Web Sitesi Tasarımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

web-site-tasarimi

İyi bir web sitesi tasarımı, çevrimiçi bir varlık oluşturmak isteyen işletmeler için çok önemlidir. İyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olmak, yeni müşteriler çekmenize ve mevcut müşterilerin bağlılığını sağlamanıza yardımcı olabilir.

 

Günümüz iş dünyasında, bir şirketin web sitesi genellikle potansiyel müşterilerin işletme hakkında sahip olacağı ilk izlenimdir. Bu nedenle, bir şirketin web sitesinin iyi tasarlanmış olması esastır.

 

Araştırmalara göre, web sitesi tasarımı bir şirketin kârlılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. İyi tasarlanmış bir web sitesi satışları %34’e kadar artırabilir. Profesyonelce tasarlanmış bir web sitesinin maliyeti, sitenin boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak değişebilse de genellikle değerli bir yatırımdır. Özellikle küçük işletmeler için iyi tasarlanmış bir web sitesi, başarı ve başarısızlık arasındaki çizgi görevi görebilir.

 

 

 

Web sitesinin tasarımı nasıl olmalıdır?

 

Bir web sitesi tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Web sitesi tasarlamanın tek bir doğru yolu olmasa da başarılı bir tasarım oluşturmaya yardımcı olabilecek bazı genel kurallar vardır:

 

  1. Basit tutun:

Web sitenize çok fazla bilgi sıkıştırmaya çalışmayın. Tasarımı temiz ve gezinmesi kolay tutun.

 

  1. Anlaşılabilir olun:

Web sitenize bakan kişinin sorularına cevap vermelisiniz. Ürününüzden / servisinizden ne elde edileceği anlaşılabilir olmalı.

 

  1. Estetik açıdan ilgi çekici durmalı:

Estetiklik, bir kişinin web sitenizde kalıp kalmayacağı konusunda büyük rol oynar. Tasarım, gezinmesi kolay menüler ve iyi organize edilmiş içerik ile temiz ve basit olmalıdır. Hoş bir renk şeması ve düzeni ile gözleri yormamalıdır.

İçeriğe ilgi çeken ve yüksek kaliteli görseller, videolar kullanılmalıdır.

 

  1. Hız:

Kullanıcıların hızlı bir web sitesinde kalma ve gelecekte siteye geri dönme olasılıkları daha yüksektir. Sayfa yanıtındaki bir saniyelik gecikme, dönüşümlerde %7’lik bir azalmaya neden olabilir.

 

  1. Benzersiz olun:

İşletmenizi neyin benzersiz kıldığını düşünün ve bunu ana sayfanızda vurgulayın. Benzersizliğinizi güçlü başlıklarla ve görsellerle destekleyebilirsiniz.

 

  1. Harekete geçirin:

Bir harekete geçirici mesaja sahip olun! Harekete geçirici mesaj, okuyucuyu bir tür harekete geçmeye teşvik eden bir ifade veya görüntüdür. Eylem, bir bağlantıya tıklamaktan satın alma işlemine kadar herhangi bir şey olabilir.

 

  1. Mobili unutmayın:

Günümüz dünyasında internete erişmek için mobil cihazları kullananların sayısı önemli ölçüde artmıştır. Sitenizin mobile duyarlı olduğundan ve tüm cihazlarda iyi göründüğünden emin olmak oldukça önemlidir.

 

  1. Trendleri takip edin:

Yenilikleri takip edip uygulamaktan çekinmeyin. Örneğin 2022’de trend olan bazı tasarım trendlerini kullanabilirsiniz: toprak tonları ve neon renkler, 3D hareketli öğeler, sürreal görsel kombinasyonlar, simetrik düzenler.

 

  1. Profesyonel yardım alın:

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz hem göz alıcı hem de işlevsel bir site oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok web tasarım ajansı var.


Bu yazı ilginizi çekebilir: Dijital Dünyada Başarının Anahtarı SEO Neden Önemli?

İlgili İçerikler

veri-bilimi-nedir

Dijital Pazarlamada Veri Bilimi

Dijital Pazarlamada Veri Bilimi Teknolojinin sürekli gelişmesi ile alışkanlıklarımız ve günlük rutinlerimiz de kalıcı olarak değişmeye başladı. Özellikle mobil uygulama ve sosyal medya mecralarının yayılması

Devamını Oku »
dijital-pazarlamada-son-trendler

Dijital Pazarlamada Son Trendler Neler?

Dijital pazarlamada yeniyseniz veya hâlihazırda bu alanda çalışıyorsanız son trendleri kesinlikle araştırmış olmalısınız. Sektördeki yenilikleri takip etmek, dijital pazarlamada güzel bir gelecek planlayan profesyoneller için

Devamını Oku »