Facebook Reklamları İçin Bütçe Nasıl Yapılır: Maliyet Tahmini

Facebook-reklamlari-icin-bütce

Facebook Reklamları kullanıyor musunuz? Peki, reklam harcamalarınızı doğru bir şekilde nasıl tahmin edeceğinizi merak ediyor musunuz?

Bu makalede, Facebook Reklamları harcamalarınızı bütçelemenize yardımcı olacak basit bir formül keşfedeceksiniz.

Facebook reklam bütçenizi satış hedeflerinize göre nasıl hesap yapacağınızı öğrenmek için, kolay ve basit bir rehber olan bu yazımız işinize yarayacaktır.

#1: Satış Hedeflerinizi Tanımlayın

Facebook reklam bütçenizi belirlemenin ilk adımı, önümüzdeki 30 gün içinde Facebook reklamlarınızdan ne kadar gelir elde etmek istediğinizi belirlemektir.

Eğer aklınızda bir gelir hedefi var ise, kaç adet ürün satmanız gerektiğini hesaplayın. Bu sayıya ulaşmak için toplam gelirinizi teklifinizin maliyetine (veya ortalama maliyetine) bölün.

Örneğin, önümüzdeki 30 gün içinde Facebook Reklamları yayını yaparak 10.000 ABD doları kazanmak istiyorsunuz. Ve ürününüz 1.000 ABD dolarına karşılık satıyorsa, bu ürünün 10 birimini satmanız gerekir.

$10,000 ÷ $ 1,000 = 10 adet ürün

#2: Facebook Reklamlarınızdan Kaç Potansiyel Müşteriye İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

Satış hedefinize ulaşmak için kaç birim satmanız gerektiğini öğrendikten sonra, bir sonraki adım Facebook Reklamları için kaç açılış sayfası tıklaması almanız gerektiğini veya kaç potansiyel müşteriye ihtiyacınız olduğunu hesaplamaktır. Bunu yapmak için ortalama satış dönüşümünüze ihtiyacınız var.

Biz birkaç endüstri ortalamasından bahsedeceğiz. Ancak daha önce yaptığınız herhangi uygulama sonucu elde ettiğiniz verileriniz varsa, onu da formüle ekleyebilirsiniz

E-Posta Potansiyel Müşterileri

İşletmeniz e-mail pazarlaması ve kampanya hizmetleri ile potansiyel müşterileri çekecek şekilde ayarlanmışsa ve bir Shopify Web Tasarımı veya Video Prodüksiyon Hizmetleri aracılığıyla müşterilere satış yapıyorsanız, satış hedefinize ulaşmak için kaç e-posta potansiyel müşterisine ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir.

Gelgelelim, bu sayıyı hesaplamak için, potansiyel müşterilerin satış dönüşümünü bulmanız gerekir. Bunu kolaylaştırmak için %5’lik bir satış dönüşümü kullanacağız. Eğer pahalı bir ürününüz varsa, daha düşük bir satış dönüşümüne sahip olursunuz. Ya da ucuz bir ürününüz varsa (300 doların altında), daha yüksek bir satış dönüşümü elde edebilirsiniz. Bunu işiniz için ayarlamaktan çekinmeyin.

Şimdi satış sayısını (yukarıda hesapladığınız) alın ve seçtiğiniz satış dönüşümüne bölün.

Yani; satış sayısı ÷ satış dönüşümü = potansiyel müşteriler

Örneğimiz için, 10’u %5’e bölün. Artık hedefinize ulaşmak için 200 e-posta potansiyel müşterisine ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz.

10 ÷ 5% = 200

Web Sayfası Görüntülemeleri

Eğer insanları ürününüze ulaştıracak bir web sayfanız varsa, ne kadar web sayfası görüntülemesi almanız gerektiğini hesaplamalısınız. Satış sayfanıza giren tüm kişilerin %7’sinin ürününüzü satın aldığını varsayalım. İşte bu yüzden satış hedefinizi alın ve %7’ye bölün.

10 ÷ 7% = 143 Açılış Sayfası Görüntüleme

10 ürün satışını oluşturmak için sayfanıza gelen yaklaşık 143 kişiye ihtiyacınız olacak.

#3: Facebook Reklamları Harcama Bütçenizi Hesaplayın

Son adım, Facebook reklam harcama bütçenizi belirlemektir. Bunu hesaplamak için, ihtiyacınız olan potansiyel müşteri sayısını potansiyel müşteri başına maliyetle çarpın. Veya açılış sayfası görüntüleme sayısını, açılış sayfası görüntüleme başına maliyetle çarpın.

Reklam harcama bütçesi = Müşteri sayısı x Müşteri başına maliyet

Açılış sayfası görüntüleme sayısı X açılış sayfası görüntüleme başına maliyet = reklam harcama bütçesi

Müşteri başına ortalama maliyetinizi bilmiyorsanız endişelenmeyin. Çünkü sektöre, teklifin ne kadar olduğuna ve bunları neye gönderdiğinize bağlı olarak 2 ila 10 dolar arasında değişebilir.

İlk olarak müşteri başına 4 dolarlık bir maliyet kullanarak başlayalım. Ve reklam harcamalarınızı belirlemek için 200 potansiyel müşteriyi 4 ABD Doları ile çarpın.

200 x 4 $ = 800 $reklam harcama bütçesi

Bu 200 potansiyel müşteriyi elde etmek için reklamlarınıza 800 dolar harcamanız gerekir.

Web sayfası görüntüleme örneği için ortalama sayfa görüntüleme maliyeti 0,50-3 ABD dolarıdır. Bu nedenle, 143’ü 1 ABD Doları ile çarparsanız, Facebook reklamlarınıza 143 ABD doları harcamanız gerektiğini göreceksiniz.

143 x $1 = $143 reklam harcama bütçesi

#4: Facebook Reklam Maliyetinizi Ayarlayın

Artık Facebook reklam harcama bütçenizi hesapladığınıza göre, reklamlarınıza bu kadar para harcamak istemiyorsanız ne olur? Size uygun bir bütçeye uyarlamak için bu sayıları ayarlayabilirsiniz.

Aynı işlemi takiben, geri dönün ve satış hedefiniz makul bir reklam harcama hedefiyle eşleşene kadar rakamlarınızı düzeltin. Bu yüzden reklam çıkmadan önce bunları düşünmek isterseniz boş yere reklam yapmayı ve işe yaradığını düşünmenizi engelleyecektir. Çünkü bunu çok plan yaparak yapacaksınız(“10.000 dolar kazanmak için 800 dolar harcayacağım”).

Eğer; bütçenizi satış hedefi ile uyumlu hale getirene kadar bu sayılarla oynayabilirsiniz.

Ya da bütçeniz çok yüksek ise, satış hedefinizin düşer veya bütçenize göre dönüşüm numaralarınızla oynayabilirsiniz.

Öte yandan, bütçeniz çok düşükse ve daha fazla harcamaya hazırsanız, bütçenizi artırın. Böylece satış hedefinizi de artırabilirsiniz.

Profesyonel İpucu: Her zaman Facebook reklam bütçenizin en az 500$ olduğundan emin olun. Bundan daha az bir bütçe gerçekten buna değmez ve ihtiyacınız olan dönüşümü elde edemezsiniz.

Sonuç

Facebook reklam bütçesi için bu basit formülü takip etmek, satış hedeflerinize ulaşmak için Facebook reklamlarına ne kadar harcamanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Eğer harcamaya istekli olduğunuzdan daha fazla bütçeye ihtiyacınız olduğunu düşündüren bir sayıya ulaşıyor olabilirsiniz. O halde; geri dönün ve işiniz için uygun bir bütçeye ulaşmak için sayıları değiştirin

İlginizi Çekebilir: Facebook Business Manager 

İlgili İçerikler

shopify-kullanmanin-faydalari

Shopify Kullanmanın Faydaları

Shopify Nedir? E-ticaret, satıcıların ürünlerini gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalarda değil, çevrimiçi olarak sergilemesiyle iş senaryosunu tamamen değiştirdi. Sonuç olarak, estetik ve işlevsellik arasında mükemmel

Devamını Oku »