Müşterilerinizi Nasıl Sürekli Müşteri Haline Getirebilirsiniz?

müşterileriniz-nasil-surekli-müsteri-haline-getirebilirsiniz

E-ticaret dünyasında yeni müşterilerinizi sürekli müşteri haline getirmek, sizden tekrar alışveriş yapmaları için ikna etmek anlamına gelmektedir. Ancak bu tabanı oluşturmak basit bir iş değildir. Unutulmamalıdır ki; hiçbir tüketici sadece bir rakamdan ibaret olmak istemez. Bu anlamda bireysel ilgiden hoşlanmaları kaçınılmazdır.

Sadık ve sürekli müşteri kitlenizi sahiplenmek, e-ticaret siteniz için tek seferlik alışveriş yapan müşterileri kazanmaktan çok daha fazla anlam ifade eder. Müşteri sayısı önemlidir; fakat müşterilerinizi elinizde tutmaya çalışmak en iyi dönüşümleri elde etmenize yardımcı olur.

Bağlılık Programları Sunmak

En etkili sihirli formüllerden biri, müşterilerinize kendilerini özel hissettirmektir. Dolayısıyla bir sadakat programı oluşturmak, müşterilerinizi web sitenizden daha fazla ürün almaya motive eder. Müşteriler için ne kadar çok harcarlarsa o kadar çok puan kazanmalarına yönelik bir sistem oluşturabilirsiniz.

Ek olarak en iyi müşterilerinize küçük hediyeler gönderip, farklı paketler kullanır ve müşterilerinize özel teklifler hazırlarsanız onları memnun edebilirsiniz ve sürekli müşteri olmalı için onlara bir sebep vermiş olursunuz. “Bedava” kelimesini ve sürprizleri herkes sever. Üstelik bu yöntemlerden etkilenen müşterilerin bunu sosyal medya üzerinden paylaşacaklarını bilmelisiniz. Bu sayede yapacağınız küçük hamleler ile büyük etkiler elde edebilirsiniz.

Çapraz Satış

Sürekli indirimli ürünler yerine çapraz satışlara yönelmek müşterileriniz için bağlayıcı olabilmektedir. Bu anlamda müşterileri, ilgili ürünleri almaya davet etmek önemlidir. Örnek olarak pantolon satın alan bir tüketiciye kemer, gömlek ya da ceket gibi ilişkili öğeler de teklif edebilirsiniz.

Bir diğer etkili yol ise sonrasında müşterilerinize de fayda sağlayan, ancak sadece arkadaşlarının kullanabileceği indirim kodları vermektir. Bu sayede indirim kullandıktan sonra mevcut müşteri de bonus kazanabilecek ve sürekli müşteri olma ihtimali artacaktır.

E Posta Göndermek

Bu yöntem, tüketicilerin web sitenizden tekrar ürün satın almaya teşvik eder. E-posta göndermek; tek seferlik satışları, tekrarlanan satışlara dönüştürme şansını büyük ölçüde artırır. Özellikle E-Ticaret Optimizasyonu için en çok dönüşüm sağlayan kanallardan biridir.

Müşterileri yeni veya indirimli ürünlerden haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz ve sadece haber bülteni abonelerinin kullanabileceği kupon kodları gönderebilirsiniz. Çünkü, yalnızca mevcut müşteriye promosyon sunulması halinde onlara özel olduklarını hissettirmiş olursunuz.

Ayrıca sipariş durumu her değiştiğinde (kargo durumu vb.) bir e-posta ilet ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. Bu durum için E-Mail Pazarlaması ve Kampanya Hizmetleri çok işinize yarayacaktır. Müşterilerinizin davranışlarını takip etmek için ise ikinci alışverişlere yönelik indirimler sunmak önemlidir. Ek olarak alışveriş sepetini terk eden ziyaretçiler de unutulmamalı ve olası satış kayıplarını önlemek için onlara yine e-posta gönderilmelidir.

İçerik Pazarlaması İçin Sosyal Medyayı Kullanmak

Yeni müşterileri elde tutmak, içerik yazarlığı ve pazarlamasıyla bağlantılıdır. Bu nedenle hedef kitlenizi yönlendiren kaliteli içerikler oluşturmak, müşteri sadakatini artırır. Müşterilerinize özel içerik sağlamak ve müşterilerinizin her biriyle doğrudan iletişim halinde olduğunuzu hissettirmek önemlidir.

Sosyal medya tüketicilerle ilişki kurmanın en kolay yollarındandır. Bu alanda kendilerini özel hissetmeleri için tüm müşterilere aynı şekilde davranmamaya çalışılmalıdır. Aynı zamanda sadık müşteri tabanınızı büyütmek adına sizi takip etmeleri için bir sebep vermeniz gerekir. Takipçilerinize özel teklifler indirimler sunduğunuzda onların dikkatini çekersiniz. Karşılaştığınız olumsuz yorumlarda ise müşteri sorunlarını çözmeye odaklanmanız en doğrusudur.

Harika Bir Müşteri Desteği Sağlamak

Özellikle hızlı yanıt veren müşteri desteği oldukça büyük bir avantajdır. Yeni müşterilerinizi, sürekli müşteri olarak devam etmeleri için yaşadıkları problemleri gerçek zamanlı olarak yanıtlamalısınız. Ve canlı bir sohbet sistemi kurmalısınız. Bunun yanında size e-posta ve telefon yoluyla ulaşmalarını da mümkün kılmanız gerekir.

Mutlu ve memnun bir müşterinin tekrar alışveriş yapma olasılığı çok yüksektir. Çoğu zaman tüketiciler, kötü müşteri hizmetleri nedeniyle markalarla ilişkilerini sonlandırmaktadır. Bu sebeple dünyanın en iyi ürünlerine sahip olmasanız bile en azından en iyi müşteri hizmetini sağladığınızdan emin olmanız gerekir.

Küçük Jestler Yaparak Beklentileri Aşmak

Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak kadar beklentilerin üzerine çıkmak da fazlasıyla bağlayıcı bir özelliktir. Bu anlamda, el yazısı ile teşekkür notları göndermek ve aynı gün içinde teslimatı sağlamak gibi jestler rekabette öne çıkmanızı sağlar. Belki size zaman ve emeğin yanı sıra maddi yönden de paraya mal olur; ancak satışları artırma ve dönüşüm sağlama konusunda büyük getirisi vardır.

Mümkünse ürünü ücretsiz kargoya vermelisiniz, bu sadık müşteriler için bir mıknatıstır. Çünkü; bir tüketici almış olduğu ürün sayısı ile doğru orantılı olarak markanıza alışır. Eğer ilk satın alma süreci olumlu geçerse, müşteriler tekrarı için daha istekli olacaklardır.

CRM Hakkındaki Yazımız İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

neden-crm-bu-kadar-onemli

Neden CRM Bu Kadar Önemli?

CRM, “Müşteri İlişkileri Yönetimi” anlamına gelir. Terim kendi kendini açıklayıcı olsa da uzman bir rehberlik hizmeti olmadan bu kavramın doğru uygulanması zordur. Hatta işinizde bazı büyük hatalara mal olabilir.

Devamını Oku »