Google Cezaları

google-cezalarindan-korunma

Google Cezaları

Daha önce Google cezaları veya herhangi birine çarptırıldıysanız bunun internette karşılaşabileceğiniz en korkunç sorunlardan biri olduğunun farkındasınızdır. Bilinen en saygın web sitelerinden, küçük işletmelere kadar herhangi bir web sitesi cezalandırılabilir. Bir Google cezası; sıralamayı, organik trafiği, marka adını ve çok daha fazlasını mahvederek herhangi bir web sitesi için yıkıcı olabilir. Google’ın algoritması sürekli değiştiğinden, sitenizi ve online varlığınızı koruma konusunda proaktif değilseniz web siteniz ceza alma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Doğru Araçları Tercih Edin

Kullanabileceğiniz en yararlı ve en belirgin araçlardan biri Google Search Console’dur. Bu araç, sitenizin sağlıklı bir yapıda kalmasına son derece yardımcı olur. Google’ın web sitenizi tararken sorun yaşadığını veya sitenizde birkaç bozuk bağlantı bulduğunu varsayalım; Google Search Console, sitenizi tarayacak ve yaşanan problemleri net bir şekilde açıklayarak size bildirecektir.

Ayrıca, bağlantılarınızı izlemeyi kolaylaştırır ve düşük kaliteli veya olumsuz olanları büyük bir sorun haline gelmeden önce hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olur. Etkin bir Google Search Console kullanıcısı olmak, web sitenizin sağlığını izlemeyi ve olası sorunları cezaya dönüşmeden erkenden tespit etmeyi kolaylaştırır.

Değer Katan İçerikler Yayınlayın

İyi içerik, web sitenizi gelecekteki Google güncellemelerinden korumaya yardımcı olacak doğal bağlantılar kazanır. Ayrıca, ilk paylaşımının ardından sosyal medya yoluyla tanıtılabilir. Bu da daha fazla trafik çekecek, kaliteli bağlantılar oluşturacak ve sitenizin otoritesini yapılandıracaktır. Siteniz; otomatik olarak oluşturulmuş veya alıntılanmış, düşük kaliteli içerik gönderileriyle doluysa Google, sayfalarınızı niteliksiz ve sığ bulur.

Google’ın misyonu, arama yapanlara en kaliteli ve alakalı içeriği sağlamaktır. İçeriğiniz benzersiz bir değer sağlamıyorsa, anahtar kelimelerle doluysa veya gerçek bilgi yoksa bu ceza için risk altında olabilirsiniz.

Kötü Kullanıcı Deneyiminden Kaçının

Google, bir web sitesinin kullanıcı deneyimi sunma açısından ne kadar iyi olduğuna büyük önem verir. Sırf iyi sıralamalar için tuzağa düşmemek adına, sayfalarınızın iyi optimize edilmiş bir teknik performans sunması gerekir. Web sitenizi gerçekten etkileyebilecek faktörler; düşük TO, yüksek hemen çıkma oranı, web sitesinde geçirilen sürenin kısa olması, geri dönen ziyaretçi sayısının düşük olması şeklinde sıralanabilir.

  • Tasarım ve düzen: Sitenizi geliştirmek ve yenilemek, kullanıcıların sayfayı terk etmesini önleyen optimize edilmiş bir deneyim sunar.
  • Kolay gezinme: Dahili bağlantıların optimizasyonu ve sayfaların düzgün akışı, iyi ve yapılandırılmış gezinmeye işaret eder.
  • Site hızı: Bu, resmi bir sıralama faktörüdür. Kullanıcılarınıza, aradıklarını başka sitelerde keşfetmemeleri için hızlı yüklenen web sayfaları sunmanız gerekir.

Kullanıcı deneyimini iyileştirebilecek diğer etmenler arasında sitenizin mobil sürümleri, daha az reklam, sosyal medya profillerine bağlantılar ve uygun harekete geçirici mesajlar yer alır.

Google, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için algoritmalarını ve özelliklerini sürekli olarak güncellemektedir. Herhangi bir yeni güncelleme yayınlanmadan önce Google’ın sağladığı yönergelere uygun olarak çalışmak, web site yöneticilerinin cezalardan kaçınması açısından önem arz edebilir.

Doğal Olmayan Bağlantılardan Uzak Durun

Google bazen, sitenize yönlendiren aldatıcı ve doğal olmayan bağlantılardan oluşan bir model bulabilir. Bu backlink cezası genellikle bağlantı satın alan veya bağlantı şemalarına katılan sitelere verilir. Benzer şekilde sitenizde, yapay ve manipülatif “harici (giden) bağlantılar” da keşfedebilir. Bu linkler, editoryal amaçlarla değil; yalnızca arama sıralamalarını manipüle etme amacıyla eklenmiş gibi görünürler.

Yukarıda belirtildiği gibi uygun iç-dış bağlantı teknikleri, otorite ve güçlü SEO için kritik öneme sahiptir. Ancak bağlantılar hiçbir değer sağlamaz veya arama motorlarıyla oynama girişiminde bulunursa siteniz büyük olasılıkla cezalandırılacaktır.

 İlginizi Çekebilir: Web Siteniz Google’da Çıkmıyor ise Ne Yapmalısınız ?

 

 

İlgili İçerikler

organik takipçi

Organik Takipçi Artırma Yöntemleri

Organik sosyal medya etkileşiminin sırrı, arama motorlarındaki sıralama kuralları ile aynıdır. Her şey, optimizasyon, kullanıcı deneyimi ve kaliteli içerikle ilgilidir. Sosyal medya çalışmalarınızı, SEO gelişiminiz

Devamını Oku »