Black Hat (Siyah Şapka) SEO Nedir?

black-hat-seo-nedir

Black Hat SEO, arama motorlarının hizmet şartlarını ihlal eden yollarla bir sitenin veya sayfanın sıralamasını yükseltmek için kullanılan bir dizi uygulamayı ifade eder. Başka bir ifadeyle bir sayfanın arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP) sıralamasını artırabilecek, onaylanmayan bir uygulama olarak tanımlanır.

Black hat SEO stratejilerini uygulamanın, sizi internetteki bir numaralı trafik yönlendirme kaynağından hariç tutarak sitenizin arama motorlarından yasaklanmasına neden olabileceğinin farkında olmak önemlidir. Bazı dijital pazarlamacılar, arama görünürlüklerini daha hızlı veya daha ucuza değiştirebileceklerini düşündükleri için beyaz şapka SEO teknikleri yerine siyah şapka SEO’yu kullanmayı tercih edebilmektedir. Ancak bu, aslında uzun vadeli SEO’nuza fazlasıyla zarar verecektir. Hem arama motorlarını hem de kullanıcıları rahatsız etmemek için aşağıdaki taktiklerinden kaçınmanız gerekir.

Black Hat SEO – Düşük Kaliteli İçerik

Düşük kaliteli içerikler, hızlı bir şekilde yazılarak sosyal medya paylaşımları veya backlink kampanyalarının bir parçası olarak kullanılma eğilimindedir. Bu tür içerik, okuyucuya herhangi bir değer sunmaz ve yalnızca bağlantı oluşturmak için kullanılır. Benzer şekilde bazı site sahipleri, sayfalarındaki anahtar kelimeleri gizlemek için arka planla aynı renkte bir metin kullanır. Bu, bir sitenin aslında görünmez olan anahtar kelimelerle sıralanmasını sağlar. Böylece trafiği artıracak alakasız anahtar kelimeler aracılığıyla siteye trafik çekilebilir, ancak bu durum düşük kalitede içerikler oluşmasına neden olur.

Black Hat SEO – Spam Yorumlar

Spam yorumların amacı ücretsiz backlink’ler oluşturmaktır. Bu şekilde kazanılan linkler %100 ‘nofollow’dur ve hiçbir SEO getirisi sağlamaz. Bu da bu tekniği bir zaman kaybı haline getirir. Bununla birlikte, şu anda en popüler siyah şapka uygulamalarından biridir. Dahası, bu her zaman manuel olarak yapılmaz. Hatta istenmeyen yorumları web sitelere otomatik olarak yaymak için kullanılabilecek çeşitli araçlar bile vardır.

Blog’unuz, herhangi bir kontrol aşaması olmadan yorum yapmaya açıksa er ya da geç kullanıcılar üzerinde olumsuz bir izlenim bırakacak ve kullanıcı deneyiminin kalitesini düşürecek spam yorumlar alırsınız. Bu nedenle istenmeyen yorumları, okuyucularınızı rahatsız etmeden ve yorum yapma hevesini söndürmeden önce önlemek daha iyidir. Spam yorumlar aynı zamanda sitenizi ihmal edilmiş ve profesyonellikten uzak gösterir. Bu nedenle, engelleme eklentileri kullanarak spam’leri filtreledikten sonra yorumları bekletmeli ve duruma göre onaylamalısınız.

Yinelenen İçerik

Adından da anlaşılacağı gibi yinelenen içerik, etki alanları arasında iyi bilinen “kopyala ve yapıştır” içerik oluşturma uygulamasıdır. Başka bir kaynaktan kopyalanan içerik bloklarının tam olarak birbiriyle eşleşmesi anlamına gelir. Arama motorları benzersiz içeriği tercih eder, bu nedenle bilerek çoğaltılan içerik en kötü siyah şapka tekniklerinden biri olarak algılanır. Aynı sonuçların Google listesinde bulunması, arama motoru sıralamalarının manipüle edildiğinin bir göstergesidir ve genellikle kötü kullanıcı deneyimi ile sonuçlanır.

Anahtar Kelime ile Doldurma

Bu iyi bilinen siyah şapka SEO tekniği eskisi kadar uygulanabilir değildir. Çünkü arama motorları artık bu basit numarayı kaçırmayacak kadar akıllıdır. Tanım olarak anahtar kelime doldurma, görünürlüğü ve organik trafiği en üst düzeye çıkarmak için bir sayfada aynı anahtar kelimeleri aşırı derecede kullanmaktır. Bir sayfanın anahtar kelime yoğunluğu yüzdesi çok yüksekse bu tekniği kullanıyor olabilir. Anahtar kelimelerle doldurulmuş içerik doğal görünmez ve bu nedenle kullanıcı dostu değildir.

Negatif SEO

Tüm siyah şapka SEO taktiklerinin, bir siteyi sadece yüksek sıralama için hedef aldığını varsaymak yanlış olur. Bazı etik olmayan web siteler, rakiplerinin sıralamasını düşürmek amacıyla negatif SEO kullanır. Bunu; kendi siteniz yerine başka birinin sitesinde, Google’ın yönergelerini ihlal eden taktikler kullanmak olarak düşünün.

Uygulamada bu; genellikle başka birinin alanına, cezalandırılacakları umuduyla çok sayıda, doğal olmayan bağlantıya neden olmak anlamına gelir. Çok yaygın olmasa da özellikle Google’ın bu tür saldırılardan kaynaklanan linkleri görmezden gelme konusunda giderek daha iyi hale geldiği bilinmelidir. Dolayısıyla bunun farkında olmak ve bağlantı profilinizi düzenli olarak analiz etmek önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir: Tıklama ve Trafik Çeken Başlıklar Nasıl Yazılır?

 

İlgili İçerikler

google-ads-kalite-puani

Google Ads Kalite Puanı Artırma

Google Ads kalite puanı, kullanıcı deneyiminizin kalitesi, anahtar kelimelerin ilgililik seviyesi ve “tıklama başına ödeme” reklam kampanyası performansı gibi hususların ölçümünü sunar. Puanınızı artırmak, reklamınızın

Devamını Oku »