İtibar Yönetimi ve 4 Getirisi

ONLINE-İTİBARINIZI-BÖYLE-SAVUNAMAZSINIZ

İtibar Yönetimi ve Şirketinize 4 Getirisi

İnsanlar her gün işletmeleri 1 ile 5 arası değerlendirmeler, yorumlar, bloglar ve sosyal medya paylaşımlarıyla değerlendirir. Bu nedenle, bir kişi bir iş hakkında ne derse desin hem işletme hem de potansiyel müşteriler için değerli hale gelir. Online İtibar Yönetimi bu noktada büyük önem kazanmaktadır.

Sonuçta, kötü derecelendirmeler ve yorumlar bir işletmeye ciddi zararlar verir. Benzer şekilde, potansiyel bir müşterinin mevcut işletmeden uzaklaşıp rakip işletmeleri tercih etmesine neden olur.

Bu noktada Online İtibar Yönetimi’nin önemi reddedilemez.

İşte, bir işletmenin itibarını neden ciddiye alması gerektiğini açıkça gösteren 4 büyük neden.

 

Arama Motorlarında Daha İyi Sıralama

Online incelemeler Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) üzerinde büyük bir etki yaratır. Çünkü arama motoru algoritmaları, müşterilerin bir karar verirken şirketin çevrimiçi incelemelerine çok fazla önem verdiğini iyi biliyor. Bu nedenle, online itibarını arttırmak için en iyi çabayı gösteren işletme, artan görünürlük ile ödülünü alır.

 

Online İtibar Yönetimi Sayesinde Artan Müşteri Güveni ve Güvenilirlik

Online incelemeler sadece algoritmayı memnun etmeye yaramazlar. Ayrıca online incelemeler insanların markayı nasıl tanımladığının göstergeleridir. Online incelemelere önem veren müşteriler için müşteri güveninin kazanılması esastır.

Herkes bir işletmenin itibarının, hayatta kalması için çok önemli olduğunu bilir. Müşterilerin güvenini kazandıktan sonra, mevcut müşteri iş hakkında başkalarına konuşacaktır.

Bir markaya güvenip güvenmeyeceğinize karar vermek için online incelemelere çok fazla değer veririz. İyi bir online itibar yönetimi, bir işletmenin güven kazanmasına kolayca yardımcı olur. Böylece olumlu incelemeler şirketin potansiyel müşterilerinin güvenini kazanmasına da olanak sağlar. Çünkü başarılı bir online itibar, işletmenin rakiplerinden daha güvenilir olduğu anlamına gelmektedir.

 

Daha Yüksek Gelirler

Müşteriler bir işletmeyi diğer işletmelerden ayırmak için güvenilirliğini kullandıklarında bu, o markanın güvenilir olduğu mesajını kolaylıkla iletir. Müşteri bir markayı güvenilir olarak kabul ederse, bu, satışları arttırmayı sağlar.

Harvard Business School tarafından yapılan bir araştırma, daha yüksek incelemelere sahip işletmelerin %5-9 civarında daha iyi gelir elde ettiklerini gösterdi.

 

Online İtibar Yönetimi ile Gelen Profesyonel İmaj

Başarılı bir şirket imajına sahip olmak, bir şirket için çok önemli bir pazarlama aracıdır. Bir işletme, normal şartlarda potansiyel müşterileri ürün veya hizmetleri kullanmaya ikna etmek için zamana ihtiyaç duyar.

Mevcut ve potansiyel müşteriler, işletmeyi Google’da arayarak bir işletme hakkında bilgi edinmeye çalışacaktır. Potansiyel müşteriler iş hakkında daha iyi bir fikre sahip olmadıklarından, mevcut online bilgileri ararlar. Daha sonra buna göre bir karar verirler. Bu nedenle, potansiyel müşteriler olumsuz bir itibarla karşılaşırlarsa sizinle iş yapmazlar. Bu dikkate alındığında, bir işletmenin olumsuz itibarlarından kurtulması çok akıllıca olacaktır.

Birçok kişi, doğru online itibar yönetiminin bir işletmenin satışlarını artırmasına yardımcı olabileceğinin farkında değil. Doğru bir Online İtibar Yönetimi’yle satış miktarı arttıkça markanın imajı da olumlu değer kazanacaktır.

 

Sonuç olarak,

Ne tür bir iş olursa olsun, online itibar yönetimi herkes için çok önemlidir. İtibar yönetimine büyük önem vermek, bir işletmenin SEO sıralamasını önemli ölçüde iyileştirir. Aynı zamanda, bir işletmenin tüketicilerin güvenini kazanmasına da yardımcı olur.

 

Eğer içeriğimiz ilginizi çektiyse, SEO için yine çok önemli olan Anahtar Kelimeler ile ilgili sizler için derlediğimiz “SEO Anahtar Kelimeleri” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. 

 

İlgili İçerikler