Shopify Mağazanız İçin Facebook Ads Kullanımı

shopify-icin-facebook-ads

Facebook, Shopify mağazanız için daha fazla trafik ve satış oranı sağlayacak harika bir pazarlama kanalıdır. Bu anlamda iyi sonuçlar elde etmek için belli stratejiler geliştirebilirsiniz. 3 milyara yakın aktif kullanıcısı olan Facebook’ta yayınlayacağınız reklamlar ile kişilerin ilgili alanlarına ve davranışlarına dayalı olarak yüksek düzeyde hedefler oluşturabilirsiniz. Bu nedenle, Shopify mağaza sahipleri için paha biçilemez bir reklam platformudur. Shopify Web Tasarımına sahip mağazanızda Facebook Ads hizmetini kullanmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Facebook İşletme Profili Oluşturma

İşletme profili oluşturmak 7 aşamadan meydana gelmektedir.

Profil: Öncelikle facebook.com/business adresine gidin. Sayfadaki menüden ilk olarak sağ üst köşedeki “Reklam Oluştur” bölmesine, ardından da “Sayfa Oluştur”a tıklayın.

Ne tür bir işletme olduğunuzu seçme: Profilinizi oluştururken nasıl bir mağaza olduğunuzu tanımlamak için iş ayrıntılarını girmeniz gerekecektir. Bu durumda bir e-ticaret mağazası olduğunuzu belirtmeniz yeterlidir.

Profil resmi ayarlama: Facebook profilinizi kişiselleştirmeye başlamak için bir profil resmi eklemeniz gerekir. Bu, mağazanızın logosu ya da markalı ve tanınabilir bir fotoğraf olabilir.

Kapak fotoğrafı eklemek: Kapak fotoğrafı, Facebook ziyaretçilerine markanızın neyle ilgili olduğunu gösterir. Ek olarak piyasaya sürdüğünüz yeni ürünleri veya satışları sergilemek için de bir fırsattır.

155 karakterli bir açıklama yazmak: Şirket açıklamanızı eklemeniz, bu açıklamanızın da mutlaka kısa ve öz olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Özel bir URL ayarlamak: Bu bağlantının 50 karaktere kadar olması yeterlidir.

Bir “hakkında” bölümü eklemek: Son olarak şirket değerlerinizi, misyonunuzu, hikayenizi ve markanızı insanileştiren diğer her şeyi sergileyebileceğiniz bir “hakkında” bölümü oluşturduğunuzdan emin olun.

Facebook Pikselini Kurma

Tüm bu adımlardan sonraki etap ise Facebook pikselinizi kurmak olacaktır. Bu sayede zaman içinde Facebook Ads kampanyalarınızı iyileştirebilir ve sonuçlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca mağazanıza göz atan, ancak satın alma işlemi gerçekleştirmeyen önceki ziyaretçileri yeniden hedeflemenize de olanak tanır. Neyse ki Shopify’da Facebook pikselinizi ayarlamak oldukça kolay bir işlemdir.

İlk olarak; Facebook Reklam Yöneticisi’nde pikseli bulun.

Ardından; Hesabın piksel numarasını kopyalayın.

Daha sonra; Shopify yönetici sayfasında “Çevrimiçi Mağaza”yı seçin ve “Tercihler”e gidin. Ardından Facebook Piksel sekmesine tıklayın ve kimlik numaranızı yapıştırın.

Son olarak; Pikseli kurmak için tüm yapmanız gereken bu adımları takip etmek olacaktır. Sonrasında Facebook işletme sayfanız, mağazanızı platformda tanıtmaya hazır hale gelecektir.

Facebook Reklam Kampanyası Oluşturma

Facebook’ta reklam oluşturmak için reklam gruplarından oluşan bir kampanya yaratmanız gerekir. İstediğiniz kitleye ulaşmak için belli hedefler koyabilir ve ona uygun kampanyalar oluşturabilirsiniz. Sosyal Medya Reklam Hizmetlerinizi yönetmeniz için adımlar:

Kampanya Hedefleri

Marka bilinirliği, düşünme ve dönüşüm şeklinde 3 kategori üzerinden seçilmektedir. Facebook Ads, hedeflerinize bağlı olarak sizi farklı şekilde ücretlendirir. Bu nedenle reklamlarınızın kime gösterildiklerini optimize etmek için doğru hedefi seçmek önemlidir.

Reklam Grupları

Bir hedef seçtikten sonra birden çok reklam grubu oluşturabilirsiniz. Her bir reklam grubu, hangi kitleyi hedefleyeceğinize ve reklamınızı nasıl yerleştireceğinize karar vermenizi sağlar.

Bütçe

Kampanya süresince, günlük maksimum harcama ile ömürlük bütçe arasında seçim yapabilirsiniz. Bütçenize karar vermek, genel pazarlama bütçeniz ve aynı zamanda hedef kitlenizle alakalı olacaktır. Bin gösterim başına maliyet (BGBM), belirli bir gruba reklam verme komutundan büyük ölçüde etkilenir. Bu da kendi hedef kitleniz hakkında araştırma yapmayı gerektirir.

İzleyici

Bu adımda, her bir reklam grubu için istediğiniz hedef kitleyi seçebilirsiniz. Daha önce oluşturduğunuz özel veya benzeri kitleleri kullanabilir; hedeflemek için yeni ilgi alanları, davranışlar ve demografik bilgiler ekleyebilirsiniz. Dilerseniz kullanıcıları; sayfanız, reklamlarınız ya da içeriğinizle olan etkileşimlerine göre de hedefleyebilirsiniz.

Reklam Yerleştirme

Yerleştirme adımı, reklamlarınızın nerede ve nasıl gösterileceğine karar vermenize imkan tanır. Reklamınızın, “Hikayeler” gibi belirli içerik türlerinin yanında gösterilmesini ve Instagram gibi Facebook’un sahip olduğu platformlarda kullanıcılara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer hedef kitlenizi tam olarak nerede bulacağınızı bilmiyorsanız otomatik yerleştirme de iyi sonuç verecektir.

İlginizi Çekebilir: Google Analytics 360

İlgili İçerikler

gorsel-pazarlama-baslamak-icin-5-sebep

Görsel Pazarlama

Görsel Pazarlama: Başlamak için 5 Sebep Son yıllarda, sosyal medya iş pazarlamasında baskın bir güç haline gelmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, Facebook ve Instagram

Devamını Oku »