Shopify – Amazon’la rekabet halinde

shopify-amazonla-rekabet-halinde

Shopify, belki de daha önce hiç duymadığınız ve kesinlikle kullandığınız
ABD’deki en büyük ikinci e-ticaret platformu. Şu anda anonim bir halde
ama yeni uygulaması tüm bunları değiştirecek mi?

Shopify ne yapıyor?

Shopify, herkesin bir mağaza kurması için gerekli teknolojiyi sağlıyor. Markaların ürünlerini web sitelerinin stoğuna eklemeleri, envanterlerini izlemeleri ve satışlarını tamamlamaları gibi olanaklar yaratıyor.

Shopify'ın kurucusu ve CEO'su Tobi Lütke, Mayıs 2018'de Toronto'da şirketin yıllık iş ortağı konferansında Kanada başbakanı Justin Trudeau ile konuşuyor.
Shopify’ın kurucusu ve CEO’su Tobi Lütke, Mayıs 2018’de Toronto’da şirketin yıllık iş ortağı konferansında Kanada başbakanı Justin Trudeau ile konuşuyor.

 

Shopify, uygun fiyatlı olduğu için, maliyetli bir ödeme yapamayan küçük ve orta ölçekli markalar tarafından tercih edilmektedir. Temel paketleri ayda 29 £ ‘dan başlıyor. Pepsi ve Fashion Nova gibi büyük isimler de dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyon marka hizmetlerini
kullanıyor ve bu tüccarların 80.000’i Birleşik Krallık’ta bulunuyor.

 

“Shop” Uygulaması

Shopify’ın yeni tüketici alışveriş uygulaması Shop’un lansmanıyla birlikte şirket, ilgi odağı haline geliyor. Yeni uygulama, mağazaları kendi mağazalarını inşa etme zorunluluğundan kurtarıyor ve kullanıcılara hali hazırda ilgi gösterdikleri markalar hakkında ürün önerileri sunuyor. Shopify’ın işletme müdürü Harley Finkelstein, “Shop’u düşünmenin yolu, onun gerçekten kişisel bir alışveriş asistanı olmasıdır” diyor. “Daha sezgisel bir çevrimiçi alışveriş deneyimine olanak tanıyan bir uygulama.”

Uygulama ABD’de hali hazırda çalışmakta ancak İngiliz lansmanı henüz yapılmadı. Ancak Finkelstein, Amazon’un tacını çalmaya çalışmamaları konusunda ısrar ediyor. “Amaç, ne sadece bir pazar oluşturmak ne de sadece tüketicilerin yeni yerel işletmeler bulması. Asıl amacımız tüketicilerin en sevdikleri markalarla etkileşimde bulunmalarına da izin vermektir.” diyor.

Amazon’dan farklı olarak Shopify, stok tutmuyor, tüketiciler Shopify’ın gönderi yeteneklerini kullanmayı seçmedikleri sürece kendi tedarik zincirlerini kontrol ediyor. Shopify’ın perakende alışkanlıklarımız üzerindeki etkisi yıkıcı oldu. Kylie Cosmetics, Jeffree Star, Gymshark, Allbirds gibi zorlu markaları kolaylaştırdı. Her yerde bulunabilmeleri sebebiyle, tüm bu şirketlerin sadece son on yılda kurulduğunu unutmak kolaydır. Ve bu markaların hepsi Shopify kullanıyor.

“Daha girişimci davranmaya çalışan daha büyük markalar görüyoruz … Heinz ketçap veya Lindt çikolata gibi markalar Shopify’ı kullanıyor çünkü kendileri esnek, uyarlanabilir bir perakende modeli inşa edebilmek istiyorlar. Doğrudan tüketiciye yönelik bir işi yürütmek için 300 kişiyi işe almak istemiyorlar” diyor Finkelstein.

Shopify, bir sonraki büyük perakende devi mi? Henüz değil. Ama istedikleri böyle. Finkelstein, “Girişimcilerin harika görünmesini sağlayan markanın arkasındaki marka olmamızı seviyoruz” diyor. “Sanırım bu biraz bizim Kanada tarafımızdır.” National Bank of Canada’da analist Richard Tse, şirketin 2015 satışından bu yana Shopify hisselerini takip ediyor. Tse, “Herkes Amazon ile rekabet etmeye çalıştıklarını söylüyor” diyor. “Ve böyle yüzeyde de böyle görülüyor.” diye devam ediyor.

Shopify, çevrimiçi bir iş kurmayı erişilebilir hale getirdi. Finkelstein, “Teknoloji, kişinin büyük bir iş kurma yeteneğini temelde demokratikleştirdi,” diyor Finkelstein, “ve Shopify da bunun önemli bir parçası … hegemonik şirketler ve perakendeciler. ” Finkelstein, fikrini açıklamak için Kylie Cosmetics örneğini kullanıyor. “Realite TV yıldızı Kylie Jenner, kısa süre önce firmanın çoğunluk hissesini 600 milyon dolarlık bir anlaşma ile Coty’ye sattı. Bana Kylie Cosmetics’in sadece 13 tam zamanlı çalışanı olduğunu söyledi”. Finkelstein, “Sephora, Mac ve L’Oréal gibilerine meydan okuyorlar, ancak bunu daha az insanla yapıyorlar,” diyor. “[Kylie Cosmetics], mevcut topluluklarından yararlanmak ve küresel bir kitleye satış yapmak için Shopify teknolojisini kullanabiliyor.”

 

Pandemi sonrası

Zaten koronavirüs salgını bize bazı önde gelen markalara mal oldu: Warehouse, Debenhams ve Laura Ashley yönetime geçti. Perakende Araştırma Merkezi, 2020’de 20.000’den fazla İngiliz mağazasının 2019’da % 28’lik bir artışla kapanacağını tahmin ediyor. Shopify, ana caddelerimizin düşüşünü hızlandırıyor mu? Finkelstein, “Bu gerçekten iki perakende dünyasının hikayesi” diyor. “Bir yanda değişime dirençli perakendeciler var… diğer yanda Covid’e bambaşka tepkiler veren dayanıklı perakendeciler var. Yeni fırsatları kucakladılar, kaldırım kenarında teslim alma ve yerel teslimat seçeneklerini etkinleştirdiler.” Finkelstein, bu esnek perakendecilerin başarılı olacağı konusunda ısrar ediyor. Shopify’ın tüketici ve perakende alışkanlıklarımız üzerindeki etkisi daha yeni hissedilmeye başlıyor. Shop uygulaması satın alma şeklimizi değiştirecek mi? Büyük olasılıkla. Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

İçerik Pazarlaması makalemize de göz atın !

İlgili İçerikler

düşük-bütce-ile-facebook-reklam-testi

Facebook Reklam Testi

Düşük Bütçe ile Facebook Reklam Testi Facebook reklamlarını test etmek için bir yöntem mi arıyorsunuz? Reklam bütçenizi tüketmeden Facebook reklamları kampanyanızı nasıl test edeceğinizi merak

Devamını Oku »
gorsel-pazarlama-baslamak-icin-5-sebep

Görsel Pazarlama

Görsel Pazarlama: Başlamak için 5 Sebep Son yıllarda, sosyal medya iş pazarlamasında baskın bir güç haline gelmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, Facebook ve Instagram

Devamını Oku »