Google My Business Nasıl Kullanılır?

Google My Business

Google My Business (GMB), yerel işletmeniz hakkında bilgi paylaşmanıza, “incelemeler” ve “sorular” gibi etkileşimli özellikleri yönetmenize, fotoğraflar, gönderiler ve videolar gibi çeşitli medyaları yayımlamanıza olanak tanıyan çok katmanlı bir platformdur.

Başlamak İçin Bir Google Hesabına İhtiyacınız Var

Google ürünlerini kullanmak için, bir Google hesabına ihtiyacınız vardır. Yerel işletmelerin profillerini yönetmek için, bu hesapları kullanan pazarlama ajansları yerine, kendi şirket hesabına sahip olmaları tavsiye edilir.

Profili oluştururken, mümkün olduğunca çok alanı doldurmanız gerekir. Verdiğiniz bu bilgilerin, ileride kontrol edilip düzenlenmesi veya güncellenmesi seçeneği sunulur. Ayrıca giriş bilgilerinizin doğrulanması da gerekmektedir. Verileriniz GMB sistemine kabul edilir edilmez işletmeniz, mobil ve masaüstü sürümleri de dahil olmak üzere Google’ın çeşitli arama ekranlarında görünmeye başlar.

Google My Business’ta İletişim Bilgileri Konusunda Titiz Olun

Google My Business profilinizdeki iletişim bilgilerini optimize etmek için şu adımlara dikkat etmeniz gerekir:

 • Markanız için kullandığınız isimle, işletme adınızın aynı olduğundan emin olun. Başka bir deyişle, tam olarak gerçek dünyada göründüğü gibi olmasına dikkat edin. Konum adı (eğer marka adınızda geçmiyorsa) anahtar kelimeler Google tarafından spam olarak kabul edilir.
 • Hem işletme adınızın, hem de adresinizin, web’deki diğer verilerinizle tam olarak eşleştiğinden emin olun. Bu, örneğin “sokak” veya “şirket” kelimelerinin tutarlı bir şekilde kullanılması anlamına gelir. Google’ın algoritması, güvenilirliğinizi değerlendirirken, bu tutarsızlıkları dikkate alır.
 • Hem mesai, hem de tatil saatlerinizi belirtin. Bu, müşterileri sizi ziyaret etmeye teşvik eder. Böylelikle mağazanızı ziyaret edip mağazanızın kapalı olduğunu fark eden bir müşterinin, olumsuz yorum bırakma olasılığı da ortadan kaldırılmış olur.

Soru Kısmını Oluşturun ve Cevaplayın

Amazon Türkiye’de ürün açıklaması ile müşteri incelemelerine ek olarak sorular ve cevaplar için bir bölüm olduğunu fark ettiniz mi? Google, aynı özelliği Google İşletme profillerinde de sunar.

Bu soruların yanıtları, işletmenizi seçmeye karar verecek olan potansiyel bir müşteri için teşvik edici olabilir. Ancak optimize edilmesi çok önemlidir. Çünkü, bir işletmenin Google profilinde müşteriler soru sormakla kalmaz, aynı zamanda yanıtlamak isteyebilir de. Bu, profilinizde yanlış bilgilerin yer almasına yol açabileceği için, işletme olarak daima sizin duruma müdahil olmanız gerekir.

Ürün ve Hizmet Ekleyin

Ürün ve hizmet eklemek, özellikle işletme adınız, ne sunduğunuza dair bir bilgi vermiyorsa, çok yararlıdır. Bu bölümü doldurmak, ilgili aramalar yapıldığında profilinizin Google sıralaması açısından yararına olacaktır.

Ürün ve hizmet eklerken, adı, açıklamayı ve varsa fiyatı eklemeyi ihmal etmeyin. Arayan kişi, ürüne tıkladığında tam açıklama görmek ister. Ayrıca Google, kategori bölümünden ürünlerinize link verebilir.

(Ayrıca şu yazımız ilginizi çekebilir: Dijital Pazarlama Hakkında Yanlış Bilinen 4 Bilgi

Gönderiler Oluşturun ve Yayımlayın

Tıpkı sosyal medya platformlarında olduğu gibi duyurular, teklifler, etkinlikler ve ürünler hakkında Google My Business profilinizde gönderi paylaşabilirsiniz. Yayınlar, kontrol panelinizde oluşturulur ve profilinizin alt kısmında gösterilir. Üstelik arama sorgusuna göre daha belirgin hale gelebilirler.

Yayınların, Google İşletme profilinizi optimize etmesine nasıl yardımcı olduğu aşağıdaki gibidir:

 • Gönderiler, profilinizi bulan tüketicilerin gerçekleştirdiği işlem sayısını artırır.
 • Düzenli olarak paylaşım yapmak Google’a, olumlu sıralama sinyalleri gönderir.
 • Tüketiciler, diğer gönderi platformlarına kıyasla (örneğin, daha yavaş gezindikleri Facebook ve Instagram) arama motorlarına daha fazla ilgi gösterirler. Bu nedenle Google gönderilerinizle etkileşime girme olasılıkları yüksektir.
 • Kullanıcılar; Google My Business profilinizi takip edebilir, yeni gönderiler ve güncellemelerden haberdar olabilir.

Google My Business Hesabınıza Fotoğraf Ekleyin

Google My Business hesap kontrol panelinizden, işletme profilinize çeşitli görseller yüklemek şu nedenlerden dolayı önemlidir:

 • Kaliteyi sağlamak: İşletme profilinize herkes fotoğraf ekleyebilir. Bu da bir dizi kalite elde edeceğiniz anlamına gelir. Ek olarak, kendi fotoğraflarınızı ekleyerek de profilinizin daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Aktif olmak: Düzenli olarak fotoğraf eklemek, Google’a profilinizde aktif olduğunuzu ve profilinizin güncel olduğunu gösterir. Bu da sıralamanızı olumlu yönde etkiler.
 • Sonuçlarda görüntü almak: Google, görüntü tanıma konusunda ilerlemekte ve fotoğrafları yerel sonuçlara dahil etmeye başlamaktadır.
 • Etkileşimi artırmak: Google’a göre bir işletme profilinde fotoğraflar varsa müşterilerin bir yol tarifi isteme olasılığı %42, web sitesine tıklama olasılığı ise %35 daha fazladır. Ayrıca bir araştırma; 100’den fazla fotoğrafı olan işletmelerin ortalama bir işletmeye göre %520 daha fazla arama, %2.717 daha fazla yön tarifi ve %1.065 daha fazla web site tıklaması aldığını göstermiştir.

Ayrıca bakınız: Sıfırdan E Ticaret Kampanyası Yürütmek

İlgili İçerikler