Dijital Pazarlama Trendleri : 2022

Dijital-pazarlama-trendleri

2022’nin Dijital Pazarlama Trendleri

Dünya, özellikle son yıllarda büyük bir değişim rüzgarının etkisi altında. Tüketimin daha çok öne çıktığı şu günlerde, pazarlama metodları da sürekli güncellenmektedir. Pek çok insanın aktif olarak kullandığı ve trendlere yön veren sosyal medya uygulamaları, artık pazarlama sektörünün gözdesi durumunda. Neredeyse her gün farklı bir rüzgara kapıldığımız bugünün dünyasında, dijital pazarlama trendleri de son hızda değişmektedir.

Peki dijital pazarlamada 2022’nin trendleri neler ?

Sosyal medya ile doğan influencer sektörü günden güne büyümeye devam ediyor. Dijital pazarlamanın radarında olan bu kişilerin, 2022 ile birlikte yapay zeka destekli yayın ve ölçüm sistemleri kullanmaları gündemde. Bu şekilde daha az maliyetle daha çok kişiye ulaşabilmeleri hedeflenmektedir.

Son günlerde Covid-19’un gücü yavaş yavaş azalsa da etkileri kalıcı olmaya devam ediyor. Her ne kadar fiziksel etkinlikler eski gücüne kavuşsa da hibrit etkinliklerin sayısı da günden güne artmaktadır. 2022 yılında pazarlamacılar, işleri bir adım öteye götürmek ve hedef kitleyi etkilemek için AR ve VR teknolojilerini içeren etkinliklere daha çok yönelecekler.

Özellikle son yıllarda markalar ve teknoloji firmaları, alışveriş deneyimini bambaşka bir noktaya taşıdı. Artık çevrimiçi alışveriş, hayatımızda iyiden iyiye yer etti. Pek çok insan da bunu daha pratik ve kolay buluyor. Facebook gibi büyük şirketler kullanıcıların ve markaların işini daha çok kolaylaştırmak için Facebook Pay ve Facebook Mağazaları seçeneğini getirdi. Bunun yanı sıra Instagram, çeşitli bölgelerde checkout özelliğini sundu. Böylece kullanıcılar, uygulamadan ayrılmadan alışveriş yapabilme imkanına sahip oldular.

Hayatımızda yerlerini sağlamlaştıran influencerlar, pazarlama sektörü için bir hayli önem kazandı çünkü influencerlara güvenen pek çok insan, onların tavsiye ettikleri ürünleri alma eğilimindeler. Fakat bu durum son zamanlarda değişmeye başladı ve insanların mega influencerlara güveni yavaş yavaş kayboldu. Bunu gözlemleyen markalar, gözlerini mikro influencerlara çevirdi. Markalar 2022 yılı itibarıyla, çok fazla öne çıkmış olanlardan ziyade, niş bir kitleye hitap eden ama etkisi güçlü olan influencerlara yönelecekler. Böylece hem maliyetler azalacak hem de kullanıcıların güveni tekrar kazanılacak.

2021 yılında daha çok öne çıkan dijital pazarlama trendleri TikTok, Instagram Reels ve YouTube Shorts, 2022 yılında da pazarlamada etkisini katlayarak yoluna devam edecek. Ayrıca videoların içerikleri bu şekilde kısalacak ve tüketime daha uygun bir hale gelecek. Bunun yanı sıra Metaverse yankı uyandırmaya devam ederken, sosyal medya e-ticaretinde NFT ve kripto para kullanımı artmaya devam edecek. Markaların, bu trendleri takip ederek pazarlama stratejilerini buna göre düzenlemeleri çok önemli. Böylece daha çok kitleye ulaşabilir ve marka bilinirliğini en etkileyici yollarla artırabilirler.

 

Bu yazı ilginizi çekebilir: SEO Rakip Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İlgili İçerikler