Verimli Bir E-Mail Listesi Oluşturmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Verimli-Bir-E-Mail-Listesi-Olusturmak-Icin-Bilinmesi-Gerekenler

Verimli bir e-mail listesi oluşturmak için bilinmesi gerekenler konusunu ele adık. Kaliteli bir e-mail listesine sahip olmak, onlarla istediğiniz gibi iletişim kurma izniniz olduğu anlamına gelmez. Bu kaliteyi düzenli kontroller ve biraz proaktif çalışma ile korumanız gerekir. Tüketicilerin %59’u pazarlama e-mail’lerinin satın alma kararlarını olumlu ya da olumsuz etkilediğini belirtmektedir.

Etkileşimli bir e-mail listesi, bir işletmenin en iyi varlığıdır. En önemli faydaları; ani algoritma değişikliklerine karşı bağışıklığı olması, marka hikâye anlatımınızı şekillendirmenize izin vermesi ve ücretli medyadan çok daha iyi bir erişime sahip olmasının yanı sıra uygun maliyetli olmasıdır. Bir e-mail listesinden maksimum verim almada etkili olan bazı yöntemler vardır.

Verimli Bir E-Mail Listesi Oluşturmak; Bir Ana Liste Belirleyin

Müşteri bilgilerinizi ve pazarlama uygulamalarınızı etkin bir şekilde yönetmek için tüm verilerinizin depolandığı ve güncellendiği bir ana liste belirlemeniz önemle tavsiye edilir. Bu liste, diğer tüm listelerin de yer aldığı merkezi bir kayıt tutucu görevi görmelidir.

Bir ana liste belirlemek, sahip olduğunuz bilgilerin daha iyi yönetilmesini sağlar ve aynı zamanda hayatınızı kolaylaştırır. Çünkü ana listeyi değiştireceğiniz zaman diğer listeleriniz de direkt olarak onun güncellemelerini yansıtacaktır. Böylece müşterilerinizin hangi listede olduğunu aramanıza gerek kalmaz.

Spam Tuzaklarından Kaçınmak İçin E-Mail Adreslerini Kontrol Edin

E-mail listelerinizi gözden geçirin ve belirli bir kişiye yönlendirilmemiş sistem e-mail adreslerini kaldırın. Örneğin, sales@thelega.com veya postmaster@thelega.com, kaldırmak isteyeceğiniz e-posta adresleridir. Genellikle aynı şirketteki birkaç kişiye gönderilirler ve gönderdiğiniz e-mail’ler çoğu zaman göz ardı edildiğinden hedeflediğiniz kitleye ulaşmama ihtimali yüksektir.

Ayrıca bariz bir öneri gibi görünebilir, ancak içinde spam kelimesi geçen e-mail adreslerini veya bunun bir spam adresi olduğunu gösteren diğer kelimeleri de kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Verimli Bir E-Mail Listesi Oluşturmak; Profil Değişiklik Formunu Kullanılabilir Hale Getirin

Profil değiştirme formu, genellikle promosyon e-mail’lerinde bulunan ve kişilerinize kendileri hakkında sahip olduğunuz bilgileri değiştirme fırsatı veren bir form türüdür. İnsanlar doğal olarak e-mail adreslerini, telefon numaralarını veya fiziksel adreslerini değiştirirler. İletişim kanallarınıza bir profil düzenleme link’i eklemek, kullanıcıların uygun teklifleri her zaman almaları veya mesajlarınızı görmeye devam etmeleri için bu bilgileri değiştirmelerine olanak tanır.

Müşterilerinizi rahatsız etmemek ve istenmeyen abonelik iptallerini önlemek için bu tür bir form, kesinlikle kullanılmaya değerdir. Çünkü insanlar bilgilerini değiştirmek isterse ve seçenekleri de yoksa muhtemelen varsayılan olarak abonelikten çıkacaklardır. Ayrıca bazı kullanıcılar iletişim mesajlarını haftada bir, diğerleri ayda bir almayı tercih ettiğinden profillerini yönetmelerine veya tercihlerini özelleştirmelerine izin vererek onlara bir miktar kontrol sunabilirsiniz.

Abone Beklentilerinizi Yönetin ve İptalleri Azaltın

Kaydolma sürecinde, abonelerinize onlara ne sıklıkla mesaj göndereceğinizi bildirin. Ayrıca, haber bülteninize üye olmanın getirdiği avantajlar hakkında onları bilgilendirin. Bu sayede içeriğinizle ciddi anlamda ilgilenmeden abone olan insanları bir filtreden geçirmiş olursunuz.

Beklenti yönetimi, şikâyet riskini büyük ölçüde azalttığı için sahip olacağınız abonelik ve abonelikten çıkma sayısında önemli bir rol oynar. Bu yaklaşım, bir önceki noktayı tamamlayıcı niteliktedir. Çünkü, profil değişiklik formunuzda da yer alabilen bir düzenlemedir.

Eski E-Mail Listenizi Canlandırın

Neredeyse ölmek üzere olan eski bir e-mail listeniz var ise artık yeni ve ilgi çekici bir katılım mesajı oluşturarak ona farklı bir soluk getirmenin zamanı gelmiş demektir. Listedeki kişileri yeniden size katılmaya teşvik edin ve yanıt vermeyen tüm kişileri listeden kaldıracağınızdan bahsedin.

Abone tabanınızı büyütmeye çalışırken onları listenizden çıkarmak pek de iyi bir fikir gibi görünmeyebilir. Fakat tekrar kayıt olan kişilere e-mail göndermek, teslim edilebilirliğinizi ve mesaj içeriğinizin mevcut listenizin dışındaki kişilerle paylaşılma olasılığını artırabilir.

 

İlginizi Çekebilir: İyi Bir E-Mail Pazarlaması İpuçları

İlgili İçerikler