5 Adımda E-Ticaret Devi Olun

5-adimda-e-ticaret-devi-nasil-olunur

E-ticaret sektörü artık müşterilerin büyük bir çoğunluğu için hızla tercih edilen bir satış kanalı haline geldi. Küresel e-ticaret satışlarının ise geçtiğimiz 2020 senesinde 4 trilyon dolara yakın olduğu bilinmektedir.

Bu dijital dünyada yaşanan önemli gelişmelerin, sayısız pek çok baskın nedeni bulunmaktadır. Böylece küçük işletmeler bile randıman alabilmekte ve büyümektedir. Tabii e-ticaret sektörünün, tüketicilerin ilgisini çekme amacıyla yüzlerce marka ile rekabet ettiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle Amazon, Alibaba ve eBay gibi çevrimiçi platformların yolundan gitmek önemli bir etken sayılabilir. İşte sektörün liderlerinden öğrenebileceğiniz, 5 adımda e-ticaret devi olmanın yolları…

İyi Bir Müşteri Servisi

Araştırmalara göre müşterilerin %87’si, markaların kusursuz bir deneyim sunmaya fazlasıyla önem vermesini istiyor. Üstelik tüketicilerin dörtte üçü, eksiksiz müşteri hizmetleri sunan bir şirkete daha fazla harcama yapıyor. Bu nedenle yetkin bir e-ticaret işletmesi, müşterileri için daima hazır olmanın farkında olmak zorundadır.

Müşterilerin sorularına yönelik anında yardımcı olabilecek satış personelinin olduğu, fiziksel bir mağaza bulunmadığı için yardımın hazır olması adına birden fazla iletişim kanalı sunmanız gerekir. Benzer şekilde karmaşık bir ürünün ayrıntılı açıklamasının olması da potansiyel müşterilere güvenilirlik aşılar.

Telefon ile e-posta hizmeti ve sohbet robotları gibi çeşitli etkileşim ortamları, müşterilerin size en uygun şekilde yaklaşmasını sağlar. Bu nedenle dönüşüm oranı optimizasyonunuzu artırmak için 7/24 iletişim hizmeti sunmak önemlidir. Şu da unutulmamalıdır ki otomatik yanıt sistemi ne kadar akıllı olursa olsun, canlı bir müşteri hizmetleri temsilcisinin sunabileceği sıcaklığı ve özgünlüğü taklit etmenin bir yolu yoktur.

Kişiselleştirme

Çevrimiçi alışveriş yapan kişiler, e-ticaret mağazalarının müşteri tercihlerine göre ürün ve fırsatlar sunmasını beklerler. Bu sebeple kullanıcılara özel olan ana sayfalara ve önerilen ürünlerin özel koleksiyonlarına yönelirler. E-ticaret liderleri, işletme başarısı ile gelir artışı için daima en kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini sunmaya odaklanmalıdır.

Araştırmalar, bu özelleştirme stratejisinin %65 oranında bir dönüşüm sağladığını göstermektedir. Bu konuda ön plana çıkan isimlerden biri de Amazon’dur. Harika bir kişiselleştirme özelliği olan bu platform, hemen hemen her ürünü satar. Bu sebeple müşteriler için sayısız ürün incelemek zor olabileceğinden, satın alma süreci dahilinde onlara mantıklı bir başlangıç noktası sunar. Ve bireysel kullanıcılar için özel olan ana sayfalar oluşturur.

Bu noktada, önceden alışveriş yapmış bir müşteriye satın alma geçmişini kullanarak onlara daha fazla ilgili ürün seçeneği sunar. Ayrıca tüketicilerin satın aldığı ürünleri, anlık olarak sitede görüntülenen diğer ürünlerle birlikte göstererek alışveriş sepeti değerini de artırır.

Müşteri Değerlendirmeleri

Tüketicilerin neredeyse hepsi alışveriş yaparken verilen puanlara ve incelemelere güvenmektedir. Bu sebeple müşterileri, teslimat sonrası ürünü incelemeye teşvik etmek önemlidir. Her ürün sayfası için olumlu yorumlar vurgulanmalıdır. Bu sayede diğer tüketiciler, satın alma kararlarında gerçek incelemelerle karşılaşmış olurlar.

Ek olarak, yapılan olumsuz yorumlar sayesinde de ürün ve hizmetlerinizi geliştirme imkânı yakalarsınız. Müşteriler, alışveriş deneyimine önem veren ve markalarını büyütmek için bunları uygulayan işletmeleri takdir etmektedir. Online itibar yönetimi dönüşüm almanız için çok önemlidir. İnceleme sistemi, fiziksel varlığı olmayan bir çevrimiçi mağazanın ölçeklenebilirliği için çok önemli bir faktör olan özgünlük duygusunu verir. Bu alanda en iyi performans gösteren e-ticaret platformlarından biri ise çeşitli değerlendirme kriterleri sunan eBay’dir.

Mobil Optimizasyon

E-ticaret sitenizin mobil cihazlarla optimize olmaması demek, 2 milyondan fazla tüketiciyi kaçırmanız demektir. Arama devi Google, site sıralamasını belirlemede mobil uyumluluğa büyük önem vermektedir. Kullanıcı Uyumlu Web Sitesi Tasarımı sahibi olmanız burada çok önemlidir.  Ayrıca çevrimiçi müşterilerin önemli bir kısmı, bu alışveriş yolculuğunu bir ekranda başlatıp başka bir cihazda sonlandırmaktadır. Dolayısıyla masaüstünde var olan aynı akışkanlığı ve hissi sağlamak için tüm özelliklerinizi mobil web sitenizde de barındırmanız gerekir.

Kargo ve İade İşlemleri

Sorunsuz gönderim ve iade seçeneği, bir e-ticaret sitesi için en çok dönüşüm sağlayan iki özelliktir. Bazı tüketiciler, ürünleri denemeden ya da kalitelerini değerlendirmeden satın alma konusunda isteksiz davranırlar. Kolay bir iade politikası, alışveriş yapanların ürünü herhangi bir kısıtlama olmaksızın sipariş etmelerine olanak tanır. Bu nedenle e-ticaret siteleri, satış kanalı boyunca iade politikalarını vurgulamalıdır.

Ücretsiz kargo ise müşteri dönüşümü için önemli olan bir diğer değişkendir. Tüketicilerin % 90’ı ücretsiz gönderimin daha fazla alışveriş yapmak için etkili bir faktör olduğunu söylemektedir. Bu anlamda cömert bir politikaya sahip olmak, müşterilerin markalara güvenme konusundaki isteklerini artırır. Ve böylece işletme üzerinde faydalı bir etkiyle sonuçlanır.

İlginizi Çekebilir: E-Ticaret Yönetimi

İlgili İçerikler

e-ticarete-baslarken-bilmeniz-gerekenler

E-Ticarete Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Pek çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı terimlerinden biri olan e-ticaret, sosyal medyanın etkisiyle vazgeçilmez bir hale gelmiştir. İnternette gezinirken alışveriş yapma imkânının çoğalmasıyla birlikte, artık birçok kişi

Devamını Oku »
shopify-sevmek-icin-nedenler

Shopify: Sevmek için Nedenler

  Shopify Uygun Fiyatlı Ve Kullanımı Kolay Biz Shopify seviyoruz, eminiz siz de seveceksiniz. Sunucular ve pahalı geliştirme maliyetleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan online mağazasını

Devamını Oku »