İçerik Pazarlaması ve Stratejileri

icerik-pazarlamasi-ve-stratejileri

İçerik Pazarlaması ve Stratejileri

Üniversite’de Öğrenemeyeceğiniz 5 İçerik Stratejisi

Kısa zaman öncesine kadar, okulda bir içerik pazarlaması ve stratejisine sahip olmak, kampüste rahatlamak için huzurlu bir yer bulmak anlamına geliyordu. Günümüzde ise bu terim genellikle web üzerindeki kelimeleri, görüntüleri ve medyayı planlama, geliştirme ve yönetmeyi ifade eder.

Çevrimiçi üniversitelerin ortaya çıktığını ve geleneksel üniversitelerin de standart müfredatlarını içerik pazarlaması ile ilgili dersleri içerecek şekilde güncellediğini görüyoruz. Gerçek dünya deneyimi, hala herhangi bir içerik pazarlamacısı için en iyi eğitimdir. LinkedIn’de yakın zamanda yapılan 20 “İçerik Pazarlama/Content Marketing” pozisyonu araştırmasına göre; işe alım yöneticilerinin çoğu, içerik pazarlama becerisini destekleyen eğitim geçmişindense, daha iyi içerik üretme yeteneğine değer vermektedir. İşte, üniversitedeki derslerinizin, size içerik pazarlaması hakkında öğretmeyeceği beş şey.

1.Değişim iyidir.

Doğası gereği, dijital içerik hızlı ve esnek bir formattır. Geçmişteki basılı reklam kampanyalarının aksine, artık akıllıca bir sloganla hedef kitlenin dikkatini çekmek yeterli değildir. Günümüz pazarlamacıları, sağlam bir içerik pazarlama stratejisiyle, hedef kitlelerinin dikkatini çekmek zorundadır. Bahsedilen stratejistler önce farkındalık yaratan, daha sonra kullanıcıları harekete geçiren, ilham verici bir mesaj yaratmalıdır. Örneğin, tüketiciler çevrimiçi olarak bir markanın vaatlerini doğrulamak için arama yaparken, onlarla web siteleri ve sosyal medya aracılığıyla etkileşime gireceklerdir. Bu, şirketlere, ikna edici veriler ve ilgi çekici hikayeler ile desteklenen etkileyici deneyimler sunarak müşterilerine daha iyi hizmet verme şansı verir. Diğer bir deyişle, içerik güçlü ve sağlam olmalı, aynı zamanda müşteri geri bildirimlerine tepki verebilecek, tüketici ihtiyaçları ile büyüyecek ve teknolojik trendlere kayabilecek kadar organik olmalıdır.

2.Sosyal Çalışmalar

Bir zamanlar yeni ve eski dostları keşfetmek için bir araç olan sosyal medya, artık şirketlerin müşterilerle ve birbirleriyle iletişim kurduğu bir yer. En büyük kullanıcı tabanına ve erişime sahip ağ olan Facebook, 5 $ ‘dan başlayan fiyatlarla, dijital içerik stratejistlerine, marka sayfalarını ve hedeflenen reklamları uygun fiyatlarla sunuyor. 140 karakterle Twitter’ın özlü platformu, markaların hareket halindeki tüketicilerle hızlı bir şekilde etkileşime girmesini sağlarken, LinkedIn’in şirket sayfaları önemli içerik arayan deneyimli B2B profesyonellerine hitap ediyor.

3.Yedeklemenin Gücü

Bugün, bir markanın içeriğini yedeklemek yalnızca Cloud’daki verileri korumakla ilgili değildir; içerik pazarlaması yoluyla sunulan gerçekleri yedeklemekle de ilgilidir. İçerik Pazarlama Enstitüsü ve MarketingProfs tarafından üretilen ve Brightcove tarafından desteklenen Content Marketing 2015: Kıyaslamalar, Bütçeler ve Eğilimler – Kuzey Amerika araştırmasına göre, içerikleri aracılığıyla firma vaatlerini desteklemek için zaman ayıran pazarlamacılar daha güvenilir – ve sonuç olarak daha etkili – oluyorlar. Y kuşağı, bir mil uzaktan sahte bir İnternet profilini tespit edebilir ve alıcılar satın alma aşamasına giderken güvenilirliğin önemini vurgular. Çalışan bir telefon numarası gibi iletişim bilgilerini eklemek veya müşteri referanslarını dahil etmek, tüketicinin gözünde özgünlüğünüzü artırmanıza yardımcı olabilir.

4.Bir resim bin kelimeye bedeldir

Infographics, doğru görüntüler kullanıldığı sürece trafiği artırmaya, dönüşüm oranlarını artırmaya ve sosyal medya katılımını tetiklemeye yardımcı olabilir. En iyi resimler, kapsamlı ve genellikle karmaşık verileri, anlaşılması kolay bir grafik veya şemaya dönüştürürken, en az etkili Infographics sunulan içerikle alakasız olanlardır. Eklenecek bir resim oluşturmadan veya seçmeden önce, mevcut dijital içerik stratejisine ve pazarlama planına nasıl uyduğunu inceleyin. Sebepsiz içerik üretmek zayıf bir stratejidir. Bilgi grafiğiniz sadece markayla ilgili olmamalı; sektörle ve kitlenin ilgi alanlarıyla bağlantıları üzerinden markayla alakalı olmalıdır. Mobil cihazlarda paylaşılması kolay ve en küçük ekranlarda bile görsel olarak etkileyici olan daha küçük Infographics kullanmayı tercih edin.

5.İçerik stratejilerinize  hakim olun

İçerik pazarlaması ile içerik stratejisi arasında ince bir çizgi vardır. “How Content Strategy and Content Marketing Are Separate But Connected” adlı makalede ele alındığı gibi, içerik pazarlaması, müşterinin hareketini artırmak için bir markanın hedef kitlesine ulaşmanın bir yolu olarak, alakalı içerik üretmeyi ifade eder. Öte yandan, içerik stratejisi yalnızca markaya değil, kuruluşun stratejisine uygun olarak şirkete hizmet etmek için, içeriği daha kesin bir şekilde inceler ve yönetir. Bu farkı ifade edebilen ve anlayabilenler, işini bilen düşünce liderleri olarak kendilerini ayıracaklar.

İçerik stratejileriyle alakalı önerilerimizi beğendiyseniz, Dijital Pazarlama Ajansları yazımıza da göz atın!

Kaynak: https://www.mabbly.com/content-strategy-the-5-things-college-wont-teach-you/

İlgili İçerikler

instagramda-etkilesimi-arttirma-yollari

Instagram’da Etkileşim Artırmak

Instagram’da Etkileşim Artırmak Günümüzün büyük bir kısmını sosyal medya uygulamalarında geçiriyoruz. Özellikle Instagram, saatlerimizi harcadığımız ve çokça eğlendiğimiz bir mecra. Son dönemde Instagram üzerinden para

Devamını Oku »