Bir E-Ticaret Sitesinde Mutlaka Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

e-ticaret

Başarıyı garantilemek adına tüm önemli e-ticaret özelliklerine sahip olmak gerekir. İyi bir e-ticaret sitesinde olması gereken özellikler mutlaka, müşterilere verimli bir hizmet sunmaya yardımcı olacak araçları barındırır. Bu bağlamda, rekabetçi bir ortamda ayakta kalabilmek için uyum sağlanması gereken bazı unsurlar vardır.

E-Ticaret Sitelerinde Olması Gereken Özellikler; Mobil Uyumlu Tasarım

Tüm web sitesi trafiğinin yarısından fazlası artık mobil cihazlardan gelmektedir. Tüketicilerin %61’inin mobil uyumlu sitelerden alışveriş yapma olasılığı da daha yüksektir. Bu, e-ticaret sitenizi mobil uyumlu hale getirmenin hem trafiğinizi hem de dönüşümlerinizi artırabileceği anlamına gelir.

Sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için muhakkak duyarlı (responsive) web tasarımını kullanın. Bu yöntem, e-ticaret web tasarımı için en iyi uygulamadır. Duyarlı web siteleri, birinin onları görüntülediği ekrana göre ayarlanır; böylece siteniz kusursuz görünür ve dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve akıllı telefonlarda düzgün çalışır.

Güvenlik Özellikleri

Sahip olunması gereken başka bir özellik, yeterli güvenlik seviyesidir. Müşterilerinizin verilerini korumanız ve onlara sitenizin güvenli olduğunu göstermeniz gerekir. Alışveriş yapanlar sitenize güvenmiyorsa büyük olasılıkla bir satın alma işlemi gerçekleştirmeyeceklerdir. Yetersiz güvenlik, işletmenizi finansal ve yasal risklere karşı açık hale getirir.

En hayati site güvenlik adımlarından bazıları şunlardır:

  • Verilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikası satın alma
  • Ödeme sırasında bir adres doğrulama sistemi (AVS) ve kart doğrulama değeri (CVV) kullanma
  • Güvenli şifreler oluşturma ve bunları düzenli olarak güncelleme

E-Ticaret Sitesinde Olması Gereken Özellikler; Öne Çıkan Alışveriş Sepeti ve Ödeme Butonları

Kullanımı kolay sepet ve ödeme özellikleri, en önem taşıyan e-ticaret web sitesi unsurlarından biridir. Dönüşümleri teşvik etmek için ‘sepete ekle’ ve ‘ödeme yap’ butonlarınızın sitenizde belirgin bir şekilde görüntülendiğinden emin olun.

Kullanıcı, sepetine tıkladığında sepetindeki her bir ürünün adı, fiyatı ve miktarı gibi ilgili tüm ayrıntıları gösterin. Ayrıca alışveriş yapanlar ürünleri rahatlıkla kaldırabilmeli ve ürün miktarını doğrudan sepetlerinden değiştirebilmelidir. Müşterilerin daha sonra geri dönebilmeleri için sepetlerini kaydetmelerine de izin verin.

Çoklu İletişim Seçeneklerine Sahip Bir İletişim Sayfası

Kullanıcılar SSS sayfanızda bir sorunun cevabını bulamazlarsa sizinle iletişime geçmek isteyebilirler.  Çeşitli iletişim seçeneklerine sahip olan ve bulması kolay bir iletişim sayfası, sitenizi daha kullanıcı dostu bir hale getirir ve işletmenizin güvenilir görünmesine yardımcı olur.

İletişim sayfanıza; telefon numarası, e-posta adresi ve sosyal medya profilleri gibi seçenekleri ekleyin.  Kullanıcıların sorularını yanıtlamak ve ekibinizin doğru üyeleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olmak için bir sohbet robotu da kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu Arayüz

İyi bir tasarımda sadelik, ulaşılması gereken bir hedef olmalıdır ve bunu başarmak için zarafetten ödün vermenize gerek yoktur. Nitekim araştırmalar da göstermiştir ki tüketicilerin %76’sı, bir web sitesinin en önemli özelliğinin kullanım kolaylığı olduğunu söylemiştir. Amaç, alışveriş yapanların istedikleri şeye daha hızlı bir şekilde ve satın alma yolunu tıkayabilecek gereksiz karmaşıklıklarla karşılaşmadan ulaşmalarına yardımcı olmaktır.

Online mağazaların satış yapmak için sadece birkaç dakikası vardır. Bu nedenle alışveriş kategorileri, filtreler ve karşılaştırma seçenekleri sunarak kullanıcı deneyimine odaklanmanız gerekir.

Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf ve Video

Alışveriş yapanlar, ürünü farklı ortamlarda kullanan kişileri ve birden fazla açıyı görmek isterler. Yakınlaştırabilmek ve ürün hakkında fikir sahibi olmak onlar için çok önemlidir. Görüntülerde teknik hususlara dikkat edilmesi oldukça kritiktir. Anketlere göre yüklenmeyen veya yüklenmesi çok uzun süren görsellerde tüketicilerin alışverişi yarıda kesme oranı %39’dur.

Üstelik potansiyel müşterileri etkileyen sadece profesyonel fotoğraflar da değildir. Bazı online satıcılar, ürün sayfalarına Instagram fotoğrafları eklemenin satın alma işlemlerini %24 oranında artırdığını tespit etmiştir.

 

İlgilinizi Çekebilir: Dijital Pazarlamada Son Trendler Neler?

İlgili İçerikler

brief-nedir

Brief Nedir?

Brief, reklam ve iletişim çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Bu kavram kısaca yapılması istenen işin güçlü bir özeti olarak tanımlanabilir. Bu belgede, üzerinde çalışılacak bir projenin

Devamını Oku »