Karşı Pazarlama Nedir?

karsi-pazarlama-nedir

Karşı Pazarlama (Contra Marketing) Nedir?
Pazarda firmalar arasında yüksek bir rekabet vardır. Bu rekabette bazen firmalar birbirini hedef alabilirler. Bu durum, saldırıya maruz kalan tarafı kendini savunmak zorunda bırakır. Firmalar belirli stratejiler geliştirmeli ve bu saldırılardan kendilerini korumalıdır. Karşı pazarlama bir firmanın saldırıyla karşılaştığında karşı tarafa uyguladığı bu stratejileri ifade eder.

Karşı pazarlama aynı zamanda contra marketing, zıttına pazarlama, tersine pazarlama ve şok pazarlama olarak da ifade edilir. Bu pazarlama aslında savunma merkezlidir. Geleneksel pazarlama için önemli olan şey hedef kitleyi çekmek ve onu elde tutmaktır. Fakat karşı pazarlamada standart pazarlama stratejilerinin dışına çıkılır.

Karşı pazarlamada asıl nokta, mesajı tersten vermektir. Normal bir pazarlama kampanyasında bir ürünün ne olduğu ve hangi özelliklere sahip olduğu vurgulanır. Markanın neler vadettiği iyi bir reklamla hedef kitleye anlatılır. Fakat ikinci bir yol olan tersine pazarlamada ürünün ne olmadığı üzerinde durulur. Bu yapılırken özellikle rakip markanın deneyimlediği kötü bir olay veya aldığı olumsuz bir tepkiden yola çıkılır.

Karşı pazarlama kullanılarak gerçekten başarılı reklam kampanyalarına imza atılabilir. Bu stratejiden faydalanarak hedef kitlesini etkilemiş pek çok marka vardır. Fakat burada bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.  Rakibiniz hakkında asılsız kötülemeler yaparak bir kampanya düzenlemek hiç doğru değildir. Böyle bir kampanyanın size kazanç getirmesi bir yana marka değeriniz ciddi biçimde zarar görebilir.

Contra marketingin agresif, şaşırtıcı ve cesur tarafları vardır. Bu özelliklerinden dolayı insanların ilgisini hemen çeker. Böylesine bir atışma pazarı canlandırır ve tüketiciyi harekete geçirerek alışveriş refleksini uyandırır. Bunun en iyi örneklerinden olan Coca Cola ve Pepsi, yıllarca bu taktiği başarıyla uygulamışlardır. Hazırladıkları reklam filmlerinde her zaman “biz daha iyiyiz” mesajını vermişlerdir.

E-ticaret Firmaları İçin Karşı Pazarlama

Son yıllarda insanların özellikle alışveriş alışkanlıkları değişmeye başladı. Fiziksel mağazaları koltuğundan eden sanal mağazacılık, sunduğu birçok avantajla kendine müşteri bulmaya devam ediyor. Her ne kadar e-ticaret sitelerine olan talep artsa da bu alanda gerçekten ciddi bir rekabet söz konusu. Bu da işletmelerin işini zorlaştırıyor.

Piyasadaki yüksek rekabet, diğer firmaların arasından sıyrılmak için iyi stratejiler uygulama zorunluluğunu gerektirir. Yapacağınız sağlam reklam kampanyaları sayesinde pazar alanınızı büyütebilirsiniz. Karşı pazarlama ile rakip firmaları tamamen kuşatabilir ve onların imkanlarını zayıflatabilirsiniz. Doğru ya da yanlış tüm haberlerin ışık hızında yayıldığı sosyal medya, böylesine dinamik olması sebebiyle işlerinizi kolaylaştırabilir. Eğer rakip firmanızın sosyal mecralarda önceden yayılmış kötü bir şöhreti varsa bu, kampanyalarınız için iyi bir malzeme olabilir.

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: CRM Programı Nedir ?

İlgili İçerikler