Oyun İçi Reklamcılık

oyun-ici-reklamcilik

Oyun İçi Reklamcılık (In-Game Advertising) Nedir?

Video oyunlar neredeyse her yaştan insana hitap ediyor. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve oyun konsolları bizlere bu konuda harika bir deneyim sunuyor. Uzun yıllardır varlığını sürdüren bu sektör, özellikle son yıllarda çok daha kaliteli işlere imza atmaya başladı. Gitgide popülerleşen oyunlar, e-spor gibi bir kavramı dahi hayatımıza dahil etti. Pazarlama dünyası ise böylesine popülerleşen bir sektöre adım atarak oyun içi reklamcılık kavramını hayatımıza soktu.

Oyunlar sayesinde sosyalleşebilir ve sınırsızca harcama yapabiliriz. Böylesine özgür bir dünya, pazarlama yatırımları için oldukça uygun bir zemin oluşturur. In-game advertising olarak da adlandırılan oyun içi reklamcılık, firmaların adlarını veya ürünlerini dijital oyunlarda gösterilmesine olanak tanır. Örnek olarak sanal şehirlerdeki büyük reklam panolarına şirketler logolarını yerleştirebilirler. Bu da oyuncuların en heyecanlı ve mutlu oldukları anlarda şirketlerle alakalı ipuçlarına maruz kalması anlamına gelir.

Oyun İçi Reklamcılık Nasıl Olmalıdır?

Geleneksel pazarlamaya kıyasla oyun içi reklamcılık çok daha fazla avantaj sunmaktadır. Fakat oyun içi reklamlardan maksimum faydanın sağlanmanız için stratejileri iyi belirlemeniz gerekir. Oyun esnasında kitlenizi logonuzla ya da sloganlarınızla rahatsız etmemelisiniz. Bunun yerine reklamları, oyuna incelikli bir şekilde dahil etmelisiniz. Bu sayede reklamlarınız dikkat dağıtıcı olmaktan çıkar ve bir özellikle halini alır.

Oyun içi pazarlama özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir. Video oyun konsollarının %80’i internete bağlıdır. Bu sayede düzenli bir biçimde içerik güncellemeleri alabilmeleri de mümkündür. Bu durum, pazarlamacılar için büyük bir fırsat oluşturur. Çünkü bu dinamik yapı sayesinde reklamın ne zaman görüneceğini ve kime gösterileceğini seçebilirsiniz. Böylece kontrol sizin elinizde olabilir.

Bazı pazarlamacılar durumu biraz daha ileriye götürerek kendi oyunlarını yapma girişiminde bulunurlar. Örneğin pek çok popüler film, filmdeki sahnelerden esinlenerek basit çevrimiçi oyunlar tasarlarlar. Böylece hedef kitle ile daha çok etkileşime yakalanabilir. Aynı zamanda müşterilerin eğlenmesi de sağlanmış olur.

Oyun İçi Reklamcılık Kimler İçin Uygundur?

Oyun içi reklamcılık pek çok büyük şirket tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu tarz video oyunlarına dünyanın her yerinden erişim olduğu için markanızın uluslararası bilinirliği için çok önemlidir. Özellikle de genç erkek kitleye ulaşmak ve onlarla iletişim kurmanın harika bir yoludur. Oyun içi pazarlama sağladığı birçok avantaja rağmen bazı küçük ve orta ölçekli şirketler için maliyetli olabilmektedir. Fakat adınızı geniş kitlelere duyurmak istiyorsanız in-game advertising stratejisinden yararlanabilirsiniz.

Oyun için reklamcılık için iyi bir plan yapmanız çok önemlidir. Özellikle hedef kitleniz ve sahip olduğunuz kaynaklar konusunda net olmalısınız. Örneğin satmaya çalıştığınız spor malzemelerinin reklamını kelime oyunlarında yapmaya çalışmanız pek iç açıcı sonuçlar vermeyebilir. Bu da para ve zaman kaybıyla sonuçlanır. Bu sebeple hedef kitlenizi iyi belirlemeli ve yatırım yapacağınız oyunu buna paralel olarak seçmelisiniz.

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Growth Hacking Nedir?

İlgili İçerikler