E-mail Hatalarına Elveda!

E-mail-hatalarindan-nasil-kurtulursunuz

E-mail hatalarına yazım hatası yapmak ya da yanlış bilgi göndermek en yaygın olan hatalardır. Alıcılarınıza hızlı bir düzeltme mesajı gönderebilirsiniz, ancak onların gelen kutularını doldurmak da istemezsiniz. Bazen ikinci kez gönderime değecek bir özür e-maili devreye girebilir. Bazen de olduğu gibi bırakmanız gereken durumlar olabilir. E-mail trafiğiniz yoğunsa er ya da geç bir hata yapma olasılığınız vardır. Hatalı kelimeler seçmek veya yanlış hizalamalar yapmak oldukça küçük sorunlardır. Yanlış ürün fiyatlandırması, değiştirmeyi unuttuğunuz uygunsuz bir cümle veya yanlış bir e-mail listesi kullanımı ise daha ciddi hatalardır. En yaygın e-mail hatalarıdan ve bunlarla başa çıkmanın yollarından aşağıda bahsedilmiştir.

Yazım Hataları

Yazım hataları can sıkıcıdır, ancak genellikle tekrar ele alınması gerekmez. Tabii ki bunları birer alışkanlık haline getirmek istemezsiniz. Aksi takdirde alıcılarınız işinizde dikkatsiz olduğunuzu düşünebilir. Bu kesinlikle marka imajınıza zarar verir. Yazım hatalarını önlemek için e-mailleri göndermeden önce birkaç kişinin gözden geçirmesini sağlayın. Genellikle dışarıdan bakan eleştirel bir bakış açısı bu tür hataları yakalar. Düzeltme için bir takip e-maili göndermeniz gereken tek zaman, yanlış yazımın e-postanızın içeriğini değiştirdiği veya bozuk bir linke yol açtığı zamandır.

Kırık veya Hatalı Linkler

E-mailinize yanlış veya bozuk bağlantılar eklemek, hızlı bir şekilde düzeltilmezse maliyetli olabilir. Bu özellikle ürün satışı için bir link olması durumunda geçerlidir. İlgili kişiler, satın alma işlemine devam etmek için gönderdiğiniz sayfaya girebilmeyi umar. Durum böyle değilse kişinin, nedenini sorgulamadan ayrılma olasılığı yüksektir. Sorunu hızlı bir şekilde düzeltmezseniz birçok satış sizin tarafınızdan kaybedilecektir. Bu tür bir hatadan mümkün olduğunca kaçınmak için e-maili önce kendinize test amaçlı gönderin. Bu adım her resmi gönderimden önce yapılmalıdır. Böylece, tıklanabilir tüm öğelerin doğru yere yönlendirdiğinden emin olabilecek ve gerekirse linkleri düzeltebileceksiniz. Tüm önlemlerinize rağmen bozuk veya yanlış link içeren bir e-mail gönderdiyseniz tüm alıcılarınıza değil, yalnızca
bağlantınıza tıklayan kişilere bir düzeltme e-maili göndermek daha uygun olacaktır.

Yanlış Segment

Segmentasyon konusunda ister acemi ister uzman olun, alıcılarınızı seçerken her zaman hata yapma olasılığınız vardır. Elbette böyle bir yanlışlığın etkisi minimum düzeyde olabilir, ancak bazı durumlarda şirketinize zarar verebilecek bir hatadır. Şaşırtıcı bir şekilde bu, insanların düşündüğünden çok daha sık olur. Göndericiler, kişisel verileri veya banka bilgilerini içeren e-postaları yanlışlıkla istenmeyen alıcılarla paylaşır. Sektörünüze ve e-postanın kime gönderildiğine bağlı olarak kişisel verilerin korunması kapsamında bazı düzenlemeleri ihlal etmiş bile olabilirsiniz. Bu durumda itibarınızın zedelenmesine ek olarak ceza da alabilirsiniz. Durumu düzeltmek için iletinizi açıklamanız ve hata sebebiyle özür dilemeniz gerekir. Daha fazla rehberlik için İK, hukuk ve halkla ilişkiler departmanlarınızla da iletişime geçmeniz gerekebilir.

Kritik Yanlış Bilgi

 

Bu, muhtemelen en yaygın hata türüdür; çünkü e-mail içeriğinde veya verilen bilgilerde hata yapmak daha kolaydır. Sonuç olarak bunlar çok basit hatalar olabilir, ancak yine de büyük etkileri vardır.

  • Bir etkinlik veya promosyonun başlangıcı için yanlış tarih veya saat mi verdiniz?
  • Müşterilerinize yanlış teklif mi gönderdiniz?
  • Lansmanınız için hatalı konum mu verdiniz?
  • Promosyon kodunuz doğru değil veya çalışmadı mı?

Bu tür hataların telafisi oldukça basittir, sadece hatanızı kabul etmeniz ve doğru bilgiyi vererek durumu düzeltmeniz yeterlidir. Bazı hatalar ise diğerlerinden daha maliyetlidir. Neyse ki güvenilir bir stratejiye sahip olarak ve çeşitli kontrol noktalarından geçerek çoğu sorundan kaçınılabilir. Eğer bir yanlışlık yapılırsa itibarınızı korumak ve müşterilerle olan ilişkinizi sürdürmek için muhtemelen basit bir özür yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:Verimli Bir E-Mail Listesi Oluşturmak İçin Bilinmesi Gerekenler

İlgili İçerikler

thelega-shopify

Shopify Uzmanı ile E-ticaret

Shopify Nedir? Shopify; online mağaza kurmanıza ve satışlarınızı birden fazla mecrada gerçekleştirmenize olanak sağlayan donanımlı bir e-ticaret platformudur. Shopify Uzmanı ile ürünlerinizi, envanterlerinizi, ödemelerinizi ve

Devamını Oku »