Shopify Mağazası Nasıl Açılır?

shopify-magazasi-nasil-acilir

Günümüz dünyasının dijitalleşmesiyle birlikte e-ticaret alanının önemli bir kolu haline gelen Shopify, düşük maliyetle internet üzerinden satış yapmayı hedefleyen bir platformdur. Bu sayede herhangi bir yazılım bilgisi ve program kullanımı gerekmeden bir e-ticaret shopify mağazası sahibi olabilirsiniz. Shopify mağaza açma işlemleri için izlemeniz gereken belli adımlar bulunmaktadır.

Üye Olmak

Kurulum için öncelikle shopify.com adresini ziyaret ederek üye olmanız gerekmektedir. Ana sayfadaki “Get Started” butonuna tıklayarak mail adresinizle üyelik oluşturmanın ilk adımını atabilirsiniz. Bu etapta kullanacağınız isim, aslında bizzat mağazanızın ismi olacaktır. Dolayısıyla dikkatli bir seçimde bulunmakta fayda vardır.

Karşınıza çıkabilecek tek kıstas ise marka isminizin özgün olması ve daha önce kullanılmamış olmasıdır. Bu işlemin ardından isim, ülke, adres ve irtibat numarası gibi ek bilgiler talep edilmektedir. Ek olarak ne tip ürünler satmayı planladığınız ve ürünlerin mevcut olup olmadığı da sorulacaktır.

Mağaza Kurulumu

Shopify kurulumu için gerekli kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra karşınıza çıkacak olan ekran, mağaza yönetici sayfasıdır. Böylece artık ürünlerinizi yükleyebilir, mağazanızın görünümünü şekillendirebilir, ödeme ve gönderim gibi ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Tema ve Şablon Seçimi

Shopify’nin kendisine ait resmi bir tema mağazası bulunmaktadır. Bu temalardan birini seçmeniz halinde tasarımcılardan tam destek almış olursunuz. Platform tarafından sunulan bütün temalar kapsamlı bir değişiklik listesine sahiptir. Bu sayede tek bir kod satırına dahi dokunmak zorunda kalmazsınız. Ve Shopify Web Tasarımı yapmak sizin için çok kolay bir hale gelir.

Ancak Premium temalar tercihiniz olacaksa daha fazla değişkenle karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Burada önemli olan ilgi çekici ve uyumlu bir e-ticaret mağazası oluşturmaktır. Bunu ücretsiz temalarla da gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer, Shopify Web Tasarımı teması üzerinde köklü bir değişiklik yapma amacınız varsa HTML ve CSS kaynağına erişebilir; istediğiniz tüm tasarımsal müdahalelerde bulunabilirsiniz.

Sayfa Ayarlarını Düzenleme

Shopify temaları ile mağazanızın vitrininde büyük değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede diğer mağazalara göre daha özgün ve yaratıcı bir görünüm elde edebilirsiniz. Sayfa düzenlemeleri için yönetici ekranının sol tarafında bulunan gezinme menüsünden “Temalar” kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. En üst kutuda, aktif olan temanızı görebilirsiniz.

Oldukça basit ayarlara sahip olan Shopify kurulum sürecinde temanızı tercihlerinize göre özelleştirebilirsiniz. Dilerseniz sitenizin HTML ve CSS kaynağını “Edit HTML/CSS” menüsünden düzenleyebilirsiniz. Böylece aşağıdaki değişikliklere ulaşmanız mümkündür.

Ana sayfaya slayt ya da manşet ekleme

Yazı tipini ayarlama

Renk ayarlama

Logo yükleme

Koleksiyon sayfasındaki satırlarda kaç tane ürünün listeleneceğini belirleme

Öne çıkan ürünleri ürün sayfalarına ekleme

Ürün Ekleme

Sitenin sol tarafında bulunan “Ürünler/Products” seçeneğine tıklayarak ürün ekleme sayfasına erişebilirsiniz. Sağ üst köşede yer alan “Ürün Ekle” butonu ile ürünleriniz hakkında istediğiniz detayları girebilirsiniz. Bu noktada SEO açısından isim, açıklama ve URL gibi alanları mutlaka doldurmanız önerilmektedir.

Bir ürün satışı için en önemli detay, ürün fotoğrafları olmaktadır. İstediğiniz görüntüleri yükledikten sonra bunları daha sonra düzenleyebilir ve sıralamalarını değiştirebilirsiniz. Bu anlamda, ürünlerinizin benzersiz özelliklerini vurgulamanız en doğrusu olacaktır. Her değişiklik sonrası ise “Ürünü Kaydet” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Yayına Hazır Hale Getirme

Yayınlama öncesi herhangi bir eksiklik olmaması adına her menüye göz atmalısınız. Bir diğer detay olan online ödeme sistemleri konusunda ayarlarınızı yapmalı ve mağazanız üzerinden kredi ya da banka kartıyla alışveriş yapılması için Sanal POS kısmını es geçmemelisiniz.

Üstelik Shopify, mağaza açmak isteyen kullanıcılar için sistemi denemeleri adına 14 günlük ücretsiz bir deneme sürümü sunmaktadır. Bu sayede önce kendi ihtiyacınızı tartıp ve mağazanıza uygun bir Shopify planı satın alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Shopify E-Ticaret Uzmanı 

İlgili İçerikler

Online-itibar-yönetimi

Online İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetiminde Yapılan Yanlışlar Birçok işletme, yerel pazarlama stratejilerinin önemli bir bileşeni olarak online itibar yönetimini benimser. 10 Tüketiciden 9’u İnternet’te iş aradığından, markanızın

Devamını Oku »