Sosyal Medyada Etkileşim Artırma Yöntemleri

sosyal-medyada-etkilesim-artirma-yontemleri

Sosyal medya etkileşimi; yorumların, beğenilerin ve paylaşımların bir ölçümüdür. Olumlu bir marka deneyimi oluşturmak ve potansiyel müşterilerle anlamlı ilişkiler geliştirmek adına etkileşimi artırmak, her sosyal platform için oldukça önemlidir. “Sosyal medya etkileşim artırma” aşağıdaki faktörler ile etkili olabilmektedir.

  • Re-post’lar veya retweet’ler
  • Yorumlar
  • Beğeniler (like’lar)
  • Yeni takipçiler ile kitle büyümesi
  • Tıklamalar
  • Bahsetmeler (etiketli veya etiketsiz)
  • Doğru hashtag’leri kullanımı

İşin temelinde, birisi hesabınızla etkileşime girdiğinde sosyal medya etkileşiminiz artarak çeşitli şekillerde hesaplanır. Doğru bir strateji için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bkz: Sosyal Medya Yönetimi

İlgi Çekmeye Değer İçerikler Paylaşın

Sosyal medya etkileşimini artırmak istiyorsanız insanların etkileşimde bulunabileceği içerikler oluşturmanız gerekir. Bunlar; Twitter’da bir anket, insanların ilişki kurabileceği bir video, kullanıcıları güldüren bir tasarım veya birini arkadaşlarını etiketlemeye teşvik eden bir ürün fotoğrafı olabilir. Gönderiniz güzel, ilham verici, eğlenceli veya ilişkilendirilebilir bir şey hakkında mı?

Ayrıca insanlardan olumlu geri dönüşler alacağınız içerikler yayınlamanız gerekir. Bu anlamda, onlarda duygusal bir etki uyandıracak içerikler seçin. Ancak hassas konular üzerinden insanları kızdıracak post’lar yayınlamaktan kaçının. Unutmayın ki görsel içeriğin sosyal medyada paylaşılma olasılığı diğer içerik türlerinden 40 kat daha fazladır. Bu nedenle Facebook ve Twitter gibi platformlardaki gönderilerinize alakalı görseller dahil etmeyi bir zorunluluk haline getirin.

Bir Çekilişe Sponsor Olun

Beğeni ve paylaşım oranlarınızı yükselterek sosyal medya etkileşimini artırmak için sponsor fikrinden yararlanın. Bu çalışmaların en kolay yolu; markanızın Twitter, Facebook veya Instagram sayfasındaki basit gönderilerle başlar. Ürünlerinizden birini kazanma şansı elde etmek için kullanıcılardan like atmalarını ve gönderileri paylaşmalarını isteyin. Bu gönderiler, özellikle ürünlerin yüksek kaliteli bir resmini içerdiğinde oldukça dikkat çekici olacaktır.

Tüm Yorumlara Yanıt Verin

Sosyal medya etkileşimini artırmak için sizin de sosyal olmanız gerekir. Kullanıcılar size bir mesaj gönderdiğinde veya bir gönderiye yorum yaptığında, size onlarla konuşma fırsatı verirler. Olumlu veya olumsuz bir mesaj bıraksalar da her kullanıcıya yanıt vermeniz gerekir.

Olumlu mesajlar için minnet gösterebilir ve olumsuz olanlar için de bir çözüm önerebilirsiniz. Bir gönderideki yoruma yanıt vermeyeceğiniz tek an, birisinin sizinle doğrudan etkileşime girmeyerek sadece arkadaşını etiketlediği zamandır.

Güncel Kalın

Herhangi bir gün içerisinde ne hakkında paylaşım yapacağınızdan emin değil misiniz? Bu durumda zaten oluşturulmuş olan gündem konularına dahil olabilirsiniz. Güncel olaylar ve trendler hakkında sayfanızla bağlantı kuracak şekilde yorum yapmak, bir kitleyle zamanında ve anında bağlantı kurmak için önemli bir fırsattır. Trend olan büyük spor etkinlikleri, tatiller veya viral caps’lerin tümü; bir gönderi için harika bahaneler olabilir.

Test Soruları Sorun

Sosyal medyada paylaşım yaptığınızda, hayranlarınızla etkileşim kurmanın bir diğer kolay yolu da soru sormaktır. Alakalı ama eğlenceli bir soru sormak, kullanıcıların yorum bırakmasını sağlamanın harika bir yoludur. Örneğin, iki farklı elbiseyi karşılaştıran bir gönderi oluşturabilir ve “Randevu gecesinde hangisini giymeyi tercih edersin?” diye sorabilirsiniz. Bu, onlar keyifli bir oyun halindeyken sizin ürününüzü soruya dahil etmenize olanak tanır.

Gönderinin Başında Dikkat Çeken İki Kelime Kullanın

Sosyal medya hesabınızı yönetirken bir gönderiden önce iki önemli kelimeyi büyük harfle yazarak daha fazla etkileşim alabilirsiniz. Örneğin, bir çekiliş veya yarışma düzenliyor iseniz “ÇEKİLİŞ ZAMANI” veya “YARIŞMA ZAMANI” yazabilirsiniz.

Günde Birden Fazla Post Atın

Sosyal medya etkileşimini artırmak için sayfanızda düzenli olarak paylaşım yapmanız gerekir. Ortalama olarak platform başına günde 2-3 gönderi, etkileşimli bir kitle oluşturmanıza yardımcı olur. Çok fazla gönderi yayınlamanız ise hedef kitlenizi rahatsız edebilir ve bu da takibi bırakmalarıyla sonuçlanabilir. Ayrıca en uygun zaman diliminde gönderi yayınlamak en yüksek etkileşimi verecektir. Çoğu sosyal ağda paylaşım yapmak için en iyi zaman genelde öğleden sonra 1-3 arasıdır.

İlginizi Çekebilir: Youtube Kanalı Nasıl Başarıyla Yönetilir?

İlgili İçerikler