır. 

Neden CRM’e Önem Verilmeli?  

CRM platformunun benimsenmesinin bir şirket için olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Ortalama olarak bir CRM uygulaması yapıldığında şirket satışlarında %32’lik bir artış yaşanmaktadır. Verimlilik de %40’ın üzerine çıkmaktadır.  

Bir CRM platformuyla uyum içinde çalıştığınızda şirkete bir bütün olarak fayda sağlar. Etkili bir CRM platformunda müşteri rotalarını etkin bir şekilde yönetebilir, hatırlatıcılar ayarlayabilir, müşterileri gruplara ayırabilir ve daha birçok faydalı araç kullanabilirsiniz. 

CRM, yeni müşteri adaylarını belirlemede verimin artmasına olanak tanır. Müşterilerinizi daha iyi anladığınızda, çapraz satış gibi fırsatları hayata geçirebilirsiniz. Daha sonrasında ise mevcut müşterilerinizle yeni fırsatlar kazanma imkanınız olur. Ürünlerinizi satın alması için yeni bir müşteriyi ikna etmeye çalışmak, mevcut müşterinizi daha fazla mal/hizmet satın almaya ikna etmeye çalışmaktan çok daha maliyetlidir. CRM sistemleri, müşterilerinizin nasıl hissettiğini ve ne talep ettiğini daha iyi anlamanızı sağlar. 

Müşteri ilişkileri yönetimi çok önemlidir, çünkü: 

 • Mevcut müşterilerle bir bağ oluşturmak, onları yeni bir kullanıcıymış gibi tekrar elde etmek için enerji kaybetmemenizi sağlar. 
 • Müşterilerinizle satın alma işleminden sonra bile ilgilendiğinizde, onlar da markanıza karşı bağlılıkları artmaya başlar. 
 • Marka imajı tüm bunlar başlamadan önce oluşturulduğu için, müşterilerin birden fazla satın alma işlemi gerçekleştirdiklerinde, ilişki kuracakları bir işletme ismi olacaktır. 
 • Müşterilerle değerli olduklarını hissettiren güçlü bir bağ kurduğunuzda, onlar arkadaşınız gibi olurlar. 
 • Uzun süreli iyi müşteri ilişkileri yönetimi ile müşteriler, markanızı başkalarına savunur durumuna gelirler. Böylelikle işinizin kalıcı başarısının temelleri atılmış olur.
 • Müşterilerinizle aranızda özel bir bağa sahip olmak, markanız üzerinden yapılacak birden fazla ürün ya da hizmet satın alma faaliyetlerinin de şansını artırır.  

İlginizi Çekebilir: Anahtar Kelime Araçları

İlgili İçerikler

google-reklamlarinda-donusum-arttirma

Google ADS ve Dönüşüm Arttırma

Google ads ve dönüşüm arttırma zor bir iştir. Ama imkansız değildir. Düşük bir dönüşüm oranıyla mücadele etmek, özellikle Google Ads kullanılmaya başlanıldığında birçok pazarlamacının ortak

Devamını Oku »