E-Ticaret Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

e-ticaret-danismani

E-Ticaret Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Günden güne dijitalleşen meslek dalları, geleneksellikten koparak çevrimiçi bir hal almaya başlamış durumda. Özellikle pandemi etkisiyle birlikte insanlar işlerini bilgisayara taşıdı. Örneğin, elektronik ticaret (e-ticaret) ile beraber geleneksel esnaflık ve ticaret sektörü de yerini dijitale bırakmıştır. Özellikle son yıllarda online alışveriş yapan insanların sayısı yükseldikçe internet üzerinden ticaret yapan kişi sayısı da fazlalaşmış durumda. Ne var ki, e-ticaret yapmak isteyen bireylerin bir uzman yardımına ihtiyacı vardır. Böylece; dijital pazarlamanın da önemli bir parçası olan e-ticaret danışmanı, geleceğin mesleklerinden biri olmak için bir aday haline gelmektedir.

E-Ticaret Danışmanı Nedir?

E-ticaret danışmanı, ilgili web sayfası için işletmelere satış faaliyetlerinde yardımcı olarak tavsiyelerde bulunur. İş birimlerinin yönetilmesinin yanı sıra pek çok girişim ve mağaza markalarının isteği üzerine satış kanallarının yönetilmesi ile ilgilenmektedir. Satış kanalları, tek başına bir oluşum olmakla birlikte kendi içinde birden fazla branşa ayrılmaktadır. Böylece, sanılanın aksine daha komplike bir çalışma prensibi bulunmaktadır.

E-ticaret danışmanlık hizmeti, ilgili firmaların isteği üzerine teknolojik faaliyetlerde bulunurken çeşitli sorumlulukları da bulunmaktadır.

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar?

Bir e-ticaret danışmanının işletmelerin isteği üzerine satış faaliyetlerini yönetmesinin yanı sıra e-ticaret sitesinin tüm süreçlerini kontrol etmesi en temel sorumluluklarından biridir. E-ticaret danışmanı, hizmetlerini verirken şu görevleri de yerine getirmektedir:

  • Şirketin marka görünürlüğünü oluşturmak için e-ticaret web tasarımı ve içerik üretimi yapmak görevlerinden biridir.
  • Sitenin arama motorlarındaki etkileşimini artırarak bilinirliğini artırma ve reklam kampanyalarını yönetmesi gerekmektedir. Aynı zamanda düzenlediği reklam kampanya sonuçlarını analiz ederek iyileştirme yapmalıdır.
  • İlgili firmanın müşterilerinin web sitesine nasıl ulaştığına dair ayrıntılı bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bunun yanında özelleştirilmiş bir çevrimiçi sistem oluşturmalıdır.
  • E-ticaret danışmanı, markanın performansını, müşteri memnuniyetini ve satış faaliyetlerini takip edecek bir sisteme sahip olması gerekmektedir.
  • Satışlarda gerçekleşecek değişik ve gelişmeleri rapor ederek yönetim ekibine raporlamak da görevlerden biridir.
  • Var olan iş planını düzenli olarak kontrol ederek iyileştirmeler yapmalıdır. Ayrıca maliyeti düşürecek fikir ve tavsiyelerde bulunması gerekmektedir.
  • İşletmenin çevrimiçi perakende varlığının başarısını ölçmek de gerekmektedir.

Bir e-ticaret danışmanının oldukça kritik görevleri bulunmaktadır. E-ticaret alanında faaliyet göstermek isteyen işletmelerin bu alanda bir uzman yardımına mutlaka ihtiyacı vardır. Bu nedenle, e-ticaret alanında başarıyı yakalamak isteyen işletmelerin danışmanlık hizmetinden yararlanması gerekmektedir.

Dijital pazarlama alanında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçmeyi ve internet sitemizi incelemeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir: E-Ticaret Yönetimi 

İlgili İçerikler

En-Iyi-Wordpress-SEO-Eklentileri

En İyi Wordpress SEO Eklentileri

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), gelen trafiği artırmak için sitenizin organik arama motoru sonuçlarındaki varlığını optimize etme sürecidir. Sitenizin arama sıralamasını yükseltmek adına en iyi Wordpress

Devamını Oku »
SEO-ile-Ilgili-Yapilan-Yanlislar

En Yaygın SEO Hataları

En Yaygın SEO Hataları SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerin arama motorlarında daha yüksek bir görünürlüğe ulaşmasını sağlamak için yapılan çalışmalardır. Yapılan bu çalışmalarla birlikte

Devamını Oku »
dijital-pazarlama-ajanslari-ve-rolleri

Dijital Pazarlama Ajanslarının Rolü

Dijital Pazarlama Ajanslarının Rolü Dijital Pazarlama Ajansları ve İş Stratejisi Belirlemede Yeni Rolleri Pazarlama artık değişti. Birçoğumuz zaten geleneksel pazarlama ajansları hakkında fikir sahibiyiz. Bunları;

Devamını Oku »