Pazarlama ve Medya Türleri

pazarlama-ve-medya-turleri

Pazarlama ve Medya Türleri

Pazarlama ve Üç Medya Türü: Satın Alınan, Kazanılmış ve Sahip Olunan

Günümüzün sürekli ve hızla değişen dijital pazarlama dünyasında, bilinmeyen birçok pazarlama stratejisi vardır. Müşterileriniz önüne günde binlerce içerik düşerken sizin aradan sıyrılmak için bu pazarlama stratejilerini ve medya türlerini biliyor olmanız gerekir.

Pazarlamada başarıyı sağlamak için ihtiyaç duyacağınız üç temel medya türünü öğrenmeye hazır mısınız? Satın Alınan, Sahip Olunan ve Kazanılan Medya

Bu yazımızda, her bir medya türünü tanımlayarak örnekler vereceğiz, medya türlerinin amaçlarını açıklayacağız ve olumlu olumsuz yanlarına değineceğiz. Bunlarla da kalmayıp çok daha güçlü bir pazarlama stratejisi elde edebilmeniz için bu üç temel medya türünün birleştirilebileceği farklı yollara bakacağız. Sonuç olarak, dijital pazarlamadan en iyi verimi alabilmeniz için bu üç medya türünü nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

İngilizcesi Paid Owned Earned Media (P.O.E.M) olan üç temel medya türü pazarlamada başarı sağlamanızı destekler. Satın alınan, sahip olunan ve kazanılan medya, medyanın tamamını kapsar, ancak birbirlerinden farklıdırlar. Şimdi bu medya türleri arasındaki farkları inceleyelim.

Satın Alınan Medya

Satın alınan medya, işletmenizin satın alarak ulaştığı tüm medyayı ifade eder. Satın alınan medya genellikle yeni veya potansiyel müşterileri, müşteri haline getirmek için yapılır, aynı zamanda geçmiş müşterileri hedeflemek için de kullanılabilir.

Örnek olarak, satın alınan medya, çevrimiçi reklamları, sosyal medya reklamlarını, arama motoru pazarlamasını, çevrimdışı reklamları (radyo veya televizyon reklamları gibi), ödediğiniz diğer promosyon zamanlarını veya alanları içerir.

Faydaları ise, izlemesi kolaydır ve satın alınan medyayı kolayca kontrol ederek analiz edebilirsiniz. Buna rağmen, para verilen reklamlar her zaman yeterli değildir ve maliyetli olabilir.

Sahip Olunan Medya

Sahip olunan medya, kendi oluşturduğunuz ve sahip olduğunuz tüm medyayı kapsar.

Örnek olarak, web siteniz, tanıtıcı videolar, blog içerikleri, e-kitaplar, sosyal medya profilleri ve e-postalar diyebiliriz.

Avantajları bakarsak, sahip olunan medya, web sitenize daha fazla trafik çekilmesini destekler ve ürün ya da hizmetiniz satılırken sahip olunan medya ziyaretçiye veya okuyucuya ek değer veya bilgi sağlayabilir. Sahip olunan medyanın maliyeti daha düşüktür ve bununla birlikte medya üzerinde tam bir kontrole sahip olursunuz. Ancak kitleniz daha sınırlı kalır ve etkili olabilmesi için bakıma ihtiyaç duyarsınız.

Kazanılan Medya

Kazanılan medya, işletmenizden organik olarak bahseden tüm medyayı ifade eder.

Örneğin, medya kuruluşlarından tanıtım, web sitenize geri dönüşler ve incelemeler kazanılan medyadır.

Yararları ise, kazanılan medya için ödeme yapılmaz ve sizin kazandığınız bir medya türü olduğu için oldukça değerlidir. Buna karşın, kazanılan medyayı kontrol edemezsiniz, ancak güvenilirliğinizi artırmak ve daha fazla marka bilinirliği sağlamak için harika bir yoldur.

Peki, bir medya türü diğerinden daha iyidir diyebilir miyiz?

Hiçbir medya türü diğerinden daha iyi değildir. Fakat, bir medya türü işletmeniz ve ihtiyaçlarınız için daha kullanışlı olabilir. Bu durumda, kendiniz için en uygun medya türünü bularak o medya türüne öncelik vermelisiniz. Aslında, her bir medya türü için birincil dijital içerik pazarlama hedefiniz olmalıdır. Hedeflerinize ulaşırken farklı medya türlerini birlikte kullanıp pazarlama stratejinizi çeşitlendirebilirsiniz. Böylece, farklı temas noktalarındaki müşterilere ulaşabilirsiniz.

Satın Alınan, Sahip Olunan ve Kazanılan Medyayı Birleştirme Stratejileri

Üç medya türünü içeren “marketing mix” oluşturmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • İçeriğinizi tanıtmanıza yardımcı olması için pazarınızdaki influencerlar ile bağlantı kurun
  • Müşterin problem yaşadığı noktalarını belirleyin
  • Kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapın
  • En büyük üç rakibiniz üzerinde bir rakip analizi yapın
  • İşletmenizi etkileyen haberleri araştırın

Pazarlamada birçok zorluğun üstesinden gelmeniz için üç temel medya türünü birlikte kullanabilirsiniz. Böylece daha güçlü pazarlama sonuçları elde edebilirsiniz.

Satın Alınan ve Sahip Olunan Medya Türünü Birleştirmek

Mesela blogunuzdaki yani sahip olduğunuz bir yayının bağlantısını paylaşmak için bir influencera ödeme yapmak yani medyayı satın almak, web sitenize ve sahip olduğunuz içeriğe daha fazla kişi çekmenize yardımcı olabilir.

Kazanılan ve Satın Alınan Medya Türünü Birleştirelim

Örneğin, müşterilerinize bir e-postayla yani satın alınan medya türü ile bir indirim gönderebilirsiniz. Bu, yalnızca müşterileri bir satın alma işlemi yapmaya teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda bu indirimden çevrelerine söz etmelerini sağlar.

Sahip olunan ve Kazanılan Medya Türünü Birleştirelim

Örnek olarak, oluşturduğunuz yani sahip olduğunuz bir tanıtım videosunu sosyal medya profilinizde paylaşarak insanları bu video ile etkileşime geçmeye veya paylaşmaya teşvik edebilirsiniz. Böylelikle, onların takipçi kitlelerini de kazanmış olursunuz.

Pazarlama Stratejileriniz Hazır mı?

Sahip olunan, kazanılan ve satın alınan medya türlerini birleştirmek için süper bir güce ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olursa pazarlama uzmanlarından yardım isteyebilirsiniz. Unutmayın, tüm farklı medya türlerini kullanmanın işletmenizin üzerinde çok büyük bir etkisi olacaktır.

En çok önerilen SEO araçları için de blog yazımıza göz atın!

Kaynak: https://infographicworld.com/the-3-types-of-media-in-marketing-paid-earned-and-owned/

İlgili İçerikler

shopify-e-ticaret-uzmani

Shopify E-Ticaret Uzmanı Olmak

Shopify’da Kazanmak İçin Shopify E-Ticaret Uzmanı Desteği Neden Alınmalı?  Shopify; bir perakende satış başlatmak, büyütmek, pazarlamak ve yönetmek için güvenilir araçlar sağlayan lider bir küresel

Devamını Oku »
icgoru

İçgörü Nedir?

İngilizce’de “insight” olarak adlandırılan içgörü kavramı temel anlamda tüketicinin daha önce keşfedilmemiş ve arka planda kalan neden-sonuç ilişkileri ve eğilimleridir. İçgörü, müşterilerin duygu ve davranışlarının

Devamını Oku »