En Popüler Pazarlama Otomasyonu Senaryoları

En-Populer-Pazarlama-Otomasyonu-Senaryolari

Popüler pazarlama otomasyonu kategorisine giren eylemler, temel görevleri kolaylaştırmanıza ve pazarlama kampanyanızın genel verimliliğini optimize etmenize yardımcı olur. E-postalardan özel içeriğe kadar kampanyanızı yönetmenize ve sonuçlarını en üst düzeye çıkarmanızı sağlar. Bu kullanışlı stratejinin sunduğu sayısız fayda göz önüne alındığında pek çok şirketin, performansını en üst düzeye çıkarmak için pazarlama otomasyonunu tercih etmesi şaşırtıcı değildir.

Hoş Geldiniz Senaryoları

Karşılama senaryoları çok önemlidir. Birini abone olmaya, satın almaya veya kaydolmaya ikna etmiş olsanız da kuracağınız ilk temas önemlidir. İstatistikler, ilk atılan mesajların diğerlerinden daha etkili olduğunu kanıtlar niteliktedir. Farklılaşmanızı ve onlara marka kimliğiniz karşısında getirebileceğiniz tüm değeri gösterme fırsatını yakalarsınız. Karşılama kampanyası için en kolay otomatik senaryolar şunlardır:

Yeni müşteri: Kim olduğunuzu, misyonunuzu ve iletişimin işiniz için neden önemli olduğunu açıklamak için bu andan yararlanın. Bir çalışan e-mail adresi alarak bu iletişimleri mümkün olduğunca bot imajından uzak tutun (bilgi@ veya benzeri bir şeye sahip olmayın).

Yeni abone: Bir abone, yeni müşteriden farklı bir aşamadadır. Uzmanlığınızla ilgili konular hakkında bilgi edinmekle daha çok ilgilenirler. Bu kişilere başka içerikler önermekten çekinmemeniz ve onu tüm kanallarınıza yönlendirmeniz en doğrusudur.

Popüler Pazarlama Otomasyonu; Yeniden Etkileşim Senaryoları

Etkin olmayan kullanıcılar: Bir kullanıcının oturum açmasını gerektiren herhangi bir platform sunuyorsanız uzun süredir etkin olmayan kişileri teşvik etmek önemlidir. Bu, son bağlantı tarihini baz alan ve kurulumu kolay bir tetikleyici türüdür. Ayrıca kişinin hareketsizliğine neden olan gerekçeler için yardımcı olduğunuzdan emin olun.

Terk edilmiş sepetler: Tamamlanmamış bir satın alma işleminin ardından mesaj gelmesi önem arz eder. Pazarlama dünyasında oldukça geçerli olan bir uygulamadır ve iyi yapılırsa çok faydalı olabilir. Ayrıca tamamlanmayan işlemler sonucunda indirimler de sunabilirsiniz, ancak aşırıya kaçmamanız gerekir.

Çapraz satış: Temaslı işlemlerin sayısını artırmak için çapraz ürün satışı ilgi çekici bir seçenektir. Bu, bazen ürün önerisiyle ilgili olarak unutulmaya yüz tutan ilgili hizmetlerin satışı için de geçerlidir.

Popüler Pazarlama Otomasyonu; İlk Katılım Kampanyası

Uygulamalar, yüklendikten bir ay sonra günlük kullanıcıların şaşırtıcı bir şekilde % 90’ını kaybeder. Uygulaması olmayan şirketler de kullanıcıların ürün veya hizmetleriyle ilgilenmesini sağlamanın zorluklarına yabancı değildir. Neyse ki ilk katılım kampanyaları tüketicileri sadık müşterilere dönüştürmeyi kolaylaştırır.

Örneğin; kullanıcılar uygulamayı indirdiğinde ancak kullanmadığında bazı uygulamalar, kullanıcıların tekrar aktif olmasına yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş bir e-posta gönderir. Bu pazarlama otomasyonu örneğiyle beraber, işletmenizin kullanıcının dikkatini çekme konusunda yaratıcı olması gerekir. Ayrıca, şirketinizin kullanıcılarla etkileşime girmesine yardımcı olabilecek e-postalarınızın kullanışlı olma özelliğini de vurgulamış olursunuz.

İşlemsel E-Postalar (Transactional Email) ve Güncellemeler

Müşterileriniz, satın alma işlemlerini her tamamladıklarında kendilerini güvende hissetmek isterler. Fakat buna karşılık online alışverişte, ellerinde yeni ürünlerle gerçek bir mağazadan çıkarken hissettikleri güvenceyi hissetmezler. Bu nedenle, e-ticaret şirketleri bir siparişin ilerlemesini izlemek için bir dizi e-mail gönderir.

Bu e-mail’ler şunları içerebilir:

  • Sipariş onayı
  • Gönderi onayı
  • Teslimat onayı

Bir e-ticaret işletmesi işletiyorsanız bu onay e-postaları çok önemlidir. Müşteriler, online alışverişlerinin işleme koyulduğunu ve evlerine doğru yola çıktıklarını bilmek isterler. Bu sayede faydalı bir onay, takip numaralarını ve beklenen teslimat tarihlerini sağlamanın ötesine geçer. Bu e-postalar için oluşturulabilecek bir diğer akıllı strateji, bir güncellemeye veya gelecekteki satın alma indirimine odaklanmaktır.

Bu pazarlama otomasyonu senaryosu ile işletmeniz, müşterileri mevcut satın alımları hakkında güncel tutabilir ve onları mağazanızdan tekrar satın almaya teşvik edebilir. Ayrıca kullanıcıları da markanızı sosyal çevreleriyle paylaşmaya motive edersiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Dijital Pazarlamada Son Trendler Nelerdir?

 

 

 

 

 

İlgili İçerikler

google-ads-kalite-puani

Google Ads Kalite Puanı Artırma

Google Ads kalite puanı, kullanıcı deneyiminizin kalitesi, anahtar kelimelerin ilgililik seviyesi ve “tıklama başına ödeme” reklam kampanyası performansı gibi hususların ölçümünü sunar. Puanınızı artırmak, reklamınızın

Devamını Oku »
instagramda-reklam-verme-ipuclari

Instagram Reklam Optimizasyonu Elde Edin

Instagram Reklam Optimizasyonu mu elde etmek istiyorsunuz? Facebook ve Instagram’da aynı reklamları mı yayınlıyorsunuz? Reklamlarınızın neden Instagram’da bu kadar iyi performans göstermediğini hiç merak ettiniz mi? Peki, Instagram reklam optimizasyonu

Devamını Oku »