2022 İçin En Önemli B2B Pazarlama Zorlukları

2022-Icin-En-Onemli-B2B-Pazarlama-Zorluklari

2022’nin, B2B pazarlama trendleri için büyük bir yıl olması bekleniyor. Bu nedenle yılın başındayken hazırlıklı olmanız oldukça önemli. Özellikle 2022’de gelişmiş bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) platformuna sahip olmak, rakiplerle uyumlu kalmak ve B2B pazarlama trendlerine ayak uydurmak adına kritik bir değere sahiptir. B2B alanında maksimum başarı görmek için yeni yılın beklenen pazar zorluklarından ise haberdar olmanız gerekir.

Gelişmiş Video Pazarlama- B2B Pazarlama

Mevcut yeni içeriğin miktarı nedeniyle bireysel dikkat süreleri azalmaya devam ettikçe video pazarlama çabaları, kullanıcıların ilgisini çekmek için idealdir. Bir rapora göre 2022 yılında tüm online trafiğin %82’sini videolar oluşturacaktır. Ayrıca kullanıcıların %84’ünün bir video izledikten sonra bir ürün veya hizmete yatırım yapma olasılıkları çok daha yüksektir. Görsel içerik pazarlama trendleri gelişmeye devam ederken işletmeniz daha fazla satış sağlamak için en iyi uygulamalarla uyum içinde kalmalıdır. Bu, B2B pazarlama trendi için kalıcı etkiler yaratacaktır.

Artan Marka Kişiselleştirme- B2B Pazarlama

B2B’nin değeri artmaya devam ederken benzersiz bir marka sesine sahip olmak artık her zamankinden daha önemli. Marka kişiselleştirme, işletmenizin rakipler karşısında öne çıkmasını sağlar ve 2022 için beklenen önemli bir B2B pazarlama zorluğudur. Markanızı kişiselleştirirken hedef kitlenizin sesini yansıtması gerekir. Bu sayede onların dikkatini çekmek ve onlarla daha derin bir düzeyde ilişki kurmak için büyük bir fırsatınız olur.

Bir marka sesi, siz ve hedef kitleniz arasındaki etkileşimi daha insani bir boyuta taşır. Ayrıca yalnızca bir isme ve logoya sahip olmak yerine B2B pazarlaması, işletmelerin potansiyel müşterilerle daha kişisel bir düzeyde ilişki kurmasına yardımcı olur.

Potansiyel Müşterileri Satış Ekibinize Hızla İletme

B2B’de müşterileriniz için vakit nakittir. Bu nedenle, potansiyel müşteriler oluşturduğunuzda bunları satış ekibinize iletmek için zaman kaybetmemelisiniz. Müşterilerinize yolculuklarının her adımında uyumlu bir şekilde hizmet verebilmek adına kuruluşunuzun, nitelikli müşteri adayları için bazı kriterler belirlemesi gerekir.

B2B müşterileri, işletmeniz tarafından başarılarına kişisel olarak yatırım yapıldığını hissetmek ister. Bu nedenle kendinizi makineler tarafından değil, insanlar tarafından yönetilen bir şirket olarak tanıttığınızda bağlantılar kurar ve uzun vadeli müşteri ilişkileri geliştirerek işinizin büyümesine yardımcı olursunuz.

Potansiyel Müşteri Kazandıran İçerik Oluşturma

Müşteri adaylarını satış evresine geçirmek için önce olası satışları kazanmanız gerekir. Yeni müşteri adayları oluşturmanın en etkili yollarından biri ise sitenize organik trafik çeken içerik oluşturmaktır. İçerik, en düşük maliyetli B2B pazarlama stratejilerinden biridir ancak iyi yapılırsa olağanüstü bir yatırım getirisi sağlar.

Birçok B2B pazarlama ekibi, içerik oluşturma çalışmalarının meyvesini maalesef göremiyor. Bu, B2B pazarlama sektöründe 2022 yılında da bir zorluk olmaya devam edecek gibi gözükmektedir. Pazarlamacılar; müşterilerinin aradığı terimleri belirlemeli, değerli ve ilgi çekici içerik oluşturmalı, trafik ve dönüşümlerinde ölçülebilir olumlu değişiklikler görmek için tutarlı bir şekilde yayınlamalıdır.

  • İçerik pazarlaması, pazarlama liderlerinin %86’sının desteklediği en yaygın şirket içi pazarlama işlevidir.
  • %53’ü ise kaliteli içerik pazarlamasının önümüzdeki beş yıl boyunca ekiplerinin başarısı için en önemli uzmanlık alanı olacağını ifade etmiştir.
  • 2021 süreci içerisinde içerik pazarlama yazılımının önemi, pek çok şirkette alt sıralardan birinciliğe yükselmiştir.

 

Pazara Giriş Ekibi Ortaklıkları

B2B alanında rekabet avantajı elde etmek için kuruluşunuzdaki diğer departmanlarla birlikte çalışmanız gerekir. Tüm ekipler arasında bulunan birleşik bir eylem planı, her departmanın aynı sayfada yer almasını sağlar. Bu sayede müşterilerin ihtiyaçlarını ve aradıkları çözümleri nasıl sağlayabileceğini bilirsiniz.

2022 senesinde şirketleri en çok zorlayacak detaylardan biri de pazara açılma ekipleriyle koordinasyon sağlamaktır. Bunlar şirketinizde bulunan; satış, ARGE, müşteri hizmetleri ve diğerleridir. Tüm ekipler birlikte çalıştığında, pazarlama çalışmalarınız daha etkili olacaktır.

 

 

İlginizi Çekebilir: Müşteri Veri Tabanı Yönetimi ve Kurulumu

İlgili İçerikler

Influencer-Pazarlamasi

Influencer Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya platformları, günümüzde popülerliğini her geçen gün artırıyor. Bu platformlara gün geçtikçe bir yenisi daha ekleniyor ve böylece insanlar arasındaki etkileşim git gide büyüyor.

Devamını Oku »
google-ads-kalite-puani

Google Ads Kalite Puanı Artırma

Google Ads kalite puanı, kullanıcı deneyiminizin kalitesi, anahtar kelimelerin ilgililik seviyesi ve “tıklama başına ödeme” reklam kampanyası performansı gibi hususların ölçümünü sunar. Puanınızı artırmak, reklamınızın

Devamını Oku »