CRM Programı Nedir ?

crm-programi-nedir

Açılımı müşteri ilişkileri yönetimi anlamına gelen CRM, işletme ve müşteriler arasındaki iletişimin iyileştirilmesi ve sorunları çözülmesi için geliştirilen bir yazılımdır. CRM programı sayesinde işletme, müşteri ile ilk temastan satış olana kadar tüm süreci takip edebilir. Bu özel yazılım özellikle de potansiyel müşterilerle daha iyi bir etkileşim yakalanmasını hedefler. Fakat uzun vadede asıl amaç satışları artırmaktır.

Bir nevi müşteri otomasyon sistemi olan CRM programı, pazarlama, satış ve müşteri ilişkileri gibi süreklilik olması gereken alanlara otomasyon ile hız ve ivme kazandırır. Ayrıca satışları kademeli şekilde artırarak büyümeye katkı sağlar. Bu program, hem mevcut hem de potansiyel müşterilerinizle olan ilişkilerinizi kuvvetlendirecektir.

CRM Programı Tam Olarak Ne İşe Yarar?

CRM programı, müşterilerinizin bilgilerini, verilerini ve davranışlarını toplar ve size bir rapor olarak sunar. Mevcut ve potansiyel müşterileriniz üzerindeki etkinizi artıracak olan bu yazılım işletmenize büyük katkılarda bulunur. Bu katkılar şunlardır:

 • Uzaktan yönetimi sağlayarak ofise olan bağımlılığınızı en aza indirir.
 • Odağında her zaman müşteri memnuniyeti vardır. Uygulamalarıyla müşteri memnuniyetini ve rekabet gücünü üst düzeylere çıkartır.
 • Tüm işlemlerin ölçeklendirilmesine yardımcı olur.
 • İşletmenizin maliyetlerini önemli oranda azaltır.
 • Ekip içindeki iletişimi artırarak işletmenizin etkinliğini artırır.
 • Satış ve pazarlama stratejilerine destek verir.
 • Veri akışı sağlanır ve hata payı azalır.
 • İşletmelerinizin eksiklerini fark etmenizi sağlar. Böylece gerekli iyileştirmeleri yapmanıza önayak olur.
 • Veri akışını sürekli hale getirerek bu verileri efektif bir biçimde kullanmanızı sağlar.
 • Müşteri ile olan etkileşimi ve teması artırır.

CRM Programı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Basit Arayüz

Konu hangi yazılım olursa olsun basit ve pratik bir arayüz şarttır. Karmaşık bir arayüz, programın işlevselliğini azaltır. Bundan dolayı ilk tercihiniz, arayüzü basit ve kullanması kolay bir CRM programı olmalıdır.

 1. Gelişmiş Raporlama Sistemi

Raporlama, veri toplama kadar önemli bir süreçtir. CRM programı sayesinde bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat her program bunu işlevsel şekilde sunmuyor. Müşteri bilgisi stok durumu, satış adedi gibi önemli detayları kaydedip raporladığından emin olun.

 1. Takip Yönetim Sistemi

Ekip içerisinde bir görev dağılımı yapmak ve bu görevlerin gidişatını takip etmek için artık yazılımlardan faydalanılıyor. CRM programı, bu anlamda oldukça işlevsel olabilir. Bazı programlarda var olan bu özellik, size pratiklik kazandırabilir.

 1. Mobil Cihazlarla Uyum

Mobil uyumlu programlara cep telefonu ve tablet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Mobil uygulaması olan programları tercih ederek her yerde ve her zaman iş akışınızı kontrol edebilirsiniz. Bu da işlerinizi olağanüstü kolaylaştıracak.

 1. Entegre Sistem

Süreç yönetimini kolaylaştıran pek çok program bulunuyor. Seçeceğiniz CRM programı ile bu programlar arasında entegrasyon mümkün olursa, size kolaylık sağlayacaktır. Programlar arası entegrasyon, işlevselliği büyük oranda artırır.

 1. Bulut Tabanlı Yazılım

Bulut tabanlı bir program; tablet ve telefon gibi cihazlarla uyumlu şekilde çalışır. Ayrıca her an her yerde detaylı raporlar sunarak kesintisiz bir hizmet verir. Hızlı ve planlı olmak istiyorsanız, bulut tabanlı bir program seçtiğiniz konusunda emin olun.

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Brief Nedir?

İlgili İçerikler

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal medya pazarlaması, potansiyel ve mevcut müşterilerle ilişkiler kurmak ve etkileşim kurmak için Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi çevrimiçi platformları kullanma sürecidir. İşletmeler, sosyal medyada

Devamını Oku »
e-posta-pazarlama

E-Posta Pazarlama’nın Püf Noktaları

Dijital pazarlamanın rolü, son 10 yılın başından beri önemli ölçüde gelişmiştir. Bu organizasyonlar artık müşteri kazanımı ve marka bilinirliği ile ölçülmemektedir. Bunun yerine gelire ve müşteri katılımı üzerindeki etkilerine göre

Devamını Oku »