Gizlilik Güncellemesi ve Pazarlamacılar

iOS-14-gizlilik-guncellemesi

Pazarlama faaliyetlerinizi Apple’ın yeni İOS 14 gizlilik güncellemesi kapsamında nasıl değiştirmeniz gerektiğini mi merak ediyorsunuz? 

Bu makalede size,  pazarlama faaliyetlerinizi veri izleme izin değişikliklerine göre ayarlayabilmeniz için altı ipucu aktaracağız. 

İOS 14 Güncellemesi Pazarlamacılar İçin Neden Önemlidir? 

Apple’ın yeni iOS 14 gizlilik güncellemesi tüketicileri heyecanlandırıyor. Ancak, bu gizlilik güncellemesi bazı endişelere neden oluyor. Örneğin; işletme sahipleri ve pazarlamacılar için, veri izleme izinlerini ve dolayısıyla Facebook reklamlarının etkinliğini etkilediği için endişeye neden oluyor. 

Facebook da, planlanan gizlilik güncelleme konusunda pazarlamacılar kadar endişeli. Artık işletmeler, Facebook reklamlarını pazarlama planlarının bir parçası olarak kullanıyorlar. Örneğin; kitle hedeflemek, potansiyel müşteri bulmak gibi. 

Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflık Çerçevesi olarak da bilinen gizlilik ve veri paylaşım politikalarındaki değişiklikler İOS 14 güncellemesinin en önemli değişiklikleridir.

Apple, gizliliklerini ve bilgilerini korumak için kullanıcılara daha şeffaf bir seçenek sunmak gerekiyor şeklinde düşünüyor. İlk bakışta, bu mantıklı bir değişiklik gibi geliyor. 

Şu anda, iPhone’unuzda veri paylaşımını kapatmak istiyorsanız, Ayarlar> Gizlilik’e gidip bu işlevi kapatabilirsiniz. İOS 14 güncellemesiyle, bir uygulamayı her indirdiğinizde bu kararı vermeniz gerekiyor. 

App Store’dan bir uygulama indirdiğinizde, diğer şirketlere ait uygulamalar ve web sitelerine yaptığınız etkileşimleri izleme iznini vermek isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere görürsünüz. İzlemeye izin verebilirsiniz veya izlenmemeyi seçebilirsiniz. 

Pazarlamacılar, tüketicilere internette başkalarının izlemelerini isteyip istemedikleri sorusuna, çoğunun hayır cevabı vermesinden korkuyor. Facebook’un reklam kampanyaları ve hedef kitlenin etkinliğini ölçebilmesi için, kullanıcı davranışı verilerine erişmesi gerekiyor. 

Bu güncelleme Messenger, Instagram ve WhatsApp gibi Facebook’a ait uygulamalar dahil olmak üzere App Store’daki tüm uygulamalar için geçerli olacaktır.

Ek olarak, para kazanmak için Facebook’un Dinleyici Ağı’nı kullanan uygulamaları etkileyecektir. 

Bunun sosyal medya reklam hizmetleri yapan işletmeler üzerinde büyük bir etkisi olabilir, bu nedenle reklamınızı ve gelir elde etme stratejinizi nasıl çeşitli hale getireceğinizi düşünmeye başlamanın şimdi tam zamanı! 

Facebook’un Reklam ve İşletme Ürünleri Başkan Yardımcısı Dan Levy, küçük işletmeler için  güncellemeyi ele alan Speaking Up başlıklı bir gönderi yayınladı.

Bu güncellemenin, bu zor zamanlarda hayatta kalmaya çalışan küçük işletme sahiplerine dahi zarar vereceğine inanıyor. 

 Birçok küçük işletme, geçtiğimiz yıl fiziksel kısıtlamalarla mücadele etti ve dijital bir model kullanmaya başladı. Ancak bu güncelleme ile bunu dahi kullanamayabilirler. 

Facebook, küçük işletmeler için Apple’ın güncellemesinin kendilerini nasıl etkileyeceğini ve #StandUpforSmallBusinesses Hashtagini paylaşmaları için bir sayfa oluşturdu. 

Güncelleme Facebook Pazarlamacılarını Nasıl Etkileyecek? 

Şu anda Facebook, diğer web sitelerindeki ve diğer uygulamalardaki kullanıcı etkinliğini izliyor. Bunu web sitesi veya uygulamalara yüklenen Facebook pikselleri adlı kodlar kullanarak yapıyor.

Bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde ve bir işlem yaptığında (sepetine bir ürün ekler, satın alır, bir açılış sayfasını ziyaret eder vb.), Piksel Facebook’a bu bilgilerin kampanyalarınız için veri olarak depolandığı yeri bildirir. 

Piksellerden ve diğer izleme yöntemlerinden toplanan bilgileri, hangi reklamların işe yarayıp yaramadığını belirlemek ve bunları geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca, alışveriş sepetine ürün ekleyen ancak satın alma işlemini tamamlamayan web sitesi ziyaretçileri gibi belirli kullanıcı gruplarını yeniden hedeflemenize de olanak tanır. 

Şu an itibariyle, web sitenize istediğiniz kadar pazarlama kampanyası için:

İstediğiniz kadar piksel yerleştirebilirsiniz. Sayfanızın tüm dönüşümlerini izlemek için web sitenizin her sayfasına piksel eklemelisiniz. 

İOS 14 güncellemesiyle, bir alan adına yalnızca sekiz piksel hedefi yerleştirmenize izin verilir; bu da, toplayabileceğiniz, raporlayabileceğiniz ve yararlanabileceğiniz veri miktarını önemli ölçüde azaltır. 

Veri paylaşım iznini devre dışı bırakan kullanıcıların pikseller tarafından izlenemeyeceğini unutmayın! 

Facebook, kullanıcı davranışını izleyemezse, hedefleme işlevi ve topladığı veri miktarı azalacaktır. Buna ek olarak reklam harcamalarınız; daha az verimli, etkili ve muhtemelen daha pahalı hale gelecektir. 

Ayrıca işletmeler, reklamları belirli kullanıcılara göre kişiselleştirmek için bu verileri kullanır. Bu olmadan, reklamlar daha az kişiye özel hale getirecek. Ve bu nedenle daha az etkili olacaktır. Bu da, Facebook reklamlarının satışları attırmasının önüne geçebilir. 

Raporlama dahi güncellemeden etkilenecektir. Veriler, izleme iznini reddeden kullanıcıları kapsamayacağı ve az sayıda hedefi izleyeceği için, raporlar yanlış olacaktır. 

Facebook Dinleyici Ağı, yayıncıların reklamlara hosting hizmetleri sağlayarak web sitelerinden, reklam verenlerin de reklam yerleştirmeyle para kazanmaları için bir araçtır.

Gel gelelim izleme iznini reddeden iOS kullanıcıları bu web sitelerinde izlenemeyeceğinden, reklam verenler reklamlarını bu sitelerde yayınlatmak için ödeme yapmak istemeyebilir.

Bu yüzden reklam verenler getirisi yüksek reklam yerleşimlerini, yayıncılar da bu reklamlardan elde ettikleri geliri kaybedecekler. 

İşte bu güncellemenin ne anlama gelebileceğine dair bir örnek: 

Bir kullanıcı, arkadaşının Facebook duvarında sizin giyim mağazanızın linkini paylaştığını görür. Facebook’un izleme iznini reddeden kullanıcı bağlantıya tıklar. Ne mağazanız, ne de Facebook, kullanıcının sitede neye baktığı, tıkladığı veya neyi satın aldığı hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmayacaktır.

Bu aynı zamanda Facebook Dinleyici Ağı’nda yayıncı olan web siteleri ve uygulamalar için de geçerlidir. 

Facebook reklamlarının sonu mu geldi? Kesinlikle hayır. Etkili bir stratejiyle, hiçbir şey imkansız değil. 

İşte Facebook reklam kampanyalarınızı bu güncelleme çerçevesinde planlamanın bazı yolları: 

# 1: Kitle Hedeflemeyi Android ve iOS Kullaıcılarına Göre Segmentlere Ayırın. 

Yapabileceğiniz ilk işlem, yalnızca Android cihazları hedeflemektir.  İOS güncellemesi yalnızca Apple kullanıcılarını etkileyecektir. Bu yüzden Android cihaz kullanan tüketiciler bundan etkilenmeyecek ve Facebook, verilerini internet üzerinden izlemeye devam edebilecek.  

Hem Android hem de İOS kullanıcılarını izlemek isterseniz, iOS’ta toplanan veriler eksik ve çarpık olacağından, en iyisi yalnızca Android kullanıcıları ile çalışmak veya kampanyaları cihaza göre bölümlere ayırmak olabilir. 

Dönüşüm etkinliklerini hedefleyen kampanyalar oluşturduğunuzda, Belirli Mobil Cihazlar ve İşletim Sistemleri’ne gidin ve Yalnızca Android Cihazlar’ı seçin. 

# 2: En Değerli 8 Etkinliğinize Öncelik Verin. 

İşletmeniz için hangi sekiz Facebook pikseli etkinliğinin ve özel dönüşümlerin en önemli olduğuna karar vermeniz gerekir. Yukarıda belirtildiği gibi, Facebook yalnızca alan adı başına sekiz piksel etkinliğinden veri alacaktır. 

Başlangıçta, Facebook sizin için hangi sekizinin en yüksek önceliğe sahip olduğunu seçecektir. 

Seçimleri değiştirmek veya yeniden sıralamak isterseniz, Reklam Yöneticisi’ni açın ve Etkinlik Yöneticisi’ne gidin. 

Daha sonra ekranın sol tarafında ilgili pikseli seçin. 

Ardından Toplu Etkinlik Ölçümü sekmesini açın ve Web Etkinliklerini Yapılandır’ı tıklayın. 

Ardından, alanı seçin ve Etkinlikleri Düzenle’yi tıklayın.

Sizin için hangi etkinliklerin en önemli olduğuna karar verin.

Etkinlik Ekle’yi tıklayın ve dönüşüm kampanyalarınız için optimize etmek istediğiniz farklı etkinlikleri eklemek için komutları takip edin. 

# 3: Alanınızı Doğrulayın ve Dönüşümler API’sini Etkinleştirin.

Facebook, bu güncellemeye hazırlık olarak işletmelerden alan adlarını doğrulamalarını istiyor. Peki neden? 

Çünkü reklam hesaplarının kötüye kullanmanın önüne geçmek istiyor. Doğrulama sürecinde, web yöneticinize alanınıza koyması için bir kod alacaksınız.

 Facebook kısa süre önce bir açıklamadı bulundu. Açıklamasında etki alanınızı doğrulamanın piksellerinizle alınan verilerin Facebook’a doğru bir şekilde ileteceğini söyledi. 

Etki alanınızı doğrulamak için Facebook Business Manager hesabınızda oturum açın, Marka Güvenliği’ne gidin ve Etki Alanları’nı seçin. Etki alanınızı (web sitenizin URL’si) doğrulamanız gerekiyor. 

Facebook, Facebook’a güvenen işletmeler için çözümler sunmak için elinden geleni yapıyor ve bu çözümlerden en önemlisi Dönüşümler API’sidir. 

Dönüşümler API’si, bir şirketin web sitesinden veya uygulamasından gelen sinyalleri tamamlamaya yardımcı olur. Çerez kullanmaması nedeniyle veri toplama konusunda herhangi bir kısıtlama veya sınırlama yoktur.

API, satın alma veya sepete ekleme gibi etkinlik kodlarını göremeyecek olsa da, optimizasyon için başka fırsatlar sunacaktır (ör. web sitesi kayıtlarının aksine, e-posta açma oranları). Bu, Facebook’un veri ihlali endişeleriyle bütünleşen daha uyumlu bir çözümdür. 

# 4: Değer Optimizasyonunu Etkinleştirin. 

İOS 14 güncellemesi tamamen kullanıma sunulduğunda, Facebook daha az kullanıcıyı izleyecektir. Bunu telafi etmek için Facebook, değer optimizasyonunu  kimlerin kullanabileceği konusunda bazı değişiklikler yaptı.

Değer Optimizasyonu, bazı kullanıcılara bazı olanaklar sağlıyor. Bunlar; reklam verenlerin en yüksek değere sahip kullanıcılar veya bir web sitesinde istenen işlemi gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kullanıcılardır.

Ancak, bu işlevi kullanmak için uygun olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Aşağıdaki şartları sağlamalısınız: 

Öncelikle etkin bir piksel, ürün kataloğu veya yazılım geliştirme kitiniz olsun. 

Daha sonra, satın alma etkinliklerine öncelik verin. 

Ardından, son 10 gün içinde 100’den fazla optimize ettiğiniz satın alma işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. 

Ardından, Son 7 günde 10’dan fazla farklı satın alma tutarınız olsun. 

Bu şartları sağlıyorsanız, bu özelliği etkinleştirmek için Etkinlik Yöneticisi’ne gidin. Bu aracı etkinleştirmenin, piksel etkinliklerinizin ve özel dönüşümlerinizin sekizinden dördünü hesaba katacağını unutmayın. 

Reklam yayını için değer optimizasyonunu test etmek amacıyla, reklam yapma sırasında optimize edebilirsiniz. Reklam Yayınlama Optimizasyonu  menüsünden Değer’i seçin.

Değer için optimize edilmiş bir kampanyanın, dönüşüm için optimize edilmiş reklamlara göre reklam harcama getirisi daha yüksektir. Bu aynı zamanda, kullanıcılara en yüksek reklam harcama getirisi sağlayan “değeri” hedefleme imkanı tanır. 

# 5: Facebook SDK’yı Etkinleştirin veya Güncelleyin. 

İOS 14 güncellemesi, Facebook reklamlarınızın nasıl performans sergilediğini ve uygulamalarda ölçülme durumunu etkileyebilir. Ancak Facebook, İOS için Facebook SDK’nızı 8.1 veya sonraki bir sürüme güncellemenizi öneriyor. Facebook’ta oturum açmayı gerektiren uygulamaların reklamını yapıyorsanız, Facebook’u en az 9 sürümüne güncellemenizi öneriyor. 

8.1 veya 9 sürümüne güncelleme, İOS’ ta uygulama kullanıcılarına özel reklamlar sunmaya devam etmenize olanak tanımaktadır. Uygulama yüklemelerini ölçebilirsiniz ve uygulama etkinlikleri için optimizasyon yapabilirsiniz. 

# 6: Bağımsız İzleme ve Yeniden Hedefleme Uygulamalarını Entegre Edin. 

Facebook kampanyalarınızdan bazıları, İOS 14 güncellemesi tam olarak uygulamaya başladığında etkinliğini kaybedecektir. Reklamlarınızı yeni performans seviyelerini test etmek için diğer stratejileri keşfederek hazırlayabilirsiniz. Facebook reklam testinize dahil etmek için farklı teklif türlerini, hedef kitle tanımlarını ve etkinliklerini düşünün. 

Diğer bir seçenek, web sitenizdeki dönüşümleri izlemek için Facebook’u kullanmayı bırakmaktır. Bunun yerine web sitenizi bazı amaçlarla kullanabilirsiniz. Bunlar; ziyaretçilerin nereden geldiğini ve sitenizde ne yaptıklarını izlemek için web sitenizin izleme sistemi. 

Reklamlarınızın sitenize sağladığı trafiği izlemek gibi, dönüşüm hedefinin dışındaki kampanyaları da kullanabilirsiniz. 

Verileri manuel olarak toplamak en doğru yol değildir, ancak şimdilik yeniden hedefleme çabalarınıza yardımcı olacaktır. Dönüşüm akışınıza, kullanıcılardan adlarını, soyadlarını ve e-posta adreslerini girmelerinin istendiği fazladan bir açılış sayfası ekleyin. Ardından, müşteri listenizden özel bir kitle oluşturmak için bu bilgileri Facebook’a yükleyin. 

Sonuç:

İOS 14 güncellemesi, birçok pazarlamacı ve işletme sahibini endişelendiriyor. Bunlar; gelecekteki kullanıcıları hedefleme, potansiyel müşteri oluşturma ve Facebook reklamlarından dönüşümleri ölçmek.

Ancak, bu güncellemenin gerçek etkisi şu anda bilinmemektedir. İOS 14 güncellemesi tamamlanana kadar, etkilerin ne kadar zararlı olduğunu bilmeyeceğiz. 

İşletmenizi dijital olarak pazarlamanın başka yollarını aramaya başlamak iyi bir fikirdir. Diğer birçok platform, reklam yönetiminin yanı sıra test etme ve raporlama sunar. Facebook şu anda oyundaki en büyük oyuncu olsa da, başka seçenekler de var. 

Pazarlamacılar, geleneksel pazarlamadan dijitale ve bir platformdan diğerine geçerek geçmişteki güncellemelere ve değişikliklere uyum sağlamıştır. Bu güncellemenin de pazarlamacıların hayatlarını değiştirme ihtimali vardır.

İlginizi Çekebilir: Dijital Pazarlamada Trendler

İlgili İçerikler

5-adimda-e-ticaret-devi-nasil-olunur

5 Adımda E-Ticaret Devi Olun

E-ticaret sektörü artık müşterilerin büyük bir çoğunluğu için hızla tercih edilen bir satış kanalı haline geldi. Küresel e-ticaret satışlarının ise geçtiğimiz 2020 senesinde 4 trilyon

Devamını Oku »
big-data-nedir-buyuk-veri-turleri-ozellikleri-ve-ornekleri

Büyük Verinin Gücü

Büyük Verinin Gücü Büyük Veri (Big Data), hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış olabilen büyük ve karmaşık veri kümeleriyle ilgilidir. Konsepti, bu büyük miktarda bilgiyi yönetmek için oluşturulan

Devamını Oku »