E-mail Pazarlamada Emoji

E-mail-Pazarlamada-Emoji

E-mail marketing geliştikçe insanların dikkatini çekmek daha zor bir hale geldi. İstatistikler, e-postalara emoji yerleştirmenin her yıl %775 gibi hızlı bir hızla büyüdüğünü gösteriyor. Gelen kutuları; promosyonlar, fırsatlar ve hiç bitmeyen pazarlama mail’leriyle dolup taşabilir. Ancak konu satırınıza veya içeriğinize emojiler eklemek, abonenizin dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır. E-mail pazarlamada emoji nasıl kullanılıyor burda bunlardan bahsettik.

Neden E-Mail’lere Emoji Ekleniyor?

Pazarlama uzmanları, e-mail’lere dikkat çekmek için artık konu satırına emojileri de dahil etmektedir. Bu, gelen kutusunda bir renk paleti yaratır ve diğer kelime tabanlı mesajlara karşı öne çıkmalarına yardımcı olur. E-posta pazarlamada önemli bir fark yaratmak için klavyede yalnızca birkaç dakika yeterlidir. Araştırmalar; konu satırlarına emoji eklemenin e-posta açma oranlarını %29, tıklama oranlarını ise %38’e kadar artırabileceğini göstermektedir.

Emojileri E-Mail Konu Satırlarına Koymalı mısınız?

Evet, e-posta konu satırınıza tek bir emoji (veya iki tane) koyabilirsiniz. Ancak önce metin stilinizi hedef kitlenize en uygun olacak şekilde mükemmelleştirmeniz gerekir. Onlarda hangi tonun etkili olduğunu görün ve ardından e-posta konu satırlarınızın etkinliğini artırmak için az miktarda emoji ekleyin. B2B iş mail’lerine göre profesyonel olmayan ve uygunsuz görünen çoğu emojinin, B2C e-postalarına oldukça iyi bir şekilde uyduğunu da unutmayın. E-mail pazarlamada emoji önemlidir.

E-Posta Pazarlamada Emoji Kullanmak İçin İpuçları

Emojileri e-mail’lerinizde etkili bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için bazı uygulamaları takip etmek çok önemlidir. Bu, bir emojinin pazarlamanıza destek mi olduğu yoksa zarar mı verdiği konusunda farkın belirleneceği anlamına gelir.

Aşırıya Kaçmayın

Bu popüler trendi aşırıya kaçmadan takip etmek gerekir. İstatistiklere göre 18-34 yaş arasındaki müşterilerin %59’u, işletmelerin çok fazla emoji kullandığını düşünüyor. Fazla sayıda emoji kullanan veya bunları çok sık kullanan e-mail’ler de spam olarak görülüyor.

Kelimelerin veya İfadelerin Yerine Kullanmayın

Emojiler sabit bir iletişim aracı değildir ve gerçek kelimelerin yerini almaktan ziyade duyguları ortaya çıkarmak için daha uygundurlar. Bazen emojiler yanlış anlaşılabilir veya yorumlanabilir, bu da kafa karışıklığına ve gücenmeye neden olabilir. Konu satırınızda emoji kullanımı söz konusu olduğunda sadelik her zaman daha iyidir.

Markanızın Ciddi Bir Tarzı veya Tonu Varsa Konu Satırı İçin Kullanmayın

Kitlenizi en iyi siz tanırsınız. Örneğin, müşterilerinizle normalde mesafeli veya bilgilendirici bir şekilde konuşuyorsanız mesajınıza alakasız emojiler eklemek mantıklı olmaz. Bu, güvenilirliğinize ve profesyonelliğinize gölge düşürebilir. Ancak, abonelerine arkadaş gibi davranan bir e-ticaret sitesiyseniz bu tamamen farklı bir durumdur. Aboneleriniz, kelime tabanlı mesajlar yerine bu iletişim biçimini tercih edebilirler.

Kitle Faktörüne Dikkat Edin

Abonenizin demografisi; açılma oranlarınızı yüksek, spam şikayetlerinizi düşük tutmanız için önemli bir faktördür. Tüm aboneler aynı tür mail’leri almaktan hoşlanmazlar. Konu e-posta olduğunda, farklı e-posta alıcılarının farklı zevkleri vardır.

  • Yaş: Y kuşağının e-mail konu satırlarında bir emoji görmeye en açık olan kitle olması şaşırtıcı değildir. Araştırmalar, Y kuşağının %68’inin emojilere olumlu baktığını göstermiştir. 65 yaş üstü abonelerin ise sadece %37’si gerekli bulmuştur. Her kampanyada emoji kullanmaktan kaçının ve bunları önemli anlar için saklayın. Bir tane emoji kullanmaya karar verdiğinizde, hangisini seçtiğinize dikkat edin ve konu satırına yalnızca tek bir emoji koyun.
  • Cinsiyet: Kadınlar, gelen kutularında emoji görmeye erkeklerden daha olumlu yanıt verirler. Konu satırlarında emoji görmek söz konusu olduğunda erkeklerin kabullenme oranı, kadınlara göre daha düşük olsa da genel olarak hem erkeklerin hem de kadınların pozitif karşılık verme olasılığı olumsuzdan çok daha fazladır.
  • İşletme ve tüketici: Emojilerle iş mail’leri gönderirken dikkatli olun. Üst düzey yöneticilerin üçte biri, emojilerin çalışma ortamı için profesyonel dışı ve yetersiz olduğuna inanmaktadır. Bazı yöneticiler, basit bir gülen surat emojisinden bile rahatsız olabilmektedir. Öte yandan tüketiciler, pazarlama gerekçesiyle emoji kullanımına daha sıcak bakmaktadır. Müşterilerin %64’ü emoji kullanarak pazarlama e-postalarından yiyecek, sinema bileti ve kıyafet gibi hizmetler satın almaya daha isteklidir.

 

    Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Cold E-Mail

 

İlgili İçerikler

big-data-nedir-buyuk-veri-turleri-ozellikleri-ve-ornekleri

Büyük Verinin Gücü

Büyük Verinin Gücü Büyük Veri (Big Data), hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış olabilen büyük ve karmaşık veri kümeleriyle ilgilidir. Konsepti, bu büyük miktarda bilgiyi yönetmek için oluşturulan

Devamını Oku »
dijital-donusum

Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

Şirketler Neden Dijital Dönüşüm İçin Yatırım Yapmalılar? Gelişen teknoloji; dünyamızı, hayatımız ve alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. İş hayatımızdan özel yaşamımıza kadar her alan dokunan teknoloji,

Devamını Oku »