Sosyal Medyada Reklam Neden Önemli ?

sosyal-medyada-reklam-neden-onemli

Sosyal platformlar; insanların neyi, nereden satın alacakları konusunda karar vermelerine yardımcı olmada kritik bir rol oynamaktadır. Potansiyel müşterileri ürün veya hizmetinizi seçmeye yönlendirmek istiyorsanız sosyal medyada reklam vermek sizin için en uygun çözümdür.

Zamanın değişmesi ve geleneksel işletmelerin düşüş görmesiyle birlikte, mağazaların yeni satışlar elde etmek için çevrimiçi dönüşümler yaparak uyum sağlamaları önemlidir. İnsanların %74’ü satın almaya kararı verirken sosyal medyanın yönlendirmelerinden etkilenir. Sosyal medyada reklam vermek her türden işletme için verimlidir. Çünkü organik olarak elde edebileceğinizin çok daha ötesinde bir değeri vardır.

Müşterileriniz Sosyal Medyada Aktiftir

Müşterileriniz aşağıdakiler dahil pek çok sayıda sosyal medya üyeliğine sahip olabilir. Aktif kullanıcı sayıları ise oldukça dikkat çekicidir.

  • Facebook: 2,3 milyar
  • Twitter: 330 milyon
  • Instagram: 1 milyar
  • Pinterest: 335 milyon
  • LinkedIn: 660 milyon

Görüldüğü üzere sosyal medya platformları sizi birçok insanla buluşturur. Birçok kişi; arkadaşlarına, ailesine ve işlerine ayak uydurmak için bu platformlarda yer alır. Hedef pazarınıza ulaşma şansınızın yüksek olması, sosyal medyada reklam vermenin birçok avantajından sadece biridir.

Akıllı Hedeflemeye Sahip Olursunuz

Daha fazla potansiyel müşteriye nasıl ulaşılacağını merak eden, ancak nüfusun büyük bir yüzdesinin sosyal medyada aktif olduğunu fark etmeyen pek çok işletme vardır. Sosyal medya pazarlamasının bu kadar etkili olmasının ana nedenlerinden biri, markaların demografik bilgilere dayanarak ideal müşterileri hedefleyebilmesidir. Reklamları doğru kişilere göstermek, pazarlama sürecinin kritik bir parçasıdır ve boşa harcanan reklam harcamalarını önlemek adına ciddiye alınmalıdır.

Sosyal medya reklamcılığının önemi, hedeflemede yatar. Bu reklamlar, insanlara daha etkili bir şekilde ulaşmanızı sağlayan kesin hedefleme sunar ve bu da reklam bütçenizden en iyi yatırım getirisini (YG) elde etmenize yardımcı olur. Demografik inceleme dahilinde, aşağıdaki alanlarda da hedefleme sağlar.

  • Sosyo-ekonomik durum
  • Konum
  • Alışkanlıklar
  • Hobiler
  • İlgi alanları

Rakiplerinizin Önünüze Geçmesini Engellersiniz

“Neden sosyal medyada reklam veriyorsunuz?” diye sorduğunuzda alacağınız yaygın yanıtlardan biri şudur: “Çünkü rakiplerimiz yapıyor.”

Diğer mağazalar, sizin hedef kitlenizin ilgisini çekmek için sosyal medyadan yararlanır ve her işletme, rakiplerinin önünde olmak ister. Ancak sosyal medyaya reklam vermiyorsanız zaten rekabetin gerisindesiniz demektir. Sosyal medya reklamcılığına yatırım yaparak bu kıyasıya yarışta öne geçersiniz. Böylece ürün ve hizmetleriniz, potansiyel müşterilerin önüne çıkar ve kendinizi onlar için uygun bir seçenek haline getirirsiniz.

Marka Bilinirliğini Artırırsınız

İşletmenizi henüz keşfetmemiş ancak ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen yüzlerce kişi vardır. Örneğin spor malzemeleri gibi bir ürün kategorisiyle ilgilenen biri, yeni ürünler arıyor olabilir. Bir sosyal medya reklamı oluşturmak, onları spor alanındaki ürünlerinize yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Sosyal medya ile müşterilerin markanızı keşfetmesine yardımcı olursunuz. İşletmenizin tanıtımını ana sayfa akışlarına koyarak marka bilinirliği kazanmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bu sayede müşteriler, markanızın adını ve stilini öğrenirler.

Potansiyel müşteriler, işletmeniz ile ne kadar haşır neşir olurlarsa o kadar marka tanınırlığı oluştururlar. Üstelik bir alışveriş esnasında karar verme zamanı geldiğinde, markanızı hatırlayacak ve ihtiyaçları için uygun bir seçenek olarak sizi tercih edeceklerdir.

Müşterileriniz Hakkında Fikir Edinirsiniz

Müşterilerinizin neyi sevip neyi sevmediği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı hiç istediniz mi? Tüketici içgörüsü, sosyal medyada reklam vermenin birçok nedenlerinden yalnızca biridir. Bu platformlarda bir kampanya yürüttüğünüzde, müşterilerinizin ne istediği konusunda değerli bilgiler edinirsiniz. Ek olarak hangi ürün veya hizmetlerin hedef kitlenizin dikkatini çektiğini belirleyebilir ve o alanda dönüşüm almasını sağlayabilirsiniz.

Bu içgörü, hedef kitlenizde daha iyi yankı uyandıran reklam kampanyaları  oluşturmanıza yardımcı olur. İşletmeniz için daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlayan, sosyal medya reklamcılığı avantajlarından biridir.

İlginizi Çekebilir: Sosyal Medyada Etkileşim Artırma Yöntemleri

 

 

 

İlgili İçerikler