Organik Linkedin Pazarlama

organik-linkedin-pazarlama

Organik Linkedin Pazarlama

Organik Linkedin Pazarlama ile etkileşiminizi geliştirmek mi istiyorsunuz? LinkedIn Hikayeleri ve Canlı Yayın’ın işinize yarayıp yaramayacağını mı merak ediyorsunuz? 

Bu yazıda, LinkedIn akışında en iyi hangi tür içeriğin işe yaradığını ve ağınızdaki insanlarla etkileşim kurmak için LinkedIn Hikayeleri ve Canlı Yayını en iyi nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. 

LinkedIn’in profesyoneller için, özellikle e ticaret optimizasyonu için önemli olmasının nedeni, kullanıcının amacına bağlıdır. Çoğu insan Facebook ve Instagram’da arkadaşlarıyla ve ailesiyle yeniden bağlantı kurmak için zaman harcıyor. Bazıları da  gelişmek, bağlantı kurmak, öğrenmek ve yeni insanlarla tanışmak için LinkedIn’e geliyor. Mevcut salgın ve uzaktan çalışmanın bir sonucu olarak, insanlar da iletişimde kalmak ve meslektaşları ve ekipleriyle etkileşim kurmak için LinkedIn’i ideal araç olarak görüyor. 

Bu güçlü kullanıcı amacını platformun geçen yıldaki büyümesiyle birleştirirseniz, küresel, profesyonel bir ağ alanı olarak yeri tartışılmaz. Yaklaşık 700 milyon kişi LinkedIn’de ve yılda 75.000 dolardan fazla kazanan internet kullanıcılarının% 45’i LinkedIn kullanıyor. 

LinkedIn’de Neler Değişti? 

Platformda daha kişisel içeriğe geçiş oldu. Bu değişim pandemiden önce başladı. Ancak insanlar karantina ile beraber uzaktan çalışmaya başladıkça kesinlikle daha belirgin hale geldi. 

Kazandıkları ödüller veya aldıkları bir terfi hakkında paylaşım yapmak yerine, LinkedIn akışını, üstesinden gelmeye çalıştıkları online itibar yönetimi zorlukları ve etrafında odaklanan daha özgün, savunmasız içerikle dolduruyorlar. 

Bu tür içeriğe geçiş işe yarıyor. Çünkü başarısızlık korkusu, reddedilme, sahtekarlık sendromu veya başka bir şey olsun, pek çok başka insan aynı sorunlarla uğraşıyor. İnsanlar günlük insan ilişkisini özlüyor ve karşılaştıkları zorluklarda yalnız olmadıklarını bilmek istiyorlar. 

Bir sonraki değişim, insanların LinkedIn ağlarını büyütmeleriyle alakalı meydan gelen değişiklikler. İnsanlar, iş unvanlarına veya iş dünyasında ne kadar nüfuza sahip olduklarına göre insanlarla bağlantı kurmuyorlar. Bunun yerine yerine, öğrenme ve büyümelerine yardımcı olma ihtimali olan insanlarla bağlantı kuruyor. 

LinkedIn’de videoya daha rahat bir yaklaşım var. İnsanlar inançları veya değerleri hakkında konuşmak için videoyu kullanıp videolarına daha fazla mizah katıyorlar. Bu tür içeriği TikTok, Facebook veya Instagram’da görmeyi beklerken, bu LinkedIn için gerçekten oldukça yeni. 

LinkedIn Hikayelerini Kullanma 

Kişisel profiller ve şirket sayfalarında kullanılabilen yalnızca mobil bir özellik olan LinkedIn Hikayeleri oldukça yenidir. LinkedIn bu nedenle deneyim Instagram gibi daha köklü platformlardaki Hikayeler deneyimi kadar güçlü değildir. Örneğin, LinkedIn Hikayelerini bir masaüstünden görüntüleyemezsiniz. Hikayeler 20 saniye uzunlukta olabilir ve sayfanızda 24 saat kalırlar. 

Bağlantılarınızın hikayeleri, mobil cihazda ana ekranın üst kısmında, kendi profil fotoğrafınızın yanında görünür. Kendi hikayenizi oluşturmak için LinkedIn uygulaması aracılığıyla bazı etkileşimler yaratabilirsiniz. Örneğin; video kaydı yapabilirsiniz veya film rulonuzdan videolar ve fotoğraflar yükleyebilirsiniz. 

Hikayeler içeriği oluştururken, Hikayelere bakan kişilerin amacına uygun olmayı unutmayın; 15 20 saniyelik bölümler halinde olan 5 dakikalık bir videoyu kimse izlemek istemez. Hızlı bir şekilde bir şeyler öğrenmek, eğlenmek veya değerli bir şey elde etmek önemlidir. 

Hikayeleri kullanmak, kısa ve öz içeriğe değer veren kişilere mümkün olan en iyi şekilde ulaşmanızı sağlar. 

LinkedIn Anketlerini ve Sorularını Kullanma 

LinkedIn anketlerine profiller, şirket sayfaları ve LinkedIn Etkinlikleri aracılığıyla erişim vardır. Bu sayede bir soruya birden çok yanıt seçeneği sunabilirsiniz. 

Katılım yaratmak için özellikle yararlıdırlar çünkü insanlar fikirlerini paylaşmayı severler ve sosyal medya pazarlaması için iyi olabilir. 

Örneğin, LinkedIn’de bir şirket sayfası işletiyorsanız ve içerikle ilgili birkaç fikriniz var. Ancak hedef kitlenizin hangisine daha çok değer vereceğini bilmiyorsunuz. Bunun için hedef kitlenizin oluşturduğunuz şeyi yönlendirmesine izin vermek için bir anket açabilirsiniz. Bu şekilde, duyulduklarını hissedecekler. 

Evet / hayır sorusu yerine açık uçlu sorular sormak, hedef kitlenizin ilgisini çekmenin ve fikirlerini paylaşmalarına izin vermenin başka bir yoludur. 

Soru sormak da iyi bir pazarlama stratejisidir. Ve bu sorulardan aldığınız cevapları sosyal medya reklam hizmetleri için kullanabilirsiniz. Pazarlamacılar olarak, genellikle birini bitiş çizgisine nasıl getirebileceğimize odaklanırız. Bazen, bizimle çalışma veya bizden satın alma kararı vermek için neyin eksik olduğunu bulmamız gerekir. Bu aslında çoğu zaman güven anlamında gelir. Ve sorular sormak, bu güveni inşa etmeye başlayan sohbetleri başlatmanın iyi bir yoludur. 

LinkedIn Live (Canlıı Yayın)’ı kullanma 

LinkedIn Live, kişisel profillerinizde ve şirket sayfalarınızda kullanabilmeniz için uygun bir özelliktir. 

Onay şansınızı artırmak için, başvurmadan önce hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiğinizden ve sayfa yöneticilerinizin ve hesabınızın iyi durumda olduğundan emin olun. Bir yönetici veya hesabınız askıya alınmışsa, onaylanma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. 

Erişim için başvurduğunuzda LinkedIn, sayfanızın video ve içerik oluşturma geçmişini ve etkileşim geçmişini değerlendirecektir. İçeriğinizle sürekli olarak ilgilenen birkaç yüz takipçiniz olmalıdır, geçmişi olmayan yepyeni sayfaların onaylanma olasılığı düşüktür. 

Başvuru sürecini takip ediyor ve tüm kriterleri karşılıyorsanız, onay hızlı olacaktır. Onaylandıktan sonra, LinkedIn Live üzerinden yayın yapmak için Socialive, Switcher veya Restream gibi üçüncü taraf bir araç kullanmanız gerekecektir. 

LinkedIn etkileşiminde anahtar, hedefinizin ne olduğuna karar vermek ve ardından canlı videonuzun uzunluğunu ve içeriğini hedef etrafında planlamaktır. 

İlginizi Çekebilir:  E-Posta Pazarlama

 

 

İlgili İçerikler

minimalist-pazarlama

Minimalist Pazarlama

Minimalist Pazarlama Nedir? Pazarlama alanı son yıllarda kendisine farklı teknikler geliştiriyor. Minimalist pazarlama kavramı da bu yeniliklerden birisi. Aslında tam olarak bir teknik sayılmayan bu

Devamını Oku »