İçgörü Nedir?

icgoru

İngilizce’de “insight” olarak adlandırılan içgörü kavramı temel anlamda tüketicinin daha önce keşfedilmemiş ve arka planda kalan neden-sonuç ilişkileri ve eğilimleridir. İçgörü, müşterilerin duygu ve davranışlarının altında yatan gerçekleri yansıtır. Bu gerçekler genelde gözden kaçırılmıştır. içgörü kavramı ile ilgili bir diğer önemli nokta ise “ne” sorusundan ziyade “neden” sorusuna cevap vermesidir.

İçgörü için pek çok kaynaktan bilgi sağlanabilir. Trendler, haberler, kişisel gözlem, sokak röportajları gibi birçok yol, bize güçlü bir içgörü kazandırabilir. Tüketiciyi her daim gözlemek ve onu anlamaya çalışmak, işletmelerin geleceği için önemlidir. Tüketicilere “Beni anlatıyor.” dedirtebilmek gerekir. Ancak kitlenize böyle dedirterek onlarla kalıcı ve sahici ilişkiler kurabilirsiniz.

Bir Marka İçin İçgörü Neden Önemlidir?

  1. Fark Edilirsiniz

Günümüzde hiç olmadığı kadar yoğun bir rekabet söz konusu. Tüketici sayısı artsa da bununla birlikte markalardaki çeşitlilikte de ciddi oranda yükseldi. Böylesine rekabet dolu bir ortamda rakiplerin arasında sıyrılmak ve tüketicinin dikkatini çekmek bir hayli zor. İşte tam bu noktada içgörü devreye giriyor. Eğer elde ettiğiniz içgörüleri başarılı bir şekilde uygulamaya geçirirseniz öteki markaların arasından kolayca sıyrılabilir ve yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

  1. Kitlenizle Bağ Kurabilirsiniz

Günde yüzlerce uyaran maruz gelen tüketicilerin alışkanlıkları değişmeye başladı. Artık bilgiye kolaylıkla ulaşabildikleri için sürekli olarak ürünü ortaya koymak pek de işe yaramıyor. Bu yüzden onlarla bir bağ kurmanız ve markanızla aralarındaki ilişkiyi güçlendirmeniz gerekiyor. Bu da sağlam bir içgörü ile mümkün olur. Tüketicinize onu anladığınızı ve ona değer verdiğinizi gösterebilirseniz, size ve ürünlerinize daha çok bağlanabilir. Bu adımdan sonra reklamlar artık itici değil çekici gelmeye başlar.

  1. Verimliliğiniz Artar

Pazarlama etkili ama bir o kadar da maliyetli bir alandır. Kötü adımlar atmak hem zaman hem de para kaybına sebep olur. Bu da işletmenizin her anlamda zarar görmesi demektir. Kitlenize dair doğru bir içgörü kazanmanız, kaynaklarınızı doğru kullanmanıza yardımcı olur. Böylelikle daha verimli çalışabilir ve minimum israfla yola devam edebilirsiniz.

  1. Etki Gücünüz Artar

Her marka kitlelere ulaşmak ve yeterince bilinmek ister. Fakat pazarlama faaliyetlerini iyi bir şekilde yürütmeyen firmalar, marka bilinirliğini artırmada pek başarılı olamazlar. Eğer içgörünüz güçlüyse pazarlamadaki gücünüz artacaktır. Bu sayede marka bilinirliğinizi kısa süre içerisinde artırabilirsiniz. Böylece satışlarınız da büyük bir ivme kazanabilir.

  1. Sıradanlıktan Kurtarır

Pek çok marka herkes tarafından yapılan sıradan uygulamalarla piyasada kendine bir yer edinmeye çalışıyor. Fakat her şeyin hızlıca tüketildiği ve yerini başka seçeneklerin kolayca aldığı çağımızda orijinal olabilmek markanızın geleceğini kurtarır. Kitlenize dair iyi bir içgörüye erişerek vasatlıktan sıyrılabilir ve orijinal ama bir o kadar da etkili adımlar atabilirsiniz.

 

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Karşı Pazarlama Nedir?

İlgili İçerikler

E-Ticarette Güven Damgası

E-Ticarette Güven Damgası

E-ticarette güven damgası, Ticaret Bakanlığı’nın tebliği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından verilmektedir. Bu damganın öne çıkan özelliği, e-ticaret üzerinden alışveriş yapan müşterilerin

Devamını Oku »
big-data-nedir-buyuk-veri-turleri-ozellikleri-ve-ornekleri

Büyük Verinin Gücü

Büyük Verinin Gücü Büyük Veri (Big Data), hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış olabilen büyük ve karmaşık veri kümeleriyle ilgilidir. Konsepti, bu büyük miktarda bilgiyi yönetmek için oluşturulan

Devamını Oku »