Kurumsal Kimlik ile Güçlü Marka

kurumsal-kimlik

Kurumsal kimlik, şirketlerin hedef kitlesine yönelik iyi bir algı oluşturmak için gerçekleştirdiği eylemler bütünüdür. İşletme sahiplerinin çoğu, kurumsal kimliğin yalnızca ticari kuruluşların kalite ve değerlerini simgeleyen tanınabilir bir logodan ibaret olduğunu zannedebilir. Hâlbuki doğrusu, kuruluşun kişiliğini ve değerlerini müşterilere iletmeye yardımcı olduğudur.

Markanızın kurumsal kimliği, işletmenizin bu rekabetçi pazarda büyümesi ve müşterinizin zihninde olumlu bir etki bırakması için en önemli araçtır. Sizin varlığınız olmadan kuruluşun kimliğinin tanınmasına ve böylelikle ticari hizmetlerinizi ifade etmenize yardımcı olur.

Sahip Olduğu Unsurlar Nelerdir?

Yukarıda bahsedildiği gibi şirketlerin kurumsal kimliği, bir organizasyonun genel “yüzünü” temsil eden tüm görsel öğeleri içerir. Bu anlamda, algıyı şekillendiren içsel faaliyetlerle ilgilidir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  • Şirket logosu
  • Yazı tipi
  • Kısa açıklama veya slogan
  • Web site tasarımı
  • Renk uyumu
  • Marka ses tonu

Kurumsal Kimliğin Önemi

Müşterilerin ve şirketin etkileşim kurmasına yardımcı olması sebebiyle her işletme organizasyonu için güçlü bir kurumsal kimlik esastır. Müşteriler bu sayede markanızı tam olarak anlarlar. Şirket antetli kağıdı, kartvizitler, web sitesi vb. gibi çeşitli destekleyici özellikler de buna dahil olabilir. Bu unsurlar kuruluş için tek ve net bir görsel kimlik oluştururlar. Bazı start-up şirketler, sadece logo düşünmeleri sebebiyle işleri için güçlü ve etkili bir kurumsal kimlik geliştirme tavsiyelerini görmezden gelirler. Ancak bu oldukça büyük bir hatadır.

Tanınma Kolaylığı Sağlar

Yeni kurulan şirketler genellikle işlerinin uzun vadeli devamına odaklanırlar, ancak kuruluşlarının kolaylıkla tanınmasını göz ardı ederler. Herhangi bir şirket, güçlü bir kurumsal kimlik geliştirerek rahatlıkla kendini gösterebilir. Bu bağlamda farklı bir imaj da oluşturabilir. Şirket, müşterilerin zihinlerinde beliren güçlü kurumsal kimliği ile her birey için ayrı bir farkındalık yaratacaktır.

Tabii ki logolar da bir işletmenin kurumsal kimliğinin en görünür yönüdür. Bu nedenle iyi bir logo, kuruluşu rakiplerinden ayırır ve en yüksek görünürlüğü sağlar. Pazardaki marka imajının farklılaşmasına sebep olarak satış oranını da yükseltebilir.

Kurumsal Kimlik Güven İnşa Eder

Akıllıca tasarlanmış bir web sitesi, şirketinizin rakiplerinden daha güçlü ve büyük görünmesini sağlayabilir. Müşteriler köklü şirketlere daha fazla güvenme eğilimindedir. Daha amiyane tabirle güçlü bir marka kimliği, “Paranızı alıp Meksika’ya kaçmayacağız.” imajı yaratır.

Ek olarak insanlar ürün ve hizmetler için yaptıkları ödemenin doğru yere gitmesini beklerler. Onlara basit bir WordPress sitesinin veya kötü tasarlanmış bir promosyon teklifinin linkini gönderdiğinizde şu tepkiyi görebilirsiniz: Bu şirket gerçekten ne yaptığını biliyor mu? Elbette bir kitabı kapağına göre yargılamayan kullanıcılar her zaman olacaktır. Ancak, bu tür alıcılar oldukça azdır. Profesyonel markalı bir siteyle yol kat etmek ekstra güveni artırır.

Şirketinizin imajı ve itibarı, büyüme için önemli bir bileşendir. Bu da sağladığınız hizmetlerin kalitesine, çalışma faaliyetlerinizin şekline, strateji ve pazarlama planlarınıza bağlıdır. Kurumsal kimliğinizde gösterdiğiniz kaliteli hizmeti, müşterilerinize tam olarak sunmanız gerekir.

Çalışanlara İlham Verir

Birçok çalışanın, mesaiden daha fazlasına; üzerinde çalışacak bir amaca ihtiyacı vardır. Çalışanlar bir işletmenin misyonunu ve varlık nedenini anladığında, aynı gururu hissetmeleri ve işletme sahibinin belirlediği hedeflere ulaşmak için çalışmaları daha olasıdır. Güçlü bir kurumsal kimliğe sahip olmak, şirket logosunu şirketin geri kalanının etrafında toplanabileceği bir bayrağa dönüştürmek gibidir. Ekip, işine tutkuyla bağlı olduğu zaman marka, bu tutkuyu pekiştirir ve zorluklar ortaya çıktığında bile ekibe ilham vermeye devam eder.

Kurumsal Kimlik Ürün Lansmanını Destekler

Sektörünüz ne olursa olsun, pazara yeni ürün ve hizmetler sunma fırsatları her zaman var olacaktır. Müşterileri dinlemek, isteklerini tahmin etmek ve yenilikçi çözümler yaratmak doğru birer adımdır. Mevzu ise yeni bir ürünü tanıtmayı göze alıp alamadığınızdır. Burada, yerleşik güçlü markalar ile sadık bir takipçi kitlesine sahip işletmeler devreye girer.

Size zaten güvenen müşterilere beta ürünleri tanıtmak, yabancı kitleleri farklı bir şeyler denemeye ikna etmekten daha kolay ve düşük maliyetlidir. Şirketin kurumsal kimliğiyle birleşen pazarlama gücü, sizden haber almak isteyen hevesli takipçiler oluşturmak için birlikte çalışır.

İlginizi Çekebilir: Harika Bir Müşteri Etkileşimi İçin 6 İpucu

 

 

İlgili İçerikler

sosyal-medyada-reklam-neden-onemli

Sosyal Medyada Reklam Neden Önemli ?

Sosyal platformlar; insanların neyi, nereden satın alacakları konusunda karar vermelerine yardımcı olmada kritik bir rol oynamaktadır. Potansiyel müşterileri ürün veya hizmetinizi seçmeye yönlendirmek istiyorsanız sosyal

Devamını Oku »