Nöropazarlamada Influencer Etkisi

influencer-etkisi

Nöropazarlamada Influencer Etkisi Nedir?

Bir ürünü satın alma süreci algılardan çokça etkilenir. Bu yüzden pazarlama dünyası, insan ruhunu her zaman önemsemiştir. Bu konuda pazarlamacıların en büyük destekçisi psikoloji bilimi olmuştur. Özellikle insan beynine dair yapılan pek çok araştırma, pazarlama stratejilerine ışık tutmuştur. Bir şeyi neden beğendiğimiz ve satın almaya nasıl karar verdiğimiz ise bu süreçteki en önemli meselelerdir. Bu yönde yapılan en son araştırmalardan birisi de “Nöropazarlamada Influencer etkisi beynimizi nasıl etkiler?” sorusu etrafında şekillenir.

Bu araştırma için 60 katılımcı seçildi. Katılımcılar üç gruba bölündü ve onlara çeşitli testler uygulandı. Katılımcılar TV izleme, kendi Facebook özet akışlarına göz atma ve Youtube videoları izleme gibi görevleri yerine getirdiler. Bu görevler esnasında onlara çeşitli markaların reklam kampanyaları da gösterildi. Gerçekleştirilen görevlerin etkisini görebilmek için her birinin beyin aktiviteleri özenle ölçüldü.

Bu araştırmanın asıl amacı influencerların kişiler üzerinde yoğun duygular uyandırıp uyandırmadığını test etmekti. Sonuç ise en başta sorulan soruyu doğrular nitelikteydi. Çalışmaya katılan kişilerin beyni, TV reklamlarına kıyasla influencer reklamlarına çok daha güçlü tepkiler verdi. Araştırma influencerların insanlarda %277 daha fazla duygusal yoğunluk sağladığını ortaya çıkardı. Ayrıca bu tip reklamların %87 daha çok akılda kaldıkları da çıkan sonuçlar arasında yer alıyor.

Gözlemlenen bir diğer sonuç ise katılımcıların TV, Facebook ve Youtube reklamları ile kesintiye uğrayan videoları izlemeyi bırakmaları oldu. Fakat buradaki önemli ayrıntı şu ki öncesinde aynı kampanyayı bir influencer gönderisinde gördülerse reklamları izlemeye hazır oluyorlar. Bu da reklam kampanyasını göz ardı etmediklerini gösteriyor.

Influencer Pazarlaması Geleneksel Pazarlamayı Solluyor mu?

Bu günlerde geleneksel medya koltuğunu hızlı bir şekilde dijital medyaya teslim etmiş durumda. Bunun sebebi ise mobil uygulamalar. Günümüzün çok büyük bir kısmı telefonumuzdaki mobil uygulamalarla geçtiği için alışkanlıklarımız ve hayat tarzımız köklü değişikliklere uğruyor. Sosyal medya uygulamaları ile hayatımıza giren influencer kavramının, satın alma alışkanlıklarımız üzerinde oldukça büyük bir etkisi var.

Artık iletişim kuramadığımız veya kendimizi özdeşleştiremediğimiz TV ünlüleri ve onların bulunduğu reklamlar bizde eskisi kadar etki yaratmamaya başladı. Bunun yerine bir arkadaş olarak gördüğümüz sosyal medya fenomenlerini dinliyoruz ve onların önerdiği ürünlere yöneliyoruz. Araştırmaların da gösterdiği gibi influencer reklamları beynimizi daha fazla aktive ediyor. Bu reklamların akılda kalıcılığı ve etkinliği, TV reklamlarına göre çok daha yüksek.

Pazarlamanın amacı insanlara bir ürünü veya hizmeti en efektif şekilde satabilmektir. Pazarlamacılar bu konu üzerinde kafa yorup çeşitli stratejiler geliştirirler. Sosyal medya kampanyalarının üzerimizdeki güçlü etkisini fark eden pazarlama dünyası, stratejilerini bu yönde yoğunlaştırıyor. Beynimize daha çok hitap eden influencer pazarlaması hem kısa vadede hem de uzun vadede satın alma kararlarımızı derinden etkiliyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

İlgili İçerikler

e-ticaret-yonetimi

E-Ticaret Yönetimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, elektronik ticaret (e-ticaret) oldukça popüler hale gelmektedir. İnsanların alışveriş alışkanlıkları değişirken çevrimiçi satışlarla, pek çok kişi gelir elde etmektedir. Geleneksel ticaretten çok daha farklı olan

Devamını Oku »