Etkili Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

influencer-marketing

Bir influencer marketing kampanyası görmeden sosyal medyada gezinmek neredeyse imkansız. Baktığınız her yerde influencer’lar en son atıştırmalıklarını, kıyafetlerini, makyaj markalarını veya mumlarını sergiliyor ve bu sadece başlangıç. Siz de kendi markanız veya işletmeniz için bu kişilerle iş birliği yapabilirsiniz. İşte etkili bir influencer marketing için birkaç ipucu. 

Odaklanmak İçin Doğru Platformu Bulun 

En popüler influencer’lar içeriklerini Instagram, TikTok ve Twitter gibi farklı kanallarda yayınlar. Aynı zamanda, her platform farklı biçimlere, yaklaşımlara ve hedef kitlelere uygundur. Bu da influencer marketing stratejinizi belirlemenizi sağlar. 

Kendinize şu soruları sormanız gerekir: 

Hedef müşteriniz neden bir YouTube hesabı oluştursun? 

Facebook’ta ne bulmayı umuyorlar?

Kampanyanız onların beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılıyor mu? 

Örnek olarak TikTok söz konusu olduğunda, diğer kanallara kıyasla daha rahat ve daha az ciddi bir alan olduğu için hiper markalı içeriklere çok uygun değildir. Ayrıca kullanıcıları diğer platformlardan daha gençtir.  

Tek bir platforma odaklanmak istiyorsanız Instagram optimum bir seçimdir. Görsellere ve story’lere ek olarak kullanıcıların ürün satın almalarını kolaylaştıran ve hızlandıran bir alışveriş özelliği de içerir. 

Birlikte Çalışmak İstediğiniz Influencer’ları Belirleyin 

Günümüz piyasası influencer’larla dolu ve her geçen gün daha fazlası ortaya çıkmakta. Bu, sayısız seçeneğiniz olduğu anlamına gelir. Ancak bunların hepsi markanız için doğru olmayacaktır. Peki, kiminle çalışacağınızı nasıl seçersiniz? 

Influencer ajansları bu konuda yardımcı olabilir, ancak şirketiniz veya bütçeniz küçükse bu kararı kendiniz vermeniz gerekir. Unutmayın; takipçi sayısı önemli olsa da influencer’ların içeriği ve katılım oranları çok daha önemlidir. 

Influencer Marketing  Yaparken Güven Duygusu Geliştirin 

Pek çok işletme, kazançtan önce içerik pazarlamasından vazgeçtiği gibi birçok influencer da mesafe kat edip yayınlamaya devam etmek için sabır ve disiplinden yoksundur. Bu influencer’lar, kullanıcıların hayatlarına bir bakış atmasına izin vererek güven yaratır. Takipçilerinin ise sadakat duyması normaldir, çünkü karşılığında bir şey alırlar. İnsanlar, influencer’larla kişisel bir bağ hissettiklerinde onaylarını ciddiye alma olasılıkları daha yüksektir. Bir ünlüden ziyade bir arkadaştan tavsiye almak gibi gelir. 

Günümüzde tüketicilerin %49’u satın alma kararları için influencer tavsiyelerine güveniyor. %60’ı mağazadan alışveriş yaparken bir öneriden etkilendiklerini söylüyor. 

Kalabalığın Arasından Sıyrılmak İçin Yaratıcı Olun 

Yaratıcı düşünme her zaman önemlidir. Özellikle influencer marketing kadar doymuş bir pazarda sizi öne geçirir. Doğal olmayan, hatta içeriği oluşturan onlar değilmiş gibi görünen yani organik görünmeyen influencer içerikleriyle karşılaşmış olabilirsiniz. 

Bu, genelde işletmelerin, influencer’ların markalarını veya ürünlerini nasıl tanıttıkları konusunda çok fazla kontrol sahibi olmaya çalıştıklarında gerçekleşir. Yapılan bir araştırma, markaların bu yaklaşımının, influencer marketing’de yapılan en büyük ikinci hata olduğunu göstermiştir. 

Influencer’lar belli bir nedenden dolayı etkileyicilerdir. Bununla beraber, kitlelerinde yankı uyandıran benzersiz ve ilgi çekici içeriği nasıl oluşturacaklarını bilirler. Onlarla çalışırken markanızın hikâyesini kendi sesleriyle anlatma tarzına güvenin. Takipçilerinin ilgisini çekecek içerik oluşturmaları için güvenin ve markanızı kontrol etmeleri için onlara ilham verin. 

Influencer Marketing Uygulamasında Sponsorlu İçeriği Belirtin 

İşin özü şudur: Reklamları her zaman sponsorlu içerik olarak açıkça işaretleyin ve birlikte çalıştığınız tüm influencer’lardan bunu bekleyin. Böylelikle, İzleyici, gördükleri içeriğin bir marka tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmiş olur ve bu dürüst iletişim memnuniyet uyandırır. 

#işbirliği veya #sponsorlu gibi açıkça görülebilen bir etiket, içeriği doğru şekilde işaretlemenin harika bir yoludur. 

Ayrıca bakınız: Profesyonellerden 6 Sosyal Medya Pazarlama Tahmini

Büyük İsimler Yerine Mikro Influencer’lar ile Çalışın 

Son olarak, tüm dikkatinizi sosyal medyadaki büyük isimlere vermeyin. Daha küçük kitlelere sahip birden fazla influencer’la çalışarak markanız için aynı veya daha fazla değer yaratabilirsiniz. Mikro- influencer’lar en ilgili kitleye sahiptir ve etkileşim, influencer marketing’in etkili olması için inanılmaz derecede önemlidir. 

Araştırmalar; 100.000’den az takipçisi olan influencer’ların, 100.000’den fazla takipçisi olanlara göre 5 kata kadar daha fazla etkileşime sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle influencer marketing’de başarının en büyük anahtarı mikro influencer’lar ile çalışmaktır. 

İlginizi Çekebilir: Dijital Pazarlama Yanlışları

İlgili İçerikler

marka-sesi-nedir

Marka Sesi Nedir ?

İş dünyasında kişilik her şeydir. Bu özellikle bir şirketin kendisini; metin, ses ve diğer iletişim biçimleri aracılığıyla temsil etme biçimi olan marka sesi için geçerlidir.

Devamını Oku »
brief-nedir

Brief Nedir?

Brief, reklam ve iletişim çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Bu kavram kısaca yapılması istenen işin güçlü bir özeti olarak tanımlanabilir. Bu belgede, üzerinde çalışılacak bir projenin

Devamını Oku »