E-Ticaret Sitelerine Neden Güvenmelisiniz?

basarili-eticaret

E-ticaret siteleri, her zaman geleceğin teknolojisiydi, ama şimdi her zamankinden daha fazla önem kazandı. Dış dünya; işletmeler ve tüketiciler için birçok e-ticaret avantajını gün ışığına çıkaran bir sosyal mesafe yeri haline geldi. Sıklıkla sorulan “e-ticaret siteleri neden güvenlidir” sorusu için pek çok sebep var aslında. 

Düşük fiyatlar kesinlikle müşterileri cezbetse de fiyatlandırma yalnızca üçüncü en önemli konudur. E-ticarete güvenme sebeplerinin çoğu satın almayı kolay, keyifli ve verimli kılmasıyla alakalıdır.  

Kolay ve Güvenli Olması 

Müşteriler internet aracılığıyla iş yerlerinden veya evlerinden uzaklaşmadan dünyanın her yerinden istedikleri ürünü satın alabilirler. İnsanlar kötü hava koşulları nedeniyle ihtiyaç duyulsa bile alışverişlerini kısıtlayabilirler. E-ticaret siteleri, tüketicilere herhangi bir fiziksel kısıtlama getirmeden mal veya hizmet satın alma kolaylığı sağlar. 

İstediğin yerden istediğin zaman alışveriş yapmak, özellikle içinde yaşadığımız bu pandemi gerçeğinde dışarı çıkmaktan çok daha tercih edilir ve güvenilirdir. Coronavirüs bir yana, yatak odasından çıkmak zorunda kalmadan alışveriş yapmak hakkında söylenecek çok şey vardır. Dışarı çıkmak; kasa kuyruğunda beklemek, soğuk havayla ve trafikle birlikte gelen diğer tüm zorluklarla savaşmak demektir. 

Geniş Ürün Yelpazesi 

İnternet üzerinden elektronik ticaret, müşterilerin dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir satıcıdan istedikleri ürünü veya hizmeti seçmelerini sağlar. Alan kısıtlaması nedeniyle, bir satıcı, fiziksel mağazada yalnızca minimum miktarda mal stoklayabilir. 

Sanal mağaza, bir işletme kuruluşunun envanter maliyetini düşünmeden çok sayıda mal stoklamasına olanak tanır. Bu nedenle, bir işletme tüketicilere bir ürünü seçmeleri için birçok seçenek sunar. 

İnternetle işleyen küresel pazarda tüketiciler; Çin’den elektronik ürünleri, İngiltere’den kitapları, Paris’ten giysileri ve ABD’den vintage ürünleri evlerinden satın alabilirler. Bu nedenle, online satılan ürünlerin genişliği ve çeşitliliği rakipsizdir. 

E-Ticaret Siteleri ile Daha Düşük Fiyatlar  

İşletmenin aracılara yaptığı maliyet genellikle tüketicinin omuzlarına biner. E-ticaret sitelerine bakıldığında, Aracılar ortadan kalktığı için müşteri, aracıların maliyetini üstlenmekten kurtulur. Müşterileri çekmek ve rakiplerle mücadele etmek için çeşitli ticari kuruluşlar daha ucuz fiyata ürün ve hizmet sunar. 

Fiziksel bir mağazaya kıyasla bir e-ticaret mağazası çalıştırmanın daha düşük maliyetleri, tüketici için maliyet tasarrufu anlamına gelir. Bu en büyük e-ticaret avantajlarından biridir. Online fiyatlar genellikle geleneksel mağaza fiyatlarından daha düşüktür ve e-ticaret siteleri, talep edilmesi daha kolay olan daha fazla indirim ve promosyon sunabilirler.

E-kitaplar, müzik ses klipleri, yazılımlar gibi belirli ürünler internet üzerinden satın alınabilir ve teslim edilebilir. Bu da alıcılar için tasarruf demektir. 

E-Ticaret Siteleri ile Zaman Tasarrufu  

Zamanın nadir bulunan bir meta olduğu bir çağda, online alışveriş, tüketiciye büyük zaman tasarrufu sağlar. Tüketicilerin %63’ü alışveriş yolculuğuna çevrimiçi olarak başladığından, bulunduğunuz yerden satın alabilmek mantıklıdır. 

Dışarı çıkıp mağazada alışveriş yapmanıza, sırada beklemenize ve ardından evinizin rahatlığında daha düşük bir fiyata daha fazla ürün çeşidine erişebildiğinizde evden çıkmaya gerek yoktur. 

Zaman tasarrufu, online alışverişin en önemli avantajlarından biridir. Çevrimiçi bir ürünü seçme, satın alma ve ödeme için geçen süre 15 dakikadan fazla olamaz; ürünler bir hafta içinde müşterilerin kapılarına kadar teslim edilir. Alıcılar için teslimat süresinden tasarruf sağlanır. 

Bu Yazımıza Ayrıca Bakınız: Sıfırdan E Ticaret Kampanyası Yürütmek

Yeterli Bilgi ve Daha Bilinçli Karar Verme 

İnternet, müşterilerin ürün bilgilerini aramasına, fiyatları ile faydalarını karşılaştırmasına ve satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce yorumları okumasına olanak tanır. E-ticaretteki karşılaştırmalı alışveriş, ürünlerin ve markaların tüm özelliklerini yan yana görme olanağıyla tüketicilere sunulan en önemli faydalardan biridir.  

Birçok karşılaştırmalı alışveriş sitesi, tüketiciler ürünleri fiyat ve indirimlerine göre karşılaştırsın diye vardır. Böylelikle, online alım yaparken aşağıdaki bilgiler, kelimenin tam anlamıyla parmaklarınızın ucundadır. 

  • Gerçek müşterilerden gelen yorumlar (Bu muhtemelen en etkili olanıdır.)  
  • Ürün açıklaması 
  • Kullanım videoları 
  • Ürün kılavuzları 

Müşteriler, ürünler kendilerine gönderilirken internet üzerinden teslimat durumlarını takip edebilirler. Herhangi bir şüphe oluşursa işletmeye kolayca ulaşabilirler. 

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir: Shopify Dropshipping 

İlgili İçerikler

Sosyal Medyayı Verimli Kullanmak

Sosyal Medyayı Verimli Kullanmak Nasıl Olur? Sosyal medyayı verimli kullanmak için bazı ipuçları şunlardır: Amaç belirleyin: Sosyal medyayı nasıl kullanmak istediğinizi belirleyin. İletişim kurmak, bilgi

Devamını Oku »