SEO Ajansı Ne İş Yapar?

seo-ajansi-ne-is-yapar

SEO ajansı, kurumsal veya ticari bir web sitesi için profesyonel dijital hizmetler veren şirkettir. Başta SEO geliştirmelerine eğilir.

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO

Sayfa içi SEO; bağlantı yapıları, biçimlendirme, başlıkların doğru kullanımı vb.gibi websitenizin doğrudan kontrol sahibi olduğunuz öğelerini ifade eder.

Sayfa dışı SEO; bağlantı oluşturma, yayılma ve web siteniz üzerinden doğrudan kontrol edemediğiniz diğer işlemleri ifade eder.

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO çalışmaları arasında sıklıkla örtüşme olduğunu söyleyebiliriz.

 

Teknik SEO

Teknik SEO esas olarak web sitenizin mimarisini ifade eder.  Şu gibi işlemleri içerir:

  • Temiz bir bağlantı yapısı.
  • Başlık etiketlerinin doğru kullanımı.
  • Sayfa yükleme hızı.
  • Sitenin mobil uyumluluğu.

Bunlar; SEO stratejinizi sağlam bir temel üzerine inşa edebilmeniz için doğru bir şekilde ayarlanması gereken çok temel unsurlardır. Birçoğu ilk site denetlenmesi sırasında düzeltilebilmektedir.

 

Anahtar kelime araştırması

Anahtar kelime araştırması SEO ajansı tarafından yapılan, işletmeniz için en iyi arama sorgularını bulma sürecidir.

Doğru anahtar kelime araştırması çok fazla emek gerektirmektedir. Belirli bir anahtar kelimenin ne kadar “iyi” olduğunu belirleyen birçok faktör vardır.

Arama hacmi, rekabet düzeyi ve kullanıcı niyeti anahtar kelime araştırması yaparken iyi bir SEO için dikkate alınması gereken niteliklerden sadece birkaçıdır.

 

Bağlantı Kurma / Yayılma

Bu, iyi bir Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) hizmetinin en yoğun çalışma gösterdiği yönlerinden biridir. Web sitenizin Google’ın gözünde itibarının büyük bir kısmı backlink profiline dayanmaktadır. Esasen, Web sitenize yönlendiren yüksek otoriteli web sitelerinden gelen bağlantılar, Google ve diğer arama motorlarının sayfalarınızı kullanıcılarına tavsiye etme olasılığını daha çok arttırır. Çoğu SEO ajansı web sitenizde çalışırken birkaç farklı bağlantı oluşturma stratejisi kullanmaktadır. Örneğin;

  • E-Ticaret Optimizasyonu ustaları ile iş birliği yapmak.
  • Diğer web sitelerine yüksek kaliteli içerik (infographics, videolar) sunmak.
  • Web sitenizin saygın dizinlere dahil edilmesi.
  • Doğal olarak bağlantı alabilecek harika içerikler oluşturmak.

Google; düşük kaliteli bağlantılar, sadece bariz olarak SEO için oluşturulmuş linkler ve diğer bazı uygulamaların bir sonucu olarak “doğal olmayan bağlantı profilleri” olan web sitelerine nazik davranmamaktadır. Bu nedenle bağlantı oluşturma süreci için kapsamlı bir bilgi gerekir.

Bu, ilk ve tek seferde doğru bağlantı kurmanın çok önemli olduğu anlamına gelir.

İçerik Oluşturma

SEO içerik olmadan çalışmaz. İçerik oluşturma, blog yayınlarından site makalelerine ve kapsamlı infographics’e kadar her şeyden oluşur. Amaç, diğer insanların organik veya inorganik aktivitelerin bir sonucu olarak ulaşacağı yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır.

Düzgün içerik oluşturma göründüğü kadar kolay değildir. Web sitenize değer katan içerikleri tutarlı bir şekilde yayınlamak zor olabilmektedir. Tüm süreç; anahtar kelime araştırması ve uygun teknik SEO ajansı tarafından yönetilmektedir. İçerik yazarlığı hizmetleri burada önemini göstermektedir.

Rakip Araştırması

Rakip araştırması, SEO stratejisinin vereceğiniz emeğe değecek hayati bir parçasıdır.

İnternet pazarlamasının en kullanışlı yönlerinden biri, rakiplerinizin stratejilerine kolaylıkla bakabilmenizi sağlamasıdır. Dijital dünyada, bir rakip için bir şey işe yaradıysa, benzer bir strateji kullanmanız ve benzer bir başarı elde etmeniz çok yüksek ihtimallidir.

Rakip araştırması, bağlantı fırsatlarını belirlemek için rakip web sitelerinin backlink profilini izlemeyi, belirli anahtar kelimeler için sizi aşan sitelere bakmayı ve ne tür içerik oluşturduklarını ve nasıl tanıttıklarını görmek için genel olarak rakip web sitelerine göz atmayı içerir.

Rakip araştırması, SEO ve İnternet pazarlamasının genel olarak çok dinamik olması nedeniyle bu kadar önemlidir. En iyi uygulamalar sürekli değişiyor ve sektörünüzdeki diğer kişilerin neler yaptığını takip etmek, geride kalmadığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Olumsuz SEO’yu Önlemek

Bu, teknik SEO ve bağlantı oluşturma ile örtüşmektedir. İyi backlinkler olduğu gibi, sitenizin sıralamasına zarar verebilecek kötü backlinkler de bulunabilmektedir.

Sitenize gelen bağlantıları takip etmek çok önemlidir. Bu yüzden kötü bağlantıları Google üzerinden reddetmek veya bağlantı veren web sitelerinden kibarca bunları kaldırmasını istemek mantıklı olacaktır.

Bu içeriğimiz ilginizi çektiyse “Dijital Pazarlama Ajansı ” yazımızı okumanızı öneririz.

Kaynak: https://www.webfx.com/internet-marketing/what-do-seo-agencies-do.html

İlgili İçerikler