Gökdelen Tekniği (Skyscrapper Technique) Nedir? Nasıl Uygulanır?

Gokdelen-Teknigi-Skyscrapper-Technique-Nedir-Nasil-Uygulanir

Gökdelen Tekniği, mevcut popüler bir içeriği yeniden yaratarak iyileştirdiğiniz ve backlink’leri çoğalttığınız bir bağlantı kurma stratejisidir. Backlink’ler, günümüzde Google’ın ana sıralama faktörlerinden biri olmaya devam etmekte ve bu yakın zamanda da değişmeyecek gibi gözükmektedir. Bu link’ler Google’ın web yöneticisi yönergelerinde açıkça belirttiği gibi kazanılmalı, editoryal olarak yerleştirilmelidir ve bir link’leme stratejisinin temellerini oluşturmalıdır. Bu tekniğin süreci aşağıdaki gibidir.

  • Markanızla alakalı anahtar kelimeler için SERP’lerde en iyi performans gösteren içeriği bulun. Bu anlamda çok sayıda backlink içeren bir içerik tercih edebilirsiniz.
  • Mevcut içeriğin zayıf yönlerinden yararlanan, aynı konuda daha iyi bir içerik geliştirin. Sonrasında da kendi web sitenizde yayınlayın.
  • Hedeflediğiniz içeriğe bağlantı veren yayıncıların bir ekran görüntüsünü alın.
  • Hâlihazırda bu hedeflenen içeriğe link vermiş yayıncıların her birine ulaşın ve kendinizinkini önerin. Bu sayede içeriğinizi doğru kişilere tanıtın ve var olduğunu bilmelerini sağlayın.

Gökdelen Tekniği Uygulamaları; Daha İyi Bir İçerik Yaratın

Amacınız, belirli bir konu hakkında web’deki en iyi içeriği oluşturmak olmalıdır. Gökdelen Tekniği, adını buradan alır. Her şey bir konu hakkında üst düzey içerik oluşturmakla ilgilidir; tıpkı bir gökdelenin ufuk çizgisinde her şeyin üzerinde durması gibi. Bu da diğerlerinin üzerinde duran bir içeriktir.

İçerikle başarıya ulaşmak tahmine dayalı olmamalıdır. Bu teknik, sonuçları elde etmek için size bir plan sunar. Ancak Gökdelen Tekniği’ni kullanırken dikkate alınması gereken bazı noktalar mevcuttur.

  • Daha iyi içerik, mutlaka daha uzun içerik anlamına gelmez.
  • Bir içeriği iyileştirmenin birden fazla yolu olabilir.
  • İçeriğinizi kimse bilmiyorsa içerikle bağlantı kurulmaz.
  • Promosyon, içerik pazarlamasının çok önemli bir parçasıdır. İçeriklerini etkili bir stratejiyle dağıtmak için çaba sarf edenler, esas kazananlardır.

Rakip sitelerde, ele almak isteyeceğiniz bir konuyla ilgili blog gönderilerine rastlayabilirsiniz. Burada önemli olan bu içeriklerin üzerine çıkmaktır. Belki daha fazla değer katabilecek infografikler, videolar veya hatta ayrıntılı kılavuzlar hazırlayabilirsiniz. Bu noktada, kitlenizin en çok hangi içerik aracıyla etkileşime girdiğini düşünün ve işletmenizin en iyi olduğu becerilere güvenerek başlayın.

Gökdelen Tekniği Uygulamaları; Potansiyel Dağıtım Ortaklarının Bir Listesini Oluşturun

Oluşturduğunuz içeriğin tanıtımını yaparken tanıdığınız kişilerden başlayın. Bu içeriği gerçekten ilginç bulabilecek tanıdık markalar, blog’lar veya influencer’lar var mı? Sizinki gibi içerik yayınlayan veya paylaşan diğer web sitelerini ve kişileri de e-mail listenize ekleyin. Çünkü büyük olasılıkla bu kişiler, diğerlerinden çok daha iyi olan yeni içeriğinizi duymaktan hoşlanacak bir izleyici kitlesine sahiptirler.

Hedef Kitlenize Tanıtın

İçeriğinizi ilk etapta kendi kitlenizle birlikte yürütmek, diğer markalara ve influencer’lara ulaşmadan önce sosyal kanıt göstermek adına çok önemlidir. Tüm sosyal kanallarınızda, e-mail listenizle ve çalışanlarınızla içeriğinizi mutlaka paylaşın.

Doğru Kişilere Ulaşın

Gökdelen Tekniği’nin başarılı bir şekilde uygulanmasının anahtarı e-mail erişimidir. Ancak, tanıdığınız her blog sahibine spam göndermek doğru bir davranış olmayacaktır. Bunun yerine yenisini oluşturduğunuz örnek içeriğe zaten link vermiş olanlara ulaşın. Onlarla kontak kurarak diğerlerinden çok daha iyi olan kendi içeriğinizi tanıtmış olun.

Artık harika yeni içeriğinizle biraz ivme kazandığınıza göre ilgili içeriği paylaşması hedeflenen influencer’lar, markalar ve blog siteleriyle iletişime geçmenin tam zamanıdır. Kendi içeriğinizi önerdiğiniz mesajınızda; onlara gerçekten ilgi gösterdiğinizden, talebinizi çok net bir şekilde belirttiğinizden ve copy/paste yapabilecekleri örnek bir kopya sağladığınızdan emin olun.

Güncel Kalın

Zamanla, harika içeriğinizin kullanışlı olma özelliği azalacaktır. Diğerleri konuyla ilgili yeni içerikler yayınlayacak, sektör değişecek ve yeni alternatifler ortaya çıkacaktır. İçeriğinizi hedef kitlenizle alakalı kalacak şekilde güncellemek, yaratmak için çok çalıştığınız değeri korumak adına kritik bir öneme sahiptir.

 

İlginizi Çekebilir: Sosyal Medyada Reklam  Neden Önemli?

İlgili İçerikler

dijital-pazarlama-ajansi-nasil-seçilir

Dijital Pazarlama Ajansı Seçimi

Dijital Pazarlama Ajansı seçmenin çok da kolay olmadığının farkındayız. Bu içeriğimiz işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak. Şirketinizin Spesifik İhtiyaçlarını Değerlendirin Yeni partnerinizi bulma sürecine başlamadan önce,

Devamını Oku »