Başarılı YouTube Kanalı Yönetimi

YouTube-kanali-nasil-yonetilir

Başarılı YouTube Kanalı Yönetimi
Dünyanın en büyük web sitelerinden biri olan YouTube, işletmelere daha geniş bir kitleye ulaşma ve daha fazla sonuç üretme konusunda büyük bir fırsat sunuyor. YouTube’un Google’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi olması, videoların çok popüler ve ilgi çekici bir içerik biçimi olduğu göz önüne alındığında pazarlama stratejinize dahil etmeye kesinlikle değer.
 

En popüler inluencer’ların bir kısmı YouTuber’lardan oluşur. Her gün bir milyar saatten fazla içerik görüntülenen platformla, daha fazla kişiye ulaşmak ve etkileşimli bir takipçi listesi oluşturmak için doğru bir kanal yürütmenin çeşitli püf noktaları vardır.   

YouTube İçin İşe Hedef Belirlemekle Başlayın 

Her türlü pazarlama taktiğinin arkasında bir strateji olmalıdır. İyi bir içerik stratejisi doğru hedeflerle başlar. YouTube kanalınızla neyi başarmak istiyorsunuz? 

Daha fazla marka bilinirliği mi?

İş web sitenize veya bloğunuza daha fazla trafik mi?

Daha fazla etkileşim ve abone mi? 

Unutmayın ki herhangi bir iyi içeriğin olmazsa olmazı doğru hedeflerdir. 

Hedefleriniz, tüm stratejinizi ve oluşturmanız gereken içeriği belirleyecektir. Örneğin, daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm elde etmek istiyorsanız marka ve ürünlerle ilgili videoların yanı sıra daha fazla pazarlama videosu oluşturmanız gerekir. Öte yandan web sitenize veya bloğunuza daha çok trafik oluşturmak istiyorsanız izleyiciyi sitenizi ziyaret etmeye çağıran videolar çekmek en doğrusudur. 

Hedef belirlemek aynı zamanda optimizasyona da yardımcı olur. Hedeflerinizi belirlediğinizde video başarınızı ölçmek için tam olarak neyi ölçeceğinizi bilmek adına KPI’larınızın (temel performans göstergeleri) ne olduğunu da belirlediğinizden emin olun. 

YouTube Videoları Yayını Konusunda Sürdürülebilir Bir İş Akışı Geliştirin 

Oscar’a layık kısa filmler ve videolar yapıyor olabilirsiniz. Ancak her videonun üretilmesi altı ay sürerse videolarınız YouTube kanalınızı büyütmeyecektir. İnsanları daha fazlası için geri getiren şey, düzenli video yüklenmesidir. 

Yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden biri, küçük bir video stüdyosu kurmak olacaktır. Bu sayede çekim zamanı geldiğinde hemen ışıkları açıp başlayabilirsiniz. 

Başlıkları ve Açılışları Kısa Tutun 

İzleyicilerin dikkat süreleri kısadır. Bir videonun başında yer alan uzun bir başlık ya da jenerik, insanların ilgilerini kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca uzun bir açılış, art arda bir şekilde izlemeyi engeller; çünkü insanlar aynı uzun girişi tekrar tekrar izlemek istemezler. 

Bunun yerine, açılış başlığınız ile jeneriğinizi kısa ve etkileyici yapın. Tüm açılış anını 5 saniyeden uzun tutmayın. 

Videolarınızı Her Zaman SEO İçin Optimize Edin 

Daha fazla görüntüleme, etkileşim ve abone almanızı sağlamanın en iyi yollarından biri videolarınızı dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan YouTube için optimize etmektir. 

Bunun anlamı, videolarınız iyi sıralanırsa herhangi bir ek tanıtım olmadan daha fazla görüntüleme ve abone oluşturabilirsiniz demektir. Peki, videolarınızı nasıl optimize edersiniz? Burada çok önemli 2 unsur bulunur: Başlıkta ve açıklamada kullandığınız anahtar kelimeler ile video etiketleriniz.  

Başlangıç olarak kanalınızın ve videolarınızın ne hakkında olduğunu tanımlayan doğru anahtar kelimeleri girdiğinizden emin olmanız gerekir. Bunlar videonuzun konusunu yansıtmalıdır, ancak aynı zamanda kitlenizin gerçekten aradığı anahtar kelimeler olması gerekir. Ek olarak başlıklarınızda ve açıklamalarınızda mümkün olduğunca çok sayıda alakalı etiket kullanmalısınız. 

Ayrıca bakınız: Sıfırdan E Ticaret Kampanyasına Nasıl Başlanır?

Videolarınıza Bitiş Ekranları Ekleyin 

Bitiş ekranları, izlenme sayınızı ve abone sayınızı artırmanın ücretsiz ve hızlı yollarıdır. Bunlar; videonuzun sonunda 5-20 saniye süren ve başka bir videonun veya oynatma listesinin, kendi kanalınızın (insanların abone olmasını sağlamak için), bir web sitesinin veya başka bir kanalın tanıtımına yardımcı olan kısa ekranlar/videolardır. 

Bu tekliflerle ilgilenen izleyiciler, doğrudan web sitesine ve kanala gitmek için hemen “Ziyaret Et”e tıklayabilir. Bunun için videolarınıza girerek düzenle seçeneğine tıklayabilir ve “Bitiş Ekranı” seçeneğini görebilirsiniz. Karşınıza çıkan talimatları izlemeniz yeterli olacaktır. 

İlginizi Çekebilir: Başarılı  İçerik Pazarlaması Stratejileri

İlgili İçerikler