Facebook Business Manager Nasıl Kullanılır?

iOS-14-gizlilik-guncellemesi

Facebook Business Manager kullanmaya başlamak ister misiniz? İşletmeler için nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? 

Bu makalede, güvenli bir şekilde sosyal medya yönetimi gerçekleştirmek için Business Manager’ı nasıl kullanacağınızı keşfedeceksiniz. 

Neden Facebook Business Manager’ı Kullanmalısınız? 

Facebook Business Manager’ı kullanmanın en önemli nedeni, işinize odaklanmanızı sağlamaktır. 

Business Manager’da oturum açtığınızda, doğrudan Facebook’taki işletme varlıklarınıza yönlendiriliyorsunuz. Buradan sayfalarınıza, reklam yöneticisine ve işinizle ilgili diğer varlıklara, kişisel haber akışınızı veya bildirimlerinizi görmeden erişebilirsiniz. 

Business Manager kullanmanın ikinci en önemli nedeni, her şeyi düzenli ve güvenli tutmaktır. Kendiniz veya müşterileriniz için birden fazla Facebook sayfası, reklam hesabı veya diğer varlıkları yönetiyorsanız, bir varlıktan diğerine geçmenizi gerektiren pek çok şey vardır. Daha da önemlisi, sizin ve başkalarının erişebildiği her şeyi denetlemek zordur. 

Business Manager, tüm sayfalarınızı, reklam hesaplarınızı, kişilere atanan rolleri ve daha fazlasını hızlı bir şekilde görmenizi sağlar. Sizinle çalışmayı bırakan birinin işletmenizin Facebook varlıklarına erişimini iptal etmeniz gerektiğinde bu özellik oldukça kullanışlıdır. Bu kişiyi kaldırmak için tüm iş varlıklarınıza gitmek zorunda kalmak yerine, Business Manager’da ki Kişiler Bölümü’ne gidip tek bir tıklamayla her şeye erişimlerini kaldırmanız yeterlidir. 

İnsanlardan bahsetmişken, Business Manager ile sayfalarınız, reklam hesaplarınız vb. için rollere atadığınız kişilerle Facebook arkadaşı olmanız gerekmez. Rol atamak için sadece Business Manager’ı kullanırsınız. Hatta kişisel profilinizi asla görmek zorunda kalmazlar ve siz de onlarınkini görmek zorunda değilsiniz. 

Artık Business Manager’ı neden kullanmanız gerektiğini öğrendiğiniz için, işte bununla yapabileceğiniz bazı şeyler:

 

# 1: Business Manager’da Yeni Ticari Varlıklar Oluşturun 

Business Manager’da yeniyseniz, önce business.facebook.com/overview adresinde hesabınızı oluşturun. Kaydolduğunuzda hiç iş varlığınız (sayfalar, reklam hesapları veya ürün katalogları) yoksa öncelikle bunları oluşturun. 

Business Manager’ı kurduktan sonra İşletme Ayarları’na gidin. 

Business Manager içinde varlık oluşturduğunuzda, doğrudan standart kurulum sihirbazına yönlendirmediğini unutmayın. Örneğin, yeni bir Facebook sayfası oluşturmak için sol gezinme bölmesindeki  Sayfalar’a tıklamanız gerekir. 

Ardından sağda Ekle düğmesine tıklayın ve açılır menüden Yeni Bir Sayfa Oluştur’u seçin. Oradan, yeni Facebook sayfanızı tam olarak kurmanız için Facabook sizi standart sihirbaza yönlendirecek. Business Manager’da başka varlıklar da (reklam hesapları ve kataloglar gibi) oluşturmak için aynı işlemi uygulayın.

# 2: İşletme Yöneticisinde Varlıklarınızı Devredin 

İş varlıklarınızı devretmek için, sol gezinme bölmesinde o varlıkla ilgili sekmeyi seçin. 

Ardından sağdaki ekle düğmesini tıklayın ve sayfa, reklam hesabı veya başka bir öğe ekleme seçeneğini seçin. Seçtiğiniz varlıklar, üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz için İşletme Yönetici’nize hemen eklenecektir. 

Business Manager’a yalnızca kişisel olarak sahip olduğunuz varlıkları eklemelisiniz çünkü yalnızca Business Manager varlık talep edebilir. Bu nedenle, bir müşterinin Facebook sayfasını talep ederseniz, müşteriniz yalnızca ona erişim talep edebilir. Bunun yerine, bir müşterinin sayfasına, reklam hesabına veya başka bir varlığa erişim istemeniz gerekir. 

Bu, reklam hesapları için hak talebinde bulunurken dikkat edilmesi son derece önemlidir. Çünkü İşletme Yöneticisi’nden sayfalar kaldırılabilir ancak reklam hesapları kaldırılamaz. Bu nedenle, size ait olmayan bir reklam hesabını talep etmek istemezsiniz. 

Bir sayfaya veya reklam hesabına kendi Instagram hesabınızı bağlamakla ilgileniyorsanız, bunu İşletme Ayarları’nda Instagram Hesapları’na tıklayarak yapabilirsiniz. İşleme başlamak için sağdaki Instagram Hesabınızı Bağlayın düğmesine tıklayın. 

# 3: Başkalarının Ticari Varlıklarına Erişim İsteyin 

Bir varlığın sahibi değilseniz, bu varlığı İşletme Yöneticinize ekleme talebinde bulunabilirsiniz. Bu varlıklar İşletme Yöneticinize eklenmeden önce mevcut sahibinin veya yöneticinin onayı gerekir. Facebook’un bazen yöneticiler isteklerinizi onaylayana kadar talep edebileceğiniz varlık sayısını sınırladığını unutmayın. Müşterilerinizin varlıkları yönetiyorsanız kullanmanız gereken seçenek budur.

# 4: Business Manager’da Ticari Varlıklarınızı Yönetin 

İşletme varlıklarını oluşturduktan ve talep ettikten sonra, bunları Business Manager’ı kullanarak yönetebilirsiniz. Business Manager içinde erişiminiz olan tüm Facebook sayfalarının bir listesini görmek için sayfalara tıklayın. O sayfaya ilişkin ek ayrıntıları ve seçenekleri görüntülemek için belirli bir sayfa seçin. 

Hangi kişilere veya iş ortaklarına rol atandığını görebilirsiniz, sayfanıza kişi ekleyebilirsiniz veya iş ortakları atayabilirsiniz ve sayfayı Business Manager’dan kaldırabilirsiniz. 

Sayfanıza gitmek ve sayfanızı düzenlemek için sağ üstteki Sayfayı Görüntüle’yi tıklayın. Buradan sayfanıza gönderi gönderebilir, mesajlarınızı görüntüleyebilir, bildirimleri görebilir, analizlerinizi gözden geçirebilir, Yayınlama Araçları ile gönderileri planlayabilir, sayfa ayarlarınıza erişebilir, sayfanızı tanıtabilir, duvarınızdaki gönderileri arttırabilir, sekmeleri değiştirebilir ve hatta daha fazlasını yapabilirsiniz. 

Reklam Hesapları 

İşletme Yöneticinizde yalnızca bir Facebook reklam hesabınız varsa, sol üstteki dokuz nokta simgesini tıklayıp açılan menüden Reklam Yöneticisi’ni seçerek Reklam Yöneticisi’ne erişebilirsiniz. 

Business Manager’da birden fazla reklam hesabınız varsa veya reklam hesabınıza kişi atamak ya da iş ortakları eklemek istiyorsanız, sol gezinme bölmesinde Reklam Hesapları’nı seçin ve ardından sağ tarafta yönetmek istediğiniz reklam hesabını seçin. 

Business Manager içinde hangi kişi veya iş ortaklarına roller atandığını görüntülemek için düğmeleri kullanın. Ayrıca, sayfanıza kişi ekleyebilir veya iş ortakları atayabilir veya Business Manager’dan reklam hesabını devre dışı bırakabilirsiniz. 

Uygulamalar 

Facebook’un Geliştiriciler bölümünde işletmeniz için herhangi bir uygulama oluşturdunuz mu? Bunları İşletme Yöneticinize ekleyebilir ve oradan yönetebilirsiniz. 

Bir uygulama eklemek için Uygulamalarım sayfanızdan uygulama kimliğini almanız yeterlidir. 

Ticaret Hesapları 

Business Manager’da ticari hesap izinlerini atayabilir veya düzenleyebilirsiniz. İşletme Ayarları’nda, sol gezinme bölmesinde Ticaret Yöneticisi’ne tıklayın ve sağdaki Ticaret Yöneticisi hesabını seçin. 

Ardından, Kişi Ekle’yi tıklayın ve bu kişiye vermek istediğiniz izinleri seçin. 

Veri kaynakları 

Sol gezinme bölmesindeki Veri Kaynakları altında bazı veri kaynakları bulacaksınız. Örneğin; ürün katalogları, Facebook pikselleri, çevrimdışı etkinlik kümeleri ve özel dönüşümler. Reklam hesaplarınız için Facebook pikselini yüklediyseniz, bu bilgiyi Pikseller altında listelenmiş olarak bulabilirsiniz.

Her bir reklam hesabının ilişkilendirmelerini ve iş ortaklarını gerektiği gibi düzenleyin. İşletmeniz için oluşturduğunuz tüm ürün kataloglarını görmek için Kataloglar’ı tıklayın. Bu görünümden yeni ürün katalogları oluşturabilir ve mevcut katalogları yönetebilirsiniz. 

Kişileri ekleyin, iş ortakları atayın, bir ürün beslemesi ekleyin, kaynakları ilişkilendirin. Ve gerektiğinde ürün kataloglarını silin. 

# 5: Business Manager’da Kişi Atayın veya İş Ortağı Ekleyin 

Başkalarına iş varlıklarınıza erişim izni verirken bunun dışında kişi atama veya ortak ekleme seçeneğiniz vardır. 

Farkı şu şekilde anlayabilirsiniz: 

Kişiler, iş varlıklarına erişim verdiğiniz kişilerdir. Örneğin, bir Facebook danışmanıyla çalışıyorsanız, o kişiye sayfalarınıza, reklam hesaplarınıza ve diğer varlıklarınıza e-posta yoluyla ekleyerek bunları yönetmek için gerektiği şekilde erişmesi için belirli bir rol verirsiniz. 

Ortaklar, iş varlıklarına erişim verdiğiniz işletmelerdir. Örneğin, bir ajansla çalışıyorsanız ajansa sayfalarınıza, reklam hesaplarınıza ve diğer varlıklarınıza erişmesi için belirli bir rol verirsiniz. Ajansı Business Manager ID aracılığıyla ekleyebilirsiniz. Ajans daha sonra çalışanlara sayfalarınıza, reklam hesaplarınıza ve diğer varlıklarınıza erişmeleri için gerekli olan belirli roller atar. 

Kişileri Atamak 

Kişi atamak için sol gezinme bölmesindeki Kullanıcılar bölümünün altındaki Kişiler’i tıklayın. Ardından sağdaki Ekle’ye tıklayın. 

Açılır pencerede, iş varlıklarınıza erişim izni vermek istediğiniz kişinin e-posta adresini girin. Çalışan veya yönetici olarak eklenip eklenmeyeceklerini seçmek için rollerin tanımını kullanın. 

İleri’yi tıkladıktan sonra, yönetmelerini istediğiniz sayfaların, reklam hesaplarının ve diğer varlıkların yanındaki kutuları işaretlemeniz istenir. Her bir varlık için belirli roller atayabilirsiniz. 

İşiniz bittiğinde, isteğinizi o kişiye göndermek için Davet Et’i tıklayın. 

İşletme varlıklarınıza erişimi olan herkesi görmek için sol gezinme bölmesindeki Kişiler’i tıklayın. Buradan davetleri iptal edebilir, varlıkları atayabilir ve hatta kişileri kaldırabilirsiniz. 

İş Ortağı Ekle 

Business Manager’a iş ortağı eklemek için, onlara atamak istediğiniz işe (Facebook sayfası gibi) gidin ve İş Ortakları Ata düğmesini tıklayın. Ardından, onlardan almanız gereken iş ortağının İşletme Yöneticisi Kimliğini girmeniz istenicektir. 

Bir iş ortağı eklendikten sonra hangi ortakların iş varlıklarınıza erişebileceğini görmek için sol gezinme bölmesindeki İş Ortakları’na tıklayın. Buradan gerekirse onları kaldırabilirsiniz. 

Alternatif olarak, kişiler ve ortakların rollerini düzenlemek için iş varlığınıza gidin. Rol düzenleme seçenekler için Atanan Kişiler veya Ortaklar sekmelerine tıklayın. 

# 6: İşletme Varlıklarını Gruplar Halinde Organize Edin 

İşletme Yöneticinizde çok sayıda sayfanız ve başka varlığınız varsa, bunları düzenlemek için grupları kullanmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için, sol gezinme bölmesindeki Ticari Varlık Grupları’na tıklayın. Orada, Ticari Varlık Grubu Oluştur’a tıklayın. Daha sonra sayfaları, reklam hesaplarını ve diğer iş varlıklarını bu gruba atayın. 

Her sayfanın ve reklam hesabının yalnızca bir gruba sahip olabileceğini unutmayın. Üstelik yeniden düzenlemeniz gerekirse, bir gruptan varlıkları kaldırabilirsiniz ve diğerine ekleyebilirsiniz. 

İşletme varlık grupları gerekli değildir. Ancak, kişileri veya ortakları atarken çok sayıda sayfanız veya reklam hesabınız varsa, onları gruba ekleyebilirsiniz. Bu yüzden kullanışlıdır.

# 7: İşletme Yöneticisinde Ek Seçeneklere Göz Atın 

İşletme Yöneticisinin temel işlevlerinden gördük, ancak burada keşfedilmesi gereken başka özelliklere de yer verdik. 

Ödeme Yöntemleri: Seçtiğiniz reklam hesaplarında kullanılacak kredi kartlarını eklemek için sol gezinme bölmesindeki Ödeme Yöntemleri’ni tıklayın. 

İstekler: Birisi işletme varlıklarınızdan birini talep eder veya bunlara erişmek isterse, İstekler’de görünecektir. 

Bildirimler: Business Manager ile ilgili e-posta bildirimleri almak için, bu ayarları bildirimlerde yapılandırın. 

Bilgi: İşletme adınızı, birincil sayfa seçiminizi düzenlemek, iş ortağı erişimi için başkalarına vermek üzere İşletme Yöneticisi Kimliğinizi bulmak, güvenlik kodu erişimi talep etmek ve diğer ayarları yapılandırmak için Bilgi’ye gidin. 

Sonuç:

Özetle Facebook işletme varlıklarınızı yönetmenin daha iyi yollarını arıyorsanız, Business Manager göz önünde bulundurmanız gereken harika bir seçenektir. Bu sayede işletmenizin sosyal medya marka yönetimini en iyi şekilde yapabilirsiniz. En önemlisi Facebook sayfalarına, reklam hesaplarına ve diğer değerli varlıklara erişimini tek bir yerden yönetmenize ve hatta yetkilendirmenize olanak tanır. 

İlginizi Çekebilir: Shopify   Facebook ADS

 

İlgili İçerikler

icgoru

İçgörü Nedir?

İngilizce’de “insight” olarak adlandırılan içgörü kavramı temel anlamda tüketicinin daha önce keşfedilmemiş ve arka planda kalan neden-sonuç ilişkileri ve eğilimleridir. İçgörü, müşterilerin duygu ve davranışlarının

Devamını Oku »
minimalist-pazarlama

Minimalist Pazarlama

Minimalist Pazarlama Nedir? Pazarlama alanı son yıllarda kendisine farklı teknikler geliştiriyor. Minimalist pazarlama kavramı da bu yeniliklerden birisi. Aslında tam olarak bir teknik sayılmayan bu

Devamını Oku »